Gmach

Naukowcy UWr w TOP 2% na świecie

Uniwersytet Stanforda oraz wydawnictwo Elsevier opublikowali najnowszą edycję  rankingu najczęściej cytowanych, a tym samym mających największy wpływ na rozwój nauki badaczy na świecie (tzw. TOP 2%).

Ranking prezentuje zarówno listę naukowców najczęściej cytowanych biorąc pod uwagę całą ich karierę naukową (career-long impact ), jak i autorów najczęściej cytowanych prac badawczych w 2021 roku (single year impact). Na tej pierwszej znalazło się 25 naukowców z Uniwersytetu Wrocławskiego, na drugiej zaś  17 badaczy z naszej uczelni. W każdym z dwóch zestawień pojawiło się po około 200 000 naukowców. Zostali oni sklasyfikowani wg 22 dziedzin nauki oraz 176 poddziedzin.

Strona z danymi rankingu TOP 2%

Tworząc listy najbardziej wpływowych naukowców analitycy brali pod uwagę szereg wskaźników bibliograficznych mających różną wagę. Oprócz liczby cytowań (zarówno z autocytowaniami jak i bez autocytowań) uwzględniono m.in. indeks Hirscha, indeks hm, a także miejsce i rolę na liście autorów danej publikacji.

Pod względem liczby najczęściej cytowanych naukowców wg kryterium career-long impact (całościowy dorobek), Uniwersytet Wrocławski znajduje się na 4. miejscu wśród polskich uniwersytetów klasycznych oraz 10. miejscu wśród polskich uczelni. Na pierwszym miejscu znalazł się Uniwersytet Warszawski.

Naukowcy z afiliacją UWr umieszczeni na liście najbardziej wpływowych ludzi nauki (career-long impact):

1. prof. Tomasz Wesołowski
  23. prof. Ludwik Tomiałojć
  24. prof. dr hab. Maria Grzeszczuk
  25. dr hab. Artur Jeż, prof. UWr

Naukowcy z UWr, których publikacje były najczęściej cytowane w 2021 roku (z wyłączeniem autocytowań):

1. prof. dr hab. Maciej Karwowski
  2. prof. Armen Sedrakian