Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
roślina w ogrodzie botanicznym

Nowe gatunki roślin w Ogrodzie Botanicznym

Współpraca międzynarodowa pomiędzy ogrodami botanicznymi ma wielką wartość dla rozwoju kolekcji i ochrony szczególnie cennych gatunków. Dzięki takim działaniom Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego wzbogacił się o ponad 70 nowych gatunków roślin sukulentowych, tropikalnych, wodnych oraz roślin gruntowych. Wiele z nich to rośliny chronione, pochodzące z naturalnych stanowisk. Nie można ich kupić, ani w sklepie, ani w szkółce.

W Ogrodzie Botanicznym UWr zagości m.in. niezwykła roślina o nazwie Amborella trichopoda, rosnąca obecnie wyłącznie na wyspie Nowa Kaledonia. Amborella należy do najstarszych linii rozwojowych roślin okrytonasiennych (kwiatowych) i jest jedynym przedstawicielem rodzaju na świecie. Wyróżnia się brakiem naczyń w wiązce przewodzącej co jest jej cechą pierwotną.

Kolejną ciekawostką związaną z tą rośliną jest możliwość zmiany płci oraz specyficzne DNA w mitochondriach złożone z genów wielu grup roślin – zwane także „grobowcem cudzych genów” . DNA mitochondrialne Amborella jest kilkakrotnie większe niż u innych roślin. Zawiera nabyte od innych organizmów geny zielenicy, kilku gatunków mchów, a także licznych okrytonasiennych m.in. bambusa, bukowców, sandałowców i wilczomleczowatych.

Amborella możemy nazwać „brakującym ogniwem” w świecie roślin. Może dostarczyć informacji, w jaki sposób z roślin nagozalążkowych wyewoluowały okrytozalążkowe.

Roślina jest prezentem z Ogrodu Botanicznego w Bonn. Teraz przed pracownikami Ogrodu Botanicznego UWr trudne zadanie – ukorzenienia rosliny i stworzenia jej dobrych warunków rozwoju.

Pracownicy Ogrodu Botanicznego dziękują dyrektorowi Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu w Bonn (Botanische Gärten der Universität Bonn) prof. Maximilianowi Weigendowi, kuratorowi Ogrodu Cornelia Löhne, a także wszystkim pracownikom (Bernhold, Stefan, Patrick, Felix i innym) za życzliwość, hojność i cenną współpracę oraz możliwość poszerzenia dotychczasowej wiedzy.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail