
Niezwykła wystawa w Bibliotece Uniwersyteckiej
21 października zapraszamy do Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu na wrocławski finał II edycji ogólnopolskiego projektu fotograficznego Magdy Rdest-Nowak – #ZOBACZ WIĘCEJ – godzina 10:00, poziom 0.
Od poniedziałku, 23 października, zapraszamy do odwiedzania wystawy stworzonej w ramach Projektu fotograficznego/kampania społeczna #ZOBACZWIĘCEJ.
Wystawa dostępna będzie na poziomie 0, hol przy salach konferencyjnych.
Autorem, pomysłodawcą, fotografką….sterem, okrętem i żeglarzem całego zamieszanie jest – Magda Rdest-Nowak.
Jedna osoba okazała się być iskrą, która rozpaliła ogromy ogień.
O czym jest projekt?
#ZOBACZWIĘCEJ to projekt o CZŁOWIEKU. Jego sile i determinacji w walce o siebie, ale też o emocjach, jakie mu towarzyszą. I wszystko to przez pryzmat choroby.
Często oceniamy człowieka powierzchownie, nie zastanawiając się jaką historię w sobie nosi, z jakimi problemami się zmaga.
Projekt opowie Wam o tolerancji, sile i emocjach. O patrzeniu szerzej i dostrzeganiu człowieka w człowieku. O równości, wrażliwości, miłości i radości życia. I o byciu szczęśliwym pomimo choroby.
To projekt przede wszystkim o szacunku do drugiego człowieka. O dawaniu, rozumieniu i widzeniu a nie tylko patrzeniu.
Projekt „Zobacz Więcej” to projekt artystyczny ale też uwrażliwiający społecznie na problem osób chorych przewlekle, znajdujących się w kryzysie zdrowia (także psychicznego), czy z niepełnosprawnościami oraz temat ich funkcjonowania w społeczeństwie i obecności w sferze publicznej, a także w każdym innym obszarze życia.
Akcja ma z jednej strony pokazać, że choroba nie definiuje człowieka i że poza nią, istnieje on na wielu innych płaszczyznach. Ma też zwrócić uwagę na to, że są wśród nas osoby, które widzimy na co dzień, ale często nie zdajemy sobie sprawy z problemów, z którymi się muszą borykać.
Nie zawsze jest tak jak myślisz….zobacz więcej.
Realizacja projektu.
I EDYCJA
Pomysł 2019 – pandemia – realizacja 2022
365 kobiet (żadne mężczyzna nie zgłosił się do projektu) chorych onkologicznie. 12 miast w Polsce (Kraków, Katowice, Łódź, Płock, Poznań, Bełchatów, Skierniewice, Sochaczew, Wrocław, Radom, Warszawa i Gdańsk).
Sesje zdjęciowe w weekendy od 30.04 do 25.06.2022. 12 miast – 365 uczestniczek – 1 fotografka.
Lipiec – sierpień – kampania internetowa – prezentacja 365 zdjęć indywidualnych.
15.10.2022 – Ogólnopolski Finał w Skierniewicach.
01.07.2023 – wystawa 365 zdjęć uczestniczek I edycji – Skierniewice Centrum Kultury i Sztuki.
Dzięki sponsorom wydruk kalendarza w nakładzie 1100 szt. Kalendarz –cegiełka zasilił puszki kilku potrzebujących Uczestniczek kwotą około 50 000zł.
II EDYCJA – obecna
365 osób przewlekle chorych w 12 miastach w Polsce
(Toruń, Szczecin, Częstochowa, Kraków, Białystok, Skierniewice, Warszawa, Łódź, Wrocław, Lublin, Rzeszów i Gdynia).
Sesje zdjęciowe odbyły się w weekendy od 06 maja do 24 czerwca. Uczestnicy do zdjęć mi pozowali w centrach ruchliwych miast ubrani tylko w białe koszule. Tym razem kobiety i mężczyźni.
O Uczestnikach
W II edycji uczestnikami będą kobiety i mężczyźni, dziewczęta i chłopcy ubrani w białe koszule. Koszule, pod którymi kryją się ich codzienne zmagania z chorobą, niepełnosprawnością, nietolerancją. Tak często niewidoczne dla oka.
Ta biała koszula to rak, depresja, anoreksja, stwardnienie rozsiane, stany lękowe, ChAD, blizny na ciele i cała reszta, czym każdy z nas jest lub może być obciążony.
Zobaczysz jacy są silni i zmotywowani do działania. Jak walczą z przeciwnościami i jakie sukcesy osiągają. I jak łatwo pomylić się w osądach. Ocenić i zaszufladkować. Przedstawiamy wyjątkowych ludzi, którzy zmagają się z chorobą przewlekłą, niepełnosprawnością, depresją, anoreksją, wykluczeniem czy innymi zaburzeniami, a mimo to nie poddają się, czerpią z życia garściami, mają marzenia i pasje, które realizują na miarę swoich możliwości. Opowiadamy ich historie, aby dać siłę innym chorym lub tym, którzy z różnych przyczyn już się poddali. Motywujemy, dajemy nadzieję i wiarę, że się da, że można i że warto. Tworzymy przestrzeń do działania dla osób często wycofanych i zamkniętych w pułapce własnych lęków. Przestrzeń do integracji i otworzenia się na innych.
Dajemy szansę zobaczyć więcej!
365 uczestników #ZOBACZWIĘCEJ to kierunkowskaz dla reszty świata…
Co jeszcze w projekcie?
Kalendarz – cegiełka
Dodatkowo tworzymy kalendarz na rok 2024 w którym na 12 kartach znajdziecie 12 zdjęć grupowych uczestników z różnych miast w Polsce.
Zapraszamy do obejrzenia wystawy.