Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
pamiecFELINSKA
Fot. Archiwum prywatne

Nasza doktorantka ambasadorką „Archiwum Pełnego Pamięci”

Małgorzata Felińska, słuchaczka III roku Kolegium Doktorskiego Socjologii, dołącza do grona ambasadorów „Archiwum Pełne Pamięci” Instytutu Pamięci Narodowej.

Nasza doktorantka interesuje się badaniami biograficznymi, pamięcią zbiorową oraz historią i kulturą przesiedlonych Kresowian.

– Tematyka jest mi bliska ze względu na moje korzenie – mówi Małgorzata Felińska. – Moja rodzina pochodzi z Kresów – z okolic Wołynia oraz Tarnopola.

Jest autorką monografii „,Od Kresowian do repatriantów. Pamięć zbiorowa mieszkańców Kresów Wschodnich wysiedlonych na Ziemie Odzyskane”; członkinią Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oddział Bolesławiec; współpracuje z Wrocławską Rodziną Katyńską, Stowarzyszeniem Osób Represjonowanych przez III Rzeszę oraz Związkiem Sybiraków Oddział Wrocław.

– Po II wojnie moja rodzina została wysiedlona na Ziemie Zachodnie, do obecnego województwa lubuskiego – opowiada Małgorzata Felińska. – Na Kresach pozostała także część mojej rodziny, która prężnie działa w celu upamiętnienia historii naszej rodziny, a tym samym historii Polaków na Kresach. Sama pochodzę z miejscowości, gdzie wszyscy jesteśmy przesiedleńcami lub potomkami przesiedleńców – dodaje.

W swojej pracy doktorskiej, nad która pracuje pod okiem profesora Jerzego Żurki – zajmuje się pamięcią kulturową Kresowian, którzy przebyli drogę z kresów na kresy – z Kresów Wschodnich na Ziemie Zachodnie i Północne.

Co to oznacza w praktyce bycie ambasadorką „Archiwum Pełnego Pamięci”? – Otrzymuję opiekę IPN-u w formie prawnej, marketingowej i archiwizacyjnej – tłumaczy nasza doktorantka. – Ja poszukuję pamiętników oraz Świadków Historii, a IPN pomaga mi zebrać i zarchiwizować materiały, zachować od zapomnienia pamięć Świadków. Oznacza to także postawienie mnie w roli specjalistki merytorycznej od dokumentów osobistych – pamiętników Kresowian.

Jako ambasadorka ma także dostęp do wszystkich zebranych materiałów w trakcie trwania Projektu. Zebrany materiał będzie źródłem badawczym jej pracy doktorskiej.

Życzymy powodzenia!

Więcej Archiwum Pełne Pamięci Ocal historię (archiwumpamieci.pl)

Oprac. Katarzyna Górowicz-Maćkiewicz

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail