Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
zielona roślina z dużą ilością listków
Cucumis sativus L, fot. Adrianna Michalak, Zakład Fizjologii Molekularnej Roślin

Niespodziewany atak zimna – jak rośliny sobie z tym radzą?

Nieprzewidywalne wahania temperatury, zwłaszcza jej spadki, są powszechnym zjawiskiem w strefie klimatu umiarkowanego. Stres chłodu, który obejmuje wychłodzenie (0-15 °C) i zamarzanie (poniżej 0 °C), jest jednymi z najbardziej szkodliwych czynników abiotycznych ograniczających wzrost i plonowanie wielu roślin. Szczególnie wrażliwe na takie zmiany temperatury są rośliny ciepłolubne uprawiane w naszej strefie klimatycznej, do których należy ogórek siewny (Cucumis sativus L.).

W ciągu swojego życia rośliny stale narażone są na działanie niekorzystnych czynników środowiska. Ze względu na charakter i sposób życia, rośliny nie mogą się przemieścić, by się schronić lub uciec przed pojawiającym się zagrożeniem. Muszą w plastyczny sposób dostosować się do aktualnych warunków. W tym celu wykorzystują szereg nieorganicznych cząsteczek działających jak sygnały, które uruchamiają w komórkach całe szlaki reakcji umożliwiających roślinom adaptację do zmian środowiska. Jedną z takich cząsteczek jest tlenek azotu (II), czyli NO.

Wcześniejsze badania, prowadzone przez pracowników Zakładu Fizjologii Molekularnej Roślin WNB (ZFMR): dr hab. Małgorzatę Redę prof. UWr, dr hab. Katarzynę Kabałę prof. UWr oraz dr hab. Małgorzatę Janicką prof. UWr, wykazały, że poziom NO u ogórka zwiększa się w odpowiedzi na różne czynniki środowiskowe, w tym zasolenie, metale ciężkie i niską temperaturę. Jednakże wiedza na temat szlaków zaangażowanych w zwiększoną produkcję NO w roślinach w warunkach stresu chłodu jest nadal ograniczona. W związku z tym celem kolejnych badań było określenie udziału poszczególnych endogennych źródeł NO w wytwarzaniu tej cząsteczki w korzeniach siewek ogórka narażonych na chłód.

NO to nieorganiczny gaz o niskiej masie cząsteczkowej, który z łatwością przekracza błony biologiczne i przemieszcza się szybko na duże odległości. NO wykazuje dużą aktywność biologiczną nie tylko u roślin, ale też u zwierząt. Jego biologiczne funkcje odkryto początkowo u człowieka. Miało to miejsce pod koniec lat 70-tych XX w. podczas badań nad działaniem leków nasercowych, a pod koniec lat 80-tych zidentyfikowano NO jako czynnik rozszerzający naczynia krwionośne, produkowany w śródbłonku tych naczyń. Odkrycie to uznano za jedno z największych osiągnięć biologii w XX w., a w 1998 r. badania prowadzące do odkrycia NO i jego funkcji u człowieka uhonorowano Nagrodą Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny (Louis J. Ignarro, Robert Furchgott i Ferid Murad). O zainteresowaniu świata nauki tlenkiem azotu świadczy też fakt, że w 1992 r. magazyn Science uznał NO za „cząsteczkę roku”.

W organizmie człowieka, oprócz działania rozkurczającego i rozszerzającego naczynia krwionośne, NO działa jako neurotransmiter w ośrodkowym układzie nerwowym oraz, co bardzo istotne, jako mediator i wskaźnik w przebiegu wielu chorób i stanów zapalnych organizmu. W tym kontekście funkcje NO u człowieka zbiegają się z funkcjami tego czynnika u roślin, dla których NO, razem z innymi cząsteczkami, jest swego rodzaju czujnikiem stresu wywoływanego przez niekorzystne zmiany zachodzące w środowisku.

Ze względu na role, jaką NO odgrywa u rożnych organizmów, prowadzone są intensywnie badania nad endogenną biosyntezą tego gazu, a także monitoring jego poziomu w warunkach stresowych. Produkcja NO w organizmach żywych może odbywać się różnymi drogami. Jednym ze nich jest tzw. szlak oksydacyjny, w którym pośredniczy enzym syntaza tlenku azotu (NOS). Szlak ten funkcjonuje u człowieka i innych ssaków, u których NO wytwarzany jest w śródbłonku naczyniowym, makrofagach i zakończeniach synaptycznych komórek nerwowych. Pomimo trwających od ponad dwóch dekad poszukiwań, do tej pory nie zidentyfikowano u roślin białka NOS ani genu homologicznego do jego ssaczych odpowiedników. Enzym ten to swego rodzaju Święty Graal w badaniach nad produkcją NO w komórkach roślin. Chociaż brak dowodów na obecność NOS, w roślinach obserwuje się zmiany poziomu NO wrażliwe na specyficznie inhibitory hamujące aktywność ssaczego enzymu, co wskazuje, że aktywność podobna do NOS ma miejsce także w komórkach roślinnych.

Drugi ze szlaków biosyntezy NO to szlak redukcyjny, polegający redukcji azotynów do NO. Reakcja jest katalizowana przez różne enzymy. Spośród nich u roślin najważniejszym jest reduktaza azotanowa (NR), enzym zaangażowany przede wszystkim w redukcję azotanów, czyli pierwszy krok w procesie asymilacji nieorganicznego azotu w związki organiczne. Niedawno w literaturze pojawiły się doniesienia o tym, że produkcja NO u modelowego glonu – zielenicy z rodzaju zawłotnia (Chlamydomonas)  może być też katalizowana przez inne białko, nazwane białkiem ARC. Jego działanie nie zostało dotąd jednoznacznie potwierdzone u roślin wyższych, w tym u ogórka.

Badania przeprowadzone przez badaczki z ZFMR wspólnie z dyplomantami pokazały, że w produkcji NO w korzeniach roślin narażonych na chłód mogą brać udział różne ścieżki biosyntezy tej cząsteczki. Traktowały one tygodniowe siewki ogórka temperaturą 10°C przez krótki (1 dzień) i długi (6 dni) okres. Taka temperatura wywołuje u ogórka objawy stresu. Następnie w korzeniach tych roślin zmierzyły poziom NO, który zwiększył się wyraźnie pod wpływem chłodu. Kiedy do pożywki wprowadzone zostały inhibitory hamujące aktywność enzymów produkujących NO, czyli NR i NOS nie obserwowały zwiększonej produkcji tego gazu podczas chłodu (Ryc.1).

ogórek
Ryc.1. Poziom NO w korzeniach siewek ogórka zobrazowany metodą fluorescencji DAF-2D. Intensywność zielonej fluorescencji DAF-2D jest uzależniona od ilości NO. Rośliny traktowane były niską temperaturą przez 1 dzień (LT1d) i przez 6 dni (LT6d), oraz  inhibitorem NR (+WO42-) i inhibitorem NOS (+AET).

W roślinach traktowanych chłodem zwiększyła się także aktywność enzymatyczna NR, zarówno formy obecnej w cytoplazmie, jak i formy związanej z błoną komórkową oraz nastąpił wzrost ekspresji genów (CsNR1-3) kodujących to białko u ogórka. W korzeniach roślin traktowanych chłodem wzrosła ponadto aktywność podobna do NOS. Warto zauważyć, że istotne znaczenie miał czas działania niskiej temperatury. Podczas krótkiego chłodu silnie aktywowana była ekspresja genów CsNR 1-3 odpowiedzialnych za produkcję białka NR oraz stymulowana była aktywność NR związanej z błoną komórkową. Natomiast podczas długiej ekspozycji roślin na niską temperaturę wysoce aktywna była cytoplazmatyczna forma NR oraz zwiększała się aktywność podobna do NOS (Ryc. 2).

wykresy
Ryc. 2. Poziom aktywności NR cytoplazmatycznej (A) i NR związanej z błoną komórkową (B), ekspresja genów CsNR1-3 (C) oraz poziom aktywności podobnej do NOS (D) w korzeniach siewek ogórka rosnących w warunkach kontrolnych (control) oraz traktowanych niską temperaturą przez 1 dzień (LT1d) i przez 6 dni (LT6d).

Wyniki te wskazują, że na różnych etapach stresu chłodu rośliny uruchamiają różne szlaki, zarówno redukcyjne jak i oksydacyjne, odpowiedzialne za wytwarzanie tej cząsteczki sygnalnej.

W ramach prowadzonych badań przeanalizowano także potencjalny udział białka ARC w procesie generowania NO w korzeniach ogórka. Prace rozpoczęto od identyfikacji genu kodującego ARC w genomie tego gatunku. Poszukiwania zostały przeprowadzone w ramach pracy licencjackiej zrealizowanej pod kierunkiem dr hab. M. Redy. Zidentyfikowano 1 sekwencję kodującą i przeprowadzono analizę bioinformatyczną zarówno sekwencji zidentyfikowanego genu jak i jego białkowego produktu. Wyniki te umożliwiły analizę ekspresji genu CsARC w siewkach narażonych na działanie niskiej temperatury, która stanowiła część badań zrealizowanych w ramach pracy magisterskiej pod kierunkiem dr hab. M. Redy. Zaobserwowano bardzo wyraźny wzrost ekspresji CsARC w korzeniach roślin poddanych działaniu długiego, 6-dniowego chłodu, co może sugerować potencjalny udział białka ARC w mechanizmach adaptacji ogórka do niskiej temperatury.

Wyniki badań przeprowadzonych przez zespół z ZFMR istotnie poszerzają dotychczasową wiedzę na temat reakcji roślin na stres. Percepcja bodźców środowiskowych, w tym chłodu, w pierwszej kolejności odbywa się na poziomie błony komórkowej. Ekspozycja na zimno wywołuje zmiany strukturalne i jakościowe w tej błonie. Dlatego w pierwszym etapie reakcji korzeni ogórka na niską temperaturę aktywowany jest system produkcji NO związany właśnie z tym elementem komórkowym. Wzrost poziomu NO uruchamia następnie kolejne etapy transdukcji sygnału indukowanej przez chłód. Aktywowane są mechanizmy obronne prowadzące do wzmożonej ekspresji odpowiednich genów, w tym tych genów kodujących NR. W konsekwencji obserwuje się zwiększoną aktywność cytoplazmatycznej formy NR w przypadku długoterminowego chłodu. Ponadto w tych warunkach roślina modyfikuje swój metabolizm i uruchamia kolejne szlaki, np. produkcję NO na drodze oksydacyjnej.

Obecnie w ZFMR prowadzone są badania nad określeniem funkcji ARC u ogórka. W ramach zakończonego niedawno grantu wewnętrznego UWr. finansowanego w III edycji konkursu na Granty wewnętrzne z programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”, dr hab. prof. M. Reda wytypowała sekwencje oligonukleotydowe prowadzące do zahamowania lub zwiększenia ekspresji CsARC w siewkach ogórka. W przyszłości pozwoli to na przeprowadzenie dalszych badań nad funkcjami ARC u roślin ze zmodyfikowanych poziomem tego białka w tkankach.

Wyniki opisanych badań opublikowano w pracy:

Reda, M.; Kabała, K.; Stanisławski, J.; Szczepski, K.; Janicka, M. Regulation of NO-Generating System Activity in Cucumber Root Response to Cold. Int. J. Mol. Sci. 2025, 26, 1599. https://doi.org/10.3390/ijms26041599

Bibliografia:

Kumar S, Singh RK, Bhardwaj TR, Therapeutic role of nitric oxide as emerging molecule, Biomedicine & Pharmacotherapy 85 (2017) 182–201, doi.org/10.1016/j.biopha.2016.11.125

Data publikacji: 16.04.2025 r.
Dodane przez: E.K.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail