Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
młoda kobieta uśmiechnięta

Nasza badaczka z Miniaturą 7

Dr Olga Taranek-Wolańska pracuje w Zakładzie Edytorstwa Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Dofinansowanie w wysokości 27 tys. zł z Narodowego Centrum Nauki otrzymała na projekt: „Korespondencja rodzinna Fredrów z lat 1865‒1882. Kwerenda źródłowa”.

– Interesują mnie szczególnie współczesne konteksty reinterpretacyjne literatury romantyzmu. Tym razem badania dotyczą korespondencji rodzinnej Fredrów z lat 1865–1882, która jest niezbywalnym, ale jeszcze nie do końca zbadanym kontekstem dla późnej i szczególnie pozakomediowej twórczości Aleksandra Fredry – opowiada badaczka. – Chcę ją przeanalizować i opisać, wykorzystując metody badawcze dyskursu maladycznego, krytyki somatycznej i zwrotu afektywnego. Ponadto listy Fredrów są skarbnicą wiedzy dotyczącą wielu aspektów historii i życia codziennego ówczesnej Galicji.

W ramach badań zamierza pojechać do Warszawy, gdzie w Bibliotece Narodowej przechowywana jest duża część archiwum rodzinnego Fredrów, zawierająca papiery osobiste, w tym korespondencję. Ma kilka pomysłów, jak w przyszłości wykorzystać efekty zaplanowanej kwerendy, ale na razie trzyma to w tajemnicy.

– Zainteresowanie twórczością Aleksandra Fredry zawdzięczam udziałowi w projekcie NPRH „Twórczość Aleksandra Fredry w opiniach jego współczesnych”, który był realizowany na Uniwersytecie Wrocławskim pod kierunkiem prof. dr hab. Mariana Ursela – mówi Dr Olga Taranek-Wolańska. – To wtedy przekonałam się, jak dużą wartość dla badań filologicznych mają egodokumenty.

Kto jeszcze z naszej Uczelni otrzymał Miniaturę 7 z NCN zobacz tu.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail