WNS

O Księżycu i Marsie w Instytucie Politologii multidyscyplinarnie

W dniach 26-27 października Instytut Politologii będzie gościł kolejną imprezę naukową przeprowadzaną na naszej uczelni z cyklu HORYZONT MARS. Tym razem w formie dwudniowej konferencji naukowej dotyczącej ludzkiej aktywności poza Ziemią. Początek o godz. 9:45. Tytuł konferencji: Księżyc i Mars, jako najbliższe etapy eksploracji i zagospodarowania Układu Słonecznego. Perspektywy: ogólnoświatowa, europejska, krajowa, dolnośląska.

Jest to tematyka dotąd rzadko uprawiana przez politologów. Konferencja ma zatem charakter multidyscyplinarny. Rozpocznie ją panel otwarcia, w którym wezmą udział prezes Polskiej Agencji Kosmicznej prof. Grzegorz Wrochna, wiceprezes Centrum Badań Kosmicznych PAN, prof. Piotr Orleański, dr Anna Fogtman z Europejskiego Centrum Astronautów (EAC) w Kolonii – Europejskiej Agencji Kosmicznej, dr Agata Kołodziejczyk – adiunkt badawczy w Centrum Technologii Kosmicznych Akademii Górniczo-Hutniczej, a także przedstawiciele biznesu kosmicznego jak prezes i założyciel firmy SatRev Grzegorz Zwoliński. Panel poprowadzi związany od wielu lat z sektorem kosmicznym Andrzej Kotarski z Mars Society Polska.

Następnie w osobnym panelu głos zostanie oddany planetologom i specjalistom od górnictwa kosmicznego. Poprowadzi go dr Jakub Ciążela z Instytutu Nauk Geologicznych PAN. Swoje referaty zaprezentują w nim specjaliści od obu tytułowych ciał niebieskich i ich eksploracji oraz przyszłej eksploatacji, w tym geolodzy jak: dr Anna Łosiak z ING PAN, dr Marta Ciążela z ING PAN, dr Gordon Wasilewski z firmy Astronika, prof. Karol Seweryn z Centrum Badań Kosmicznych PAN, a także. mgr Maciej Fitt z ING PAN.

Pozostałe panele będą miały charakter otwarty dla przedstawicieli różnych dyscyplin, w tym miedzy innymi dla politologów i prawników. Organizatorzy liczą jednak również oczywiście  na udział przedstawicieli nauk technicznych, ścisłych i biologicznych. Termin końcowy napływu zgłoszeń abstraktów (arkuszy zgłoszeniowych)  upływa 30 września. Organizatorami konferencji są: Instytut Politologii, Mars Society Polska oraz Polskie towarzystwo Studiów Europejskich o. Wrocław. Koordynatorem całości jest dr hab. Bartosz Smolik z Instytutu Politologii.

Więcej informacji można uzyskać na stronie horyzontmars.pl lub pod adresem mailowym: horyzont-mars@uwr.edu.pl

Konferencji patronatu honorowego udzieliły takie instytucje i podmioty jak: Polska Agencja kosmiczna, Centrum Badań Kosmicznych PAN i Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski.

mars