Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
starszy mężczyzna w średnim wieku
fot. Piotr P. Chruszczewski

O godce śląskiej i języku kaszubskim na wykładach w Kolegium MSI

Kurs BEYOND LANGUAGE prowadzony jest w Kolegium Międzydziedzinowych Studiów Indywidualnych UWr we współpracy z Instytutem Filologii Angielskiej UWr oraz Komisją Nauk Filologicznych Oddziału PAN we Wrocławiu. Integralnym elementem kursu są prezentacje gościnne naukowców prowadzących własne badania i reprezentujących różne dyscypliny badawcze oraz różne dziedziny wiedzy. Wykłady mają charakter otwarty, zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Zapowiedzi ciekawych wydarzeń organizowanych w Kolegium MSI znajdują się na stronie

RELACJA w WYKŁADU: Językowy obraz Śląska w rozmowie z Panem Profesorem Wojciechem Solińskim z 11 kwietnia 2024 r. autorstwa Kacpra Gawrona, studenta I roku KMSI

„Podczas kwietniowego spotkania z serii BEYOND LANGUAGE (11 kwietnia 2024 r.), studenci Kolegium MSI mieli możliwość zgłębić temat regionalizmów, które występują w naszym kraju. Rozważania Pana Profesora Wojciecha Solińskiego z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego skupiły uwagę słuchaczy przede wszystkim na zjawisku języka śląskiego, którego wprowadzenie do programu szkolnego postulują regularnie różne grupy mniejszościowe.

Na początku wykładu było o książkach, które opisują życie na Śląsku na przestrzeni wieków i pozwalają zapoznać się z historią regionu i kulturą jego mieszkańców. Niestety, już w tym miejscu pojawia się problem natury topograficznej. Jak się okazuje, położenie historycznego Śląska zależy od przyjętej perspektywy patrzącego. Wrocław, na przykład, dla ludzi z Polski centralnej lub wschodniej, do Śląska, oczywiście, należy, ale dla mieszkańców okolic Pyskowic, Bytomia czy Zabrza odpowiedź nie jest już taka oczywista ani jednoznaczna”.

Pełną relację z wykładu autorstwa Kacpra Gawrona, studenta I roku KMSI można przeczytać na: https://kmsi.uwr.edu.pl/2024/04/19/z-cyklu-beyond-language-o-jezyku-slaskim-wyklad-pana-profesora-wojciech-solinskiego/

O gorolach i Ślązakach, o tożsamości, o granicach, o asymilacji, o migracjach, o zapuszczaniu korzeni i miłości do mowy śląskiej, o przekładach, o poetach i śląskiej godce z Panem Profesorem Wojciechem Solińskim rozmawiała Monika Piechota (9 maja 2024 r.):

RELACJA w WYKŁADU: „Uszami i oczami obserwatora z zewnątrz”: język i kultura Kaszubów 2004–2024 z Panem drem Marcinem R. Odelskim z  9 maja 2024 r. autorstwa Julii Wojtas, studentki I roku KMSI

„Każdy czwartek to dla studentów Kolegium Międzydziedzinowych Studiów Indywidualnych Uniwersytetu Wrocławskiego okazja do pasjonującego spotkania w ramach cyklu Beyond Language. Tym razem, autorem wykładu gościnnego był Pan dr Marcin R. Odelski  – badacz kultury i języka kaszubskiego, członek Komisji Nauk Filologicznych Oddziału PAN we Wrocławiu, oraz jak sam o sobie mówi, „obserwator Kaszub z zewnątrz”. Jego zainteresowanie tą krainą, kulturą i językiem nie wynika z miejsca pochodzenia, lecz z pasji.

Powitanie po kaszubsku

Dobri dzéń! Tytułem wstępu, Pan dr Odelski przywitał wszystkich w języku kaszubskim, by od samego początku wprowadzić swoich słuchaczy w odpowiedni „kaszubski” klimat. Następnie, zdefiniował zasięg terytorialny współczesnych Kaszub, wspominając takie miejscowości jak Kartuzy czy Sierakowice, których mieszkańcy posługują się językiem kaszubskim na co dzień.

Status języka kaszubskiego

Status prawny języka kaszubskiego reguluje ustawa z dnia 6 stycznia 2005 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, definiując go jako język regionalny. Przez dziesięciolecia język kaszubski nie był uznawany za osobny język, a jedynie za dialekt języka polskiego. Używana obecnie forma pisana języka kaszubskiego jest ewolucją formy zaproponowanej w 1879 r. przez Floriana Ceynowę, w wydanej w 1879 r. w Poznaniu „Zarés do Grammatikj Kašébsko-Słovjnskjè Mòvé”.

Humor „po kaszubsku”

Podczas wykładu nie zabrakło humoru w kaszubskim wydaniu. Zapewne większość z nas przynajmniej raz w życiu słyszało piosenkę „Ona tańczy dla mnie” – przebój disco polo z 2012 roku. Nie każdy jednak miał okazję usłyszeć wersję tego przeboju „po kaszubsku”.”

Pełną relację z wykładu autorstwa Julii Wojtas, studentki I roku KMSI można przeczytać na stronie.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail