Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
gabloty z eksponatami w muzeum

Nasze muzea w filmowym katalogu muzeów uczelnianych

Cztery muzea Uniwersytetu Wrocławskiego znalazły się wśród 50 muzeów uczelnianych w Polsce przedstawionych w filmach promocyjnych zrealizowanych w ramach projektu Stowarzyszenia Muzeów Uczelnianych „Dziedzictwo nauki. Zbiory uczelniane i rozwój społeczności lokalnych”. Są to Muzeum Geologiczne im. Henryka Teisseyre, Muzeum Mineralogiczne im Kazimierza Maślankiewicza, Muzeum Przyrodnicze i Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego. Oprócz nich, w projekcie ujęty został również Ogród Botaniczny UWr. Filmy były realizowane od 2023 roku i obecnie tworzą katalog muzeów uczelnianych. Zapraszamy do jego odwiedzenia na stronie Stowarzyszenia Muzeów Uczelnianych.

Projekt „Dziedzictwo nauki. Zbiory uczelniane i rozwój społeczności lokalnych” uświadamia społeczeństwu znaczenie polskiej historii nauki i dziedzictwa akademickiego jako ważnego wyznacznika tożsamości narodowej i dziedzictwa narodowego. Projekt był doskonałą okazją do zapoznania się z badaniami nad polskim dziedzictwem narodowym oraz sylwetkami wybitnych Polaków, w tym ich dorobkiem naukowym (ich dokonaniami, pracami naukowymi, odkryciami). Pięćdziesiąt filmów stworzonych w ramach projektu prezentuje dziedzictwo akademickie w polskich miastach. Filmy powstały w muzeach uczelnianych w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Opolu, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu.

Zachęcamy do obejrzenia filmów poświęconych naszym muzeom i Ogrodowi Botanicznemu oraz do pobrania powstałej z inicjatywy muzealników uczelnianych broszury z mapką „Wrocław na szlaku dziedzictwa akademickiego”. Wydawnictwo to przedstawia 12 muzeów akademickich Wrocławia – do pobrania (plik pdf) ze strony Stowarzyszenia Muzeów Uczelnianych.

Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego

Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego – część 1
Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego – część 2

Muzeum Przyrodnicze im. Władysława Rydzewskiego

Muzeum Przyrodnicze im. Władysława Rydzewskiego Uniwersytetu Wrocławskiego – część 1
Muzeum Przyrodnicze im. Władysława Rydzewskiego Uniwersytetu Wrocławskiego – część 2

Muzeum Mineralogiczne im Kazimierza Maślankiewicza

Muzeum Mineralogiczne im Kazimierza Maślankiewicza – część 1
Muzeum Mineralogiczne im Kazimierza Maślankiewicza – część 2

Muzeum Geologiczne im. Henryka Teisseyre

Muzeum Geologiczne im. Henryka Teisseyre, Instytut Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego
Logotyp z napisem Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, rysunkiem herbu Polski - Orła białego i paskiem w barwach narodowych Polski, biało-czerwonyLogo z napisem "Społeczna Odpowiedzialność Nauki"Logo z napisem "Stowarzyszenie Muzeów Uczelnianych"

Projekt „Dziedzictwo nauki. Zbiory uczelniane i rozwój społeczności lokalnych” dofinansowano ze Środków Budżetu Państwa. Program Społeczna Odpowiedzialność Nauki – Popularyzacja Nauki i Promocja Sportu Ministra Edukacji i Nauki.

Dodane przez: S.F.
Data publikacji: 17.06.2025

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail