
Naukowiec z pasją i nagrodą ministerialną
Dr inż. Piotr Kryczka z Zakładu Geografii Społeczno-Ekonomicznej UWr w październiku 2023 r. otrzymał nagrodę Ministra Rozwoju i Technologii w ramach konkursu za najlepsze prace dyplomowe, rozprawy doktorskie oraz publikacje w dziedzinach architektury i budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego w kategorii rozpraw doktorskich.
Dr inż. Piotr Kryczka jest pracownikiem naukowym Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego zatrudnionym w ramach realizacji projektu badawczego „Długofalowość procesów suburbanizacji wokół dużych miast Polski”, realizowanego ze środków Narodowe Centrum Nauki.
Nagroda ta stanowi niezwykle radosne zwieńczenie istotnego etapu mojej podróży naukowej, jakim był doktorat – komentuje dr inż. Piotr Kryczka. – Badania naukowe to czasem rollercoaster emocji, pełen frustracji i chronicznego braku czasu, ale równocześnie napełniony pasją, fascynacją światem i codziennym odkrywaniem jego ukrytych tajemnic. Takie było również moje doświadczenie, dlatego bardzo miło wspominam moment, kiedy otrzymałem wiadomość z Ministerstwa. Docenienie ze strony niezależnych ekspertów jest dodatkowym katalizatorem do podejmowania nowych wyzwań naukowych – przyznaje nasz naukowiec.
W rozprawie doktorskiej naukowiec podjął problematykę lokalizacji w przestrzeniach miejskich budynków wysokościowych, tzn. budynków o wysokości co najmniej 55 m.
Czego dotyczyła praca naukowa? Obserwujemy globalną intensyfikację lokalizacji takich obiektów, jak i ich wysokości. Mimo to, główny nurt badań naukowych, w szczególności europejskich, skupiony jest na aspektach architektoniczno-budowlanych, marginalizując tym samym niezwykle ważne kwestie związanie z urbanistyką i racjonalnym gospodarowaniem przestrzeniami miejskimi. Stąd też celem pracy była próba kompleksowego spojrzenia na obecne tendencje lokalizacyjne budynków wysokościowych w Polsce i Europie oraz usystematyzowanie wiedzy z zakresu wielokryterialnych badań urbanistycznych nad sytuowaniem budynków wysokościowych. Wykorzystując ilościowe i jakościowe metody badań oraz techniki GIS, potwierdzono hipotezę, że budynki wysokościowe występują w zróżnicowanych strefach miejskich, jednak ich lokalizacja nie jest bezpośrednim czynnikiem pogłębiającym negatywne skutki urbanizacji przestrzennej miast europejskich. Na podstawie analiz porównawczych 20 miast europejskich wskazano, że budynki wysokościowe w miastach lokalizują się wedle bardzo niejednoznacznych wzorców przestrzennych, tj. zarówno centralnie jak i peryferyjnie, ale także w różnych układach – zgrupowanych, pasmowych i punktowych. Ponadto, analiza zmian użytkowania gruntów potwierdziła również, że budynki wysokościowe realizowane są głównie na obszarach tzw. brownfields, sprzyjając jednocześnie rekultywacji terenów miejskich.
Niemal równocześnie z ogłoszeniem wyników konkursu ministerialnego, naukowiec odebrał pozytywną decyzję dotyczącą aplikacji w konkursie MINIATURA7, organizowanym przez Narodowe Centrum Nauki. – Pozostając w tematyce doktoratu, w ciągu najbliższego roku skupię się na badaniach nad hybrydowymi układami przestrzennymi budynków wysokościowych w regionie Centralnej i Wschodniej Europy – zapowiada dr Kryczka. – Tematyka lokalizacji wieżowców w miastach jest niezwykle ekscytująca, a wciąż pozostaje wiele niezbadanych wątków. Mam nadzieję, że kolejne lata pozwolą mi podejmować nowe wyzwania w tym zakresie.
Gratulujemy nagrody i pasji naukowej!
Opracowała K.G.