
Nasze naukowczynie w Radzie ds. Kobiet w Szkolnictwie Wyższym i Nauce
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosił powołanie Rady ds. Kobiet w Szkolnictwie Wyższym i Nauce. Nowy zespół doradczy ma wspierać działania na rzecz równości płci w środowisku akademickim, analizować sytuację kobiet w nauce i rekomendować rozwiązania służące poprawie ich warunków pracy oraz rozwoju kariery naukowej. Na czele Rady stanęła naukowczyni Uniwersytetu Wrocławskiego, Prof. dr. hab. Anna Pacześniak z Instytutu Studiów Europejskich, a w jej skład weszła również Prorektorka ds. umiędzynarodowienia, dr. hab. Patrycja Matusz, prof. UWr.
Rada jako odpowiedź na nierówności w nauce
Rada ds. Kobiet w Szkolnictwie Wyższym i Nauce została powołana, by wspierać równość szans, rozwój karier naukowych kobiet oraz poprawiać warunki ich pracy. Jej zadaniem będzie wskazywanie obszarów działań dla Ministra w zakresie polityk równościowych, opiniowanie rozporządzeń i ustaw przygotowanych przez Ministerstwo oraz identyfikowanie działań przeciwdziałających wykluczeniu ze względu na płeć.


Cele i zadania Rady
Gremium będzie zajmować się m.in.:
- analizowaniem sytuacji kobiet w nauce i szkolnictwie wyższym,
- opiniowaniem projektów ustaw i rozporządzeń pod kątem równości płci,
- rekomendowaniem działań na rzecz eliminacji barier i dyskryminacji,
- badaniem rozwiązań zagranicznych w celu wdrażania dobrych praktyk w Polsce.
Minister Marcin Kulasek wyraził nadzieję, że Rada przyczyni się do poprawy warunków pracy naukowej kobiet oraz rozwoju ich karier, a także pomoże w przełamywaniu „szklanego sufitu” w środowisku akademickim.
Powołanie Rady ds. Kobiet w Szkolnictwie Wyższym i Nauce to ważny krok w kierunku budowania bardziej sprawiedliwego i równościowego środowiska naukowego. Działania Rady mają przyspieszyć zmiany kulturowe i instytucjonalne, które umożliwią kobietom pełne wykorzystanie ich potencjału w nauce i szkolnictwie wyższym.