Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
dwa budynki, jeden nowoczesny, drug z wieżą, nad nimi bezchmurne niebo

Naukowcy UWr liderami wśród polskich badaczy: Nature Index 2024

W najnowszej edycji rankingu publikacji naukowych Nature Index 2024 Research Leaders (poprzednio publikowanym pod nazwą Nature Index Annual Tabels) Uniwersytet Wrocławski ponownie znalazł się na trzecim miejscu wśród polskich uczelni. Nasi chemicy znaleźli się natomiast  na pierwszym miejscu wśród  wszystkich naukowców z polskich uczelni publikujących w dziedzinie chemii.

Tak wysokie miejsca w tym prestiżowym zestawieniu są olbrzymim sukcesem naszych naukowców! Jesteśmy dumni i serdecznie gratulujemy!

Liderzy rankingu utrzymali swoje ubiegłoroczne pozycje. Pierwsze miejsce w Polsce ponownie zajął Uniwersytet Warszawski, na drugim znalazł się Uniwersytet Jagielloński. Za UWr uplasowały się kolejno Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Politechnika Wrocławska.

Nasza uczelnia jest na 156 miejscu wśród wszystkich uczelni europejskich będących na liście Nature Index.

Nature Index to baza danych gromadząca informacje o afiliacjach autorów publikacji naukowych i współpracy badawczej. Indeks śledzi wkład w tworzenie publikacji naukowych w 145 najbardziej prestiżowych czasopismach naukowych z dziedziny nauk ścisłych i przyrodniczych, wybranych przez niezależną grupę badaczy. Ranking jest opracowywany przez Springer Nature, wydawcę m.in. czołowego czasopisma naukowego Nature. Przedstawia zarówno bezwzględną liczbę artykułów opublikowanych w ww. czasopismach przez naukowców z poszczególnych krajów oraz instytucji naukowych (tzw. Count), jak i wskaźnik dotyczący procentowego udziału we współautorstwie danej publikacji (tzw. Share).

Za każdy artykuł, którego współautorem jest badacz z danego kraju, bądź instytucji, kraj ten bądź instytucja otrzymuje 1 punkt (Count). Wskaźnik Share obliczany jest w taki sposób, że każdy artykuł otrzymuje 1 punkt, do podziału pomiędzy współautorów. Zakłada się, iż każdy z naukowców przyczynił się do powstania publikacji w równym stopniu. Jeśli zatem artykuł ma 10 autorów, każdy z nich otrzymuje 0.1 punktu (Share).

Ranking 2024 prezentuje wyniki afiliacji artykułów opublikowanych między 1.  stycznia 2023 roku a 31. grudnia 2023. Wyniki przedstawione są również w podziale na poszczególne dziedziny naukowe, t.j. nauki fizyczne, chemia, nauki o ziemi i środowisku oraz nauki biologiczne.

W roku 2023 naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego opublikowali 70 artykułów w prestiżowych czasopismach, będących na liście Nature Research, wskaźnik Share dla UWr wyniósł natomiast 22.30. W ubiegłym roku wskaźnik Count wyniósł 51, a Share 15.75.

Badacze z Uniwersytetu Wrocławskiego są na pierwszym miejscu wśród naukowców z wszystkich polskich uczelni z zakresu nauk chemicznych. W dziedzinie chemii wskaźnik Share Uniwersytetu Wrocławskiego wyniósł 19.10. W roku 2023 nasi chemicy opublikowali 33 artykuły w czasopismach będących na liście Nature Index. Fizycy z UWr opublikowali 31 artykułów będących w tym zestawieniu. Pozostałe publikacje UWr ujęte w Nature Index to artykuły z dziedziny nauk biologicznych (4) oraz nauk medycznych (2).

Więcej informacji o Nature Index można znaleźć tutaj.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail