
O czym szumią liście – relacja z warsztatów naukowych z cyklu beyond language – mikrobiologia dla studentów Kolegium MSI
„Kiedy wiesz, że coś jest nie tak, ale nie wiesz co, powietrze wokół ciebie się zmienia”. (Magiczny ogród)
„The human spirit, driven by an invincible force, will never cease to ask: What is beyond ?” Ludwik Pasteur (1822 – 1895), francuski chemik, prekursor mikrobiologii.
16 maja oraz 6 czerwca 2024 roku studenci Kolegium Międzydziedzinowych Studiów Indywidualnych gościli w Zakładzie Mikrobiologii Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie poznawali nowe dla siebie metodologie badawcze podczas specjalistycznych warsztatów mikrobiologicznych zorganizowanych przez Panią prof. Gabrielę Buglę-Płoskońską, a poprowadzonych przez Panią doktor Katarzynę Guz-Regner wraz z asystentkami, Panią Julią Śledzińską oraz Panią Klaudią Grodzicką.
Cykl warsztatów został poprzedzony przedstawieniem rysu historycznego niezwykłego budynku przy ulicy Przybyszewskiego 63, w której znajduje się Wydział Nauk Biologicznych UWr.
W tej spokojnej i malowniczej okolicy, mogliśmy spojrzeć na naukę z nowej perspektywy badawczej, odmiennej od metodologii stosowanych na naszych indywidualnych kierunkach.
Zdobyta wiedza na temat drzewostanu dzielnicy Sołtysowice oraz okolicznych terenów Wrocławia miała naturę iście międzydziedzinową.
Poznaliśmy także rodzaje i działanie narzędzi wykorzystywanych do badania i monitorowania jakości powietrza w naszym mieście.
Po krótkiej wyprawie w teren (ang. field work), wychodząc naprzeciw teoriom i aksjomatom, przyszedł czas na działanie! Przedmiotem warsztatów było zbadanie jakości powietrza w różnych dystryktach Wrocławia; za materiał badawczy posłużyły liście zebrane w miejscach, w których mieszkamy.
Warsztaty zostały przeprowadzone w warunkach laboratoryjnych. Każdy uczestnik został przeszkolony i zapoznany z zasadami obowiązującymi w laboratorium.
Pod czujnym okiem zespołu badawczego Pani dr Guz-Gegner przystąpiliśmy do precyzyjnej operacji na naszych liściach – dokonaliśmy posiewu na przygotowanych do tego celu sterylnych szalkach Petriego ze specjalnym podłożem agarowym wykorzystywanym do hodowli kultur mikroorganizmów.
Na wyniki badań trzeba było poczekać do czerwca.
Podczas kolejnych zajęć na posiewach pojawiły się kolonie białych oraz czerwonych drożdżaków, a także olbrzymie ilości różnorakich pleśni.
Uczestnicy warsztatów przygotowali własne preparaty, które mogli obejrzeć pod mikroskopem, a następnie przerysować na kartę badania.
Wnioski z badań nie nastrajają optymistycznie. Biologiczne środowisko Wrocławia – powietrze – którym oddychamy w mieście jest, co najwyżej, „poprawnej jakości”.
Warsztaty mikrobiologiczne okazały się doskonałym sposobem na doświadczenie tego, jak ważne w pasji badawczej są: dokładność, cierpliwość i rzetelność, oraz jak podstępne i niebezpieczne może być to, czego gołym okiem nie widać, a co czasami sprawia, że nasze życie zostaje cudowanie ocalone.
Mikroorganizmy rządzą światem!
Zwieńczeniem czerwcowego spotkania był fascynujący wykład gościnny naukowców z Uniwersytetu Komeńskiego w Bratysławie – Pana doktora Marka Straki oraz Pani doktor Martiny Dubinovej na temat bakteriofagów, ich skutecznego działania w zwalczaniu lekoopornych bakterii oraz kluczowej roli, jaką prawdopodobnie odegrają w przetrwaniu ludzkości.
Podczas interdyscyplinarnych warsztatów w Zakładzie Mikrobiologii Uniwersytetu Wrocławskiego, w międzydziedzinowym gronie ekspertów doświadczyliśmy kruchości ekosystemów w których żyjemy …
Rośliny, zwierzęta, mikroby bardzo długo pracowały wspólnie. (…) Skłonność do współdziałania wykształciła się w procesie ewolucji. Organizmy, które nie współdziałały z innymi, umierały. Współdziałanie to nasza natura. Klucz do przeżycia.
Carl Sagan, amerykański astronom i popularyzator nauki
Tekst oraz fotorelacja z warsztatów na stronie Kolegium MSI
Tekst: Magdalena Brol, studentka KMSI
Redakcja: Monika Piechota/Piotr P. Chruszczewski
Zdjęcia: Piotr P. Chruszczewski









