
Władze

Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego
prof. dr hab. Robert Olkiewicz
pl. Uniwersytecki 1, pok. 124
50-137 Wrocław
tel. +48 71 343 68 47, +48 71 375 22 12
e-mail: rektor@uwr.edu.pl
Biogram
Rektor – prof. dr hab. Robert Olkiewicz
Polski fizyk, specjalizujący się w metodach matematycznych fizyki, podstawach matematycznych modeli statystycznych oraz układach kwantowych otwartych; nauczyciel akademicki związany z Uniwersytetem Wrocławskim.
Urodził się w 1962 r. we Wrocławiu. Po pomyślnie zdanym egzaminie maturalnym w 1982 r., podjął studia fizyczne na Uniwersytecie Wrocławskim, które ukończył z wyróżnieniem w 1987 r. Następnie kontynuował studia doktoranckie z matematyki w Instytucie Matematycznym Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Stopień naukowy doktora nauk matematycznych w zakresie matematyki o specjalności zastosowanie matematyki otrzymał w 1992 r. na podstawie pracy pt. „Matematyczne konstrukcje związane z fazą Berriego”, której promotorem był prof. Arkadiusz Jadczyk. Po doktoracie podjął pracę na macierzystej uczelni w Instytucie Fizyki Teoretycznej w charakterze adiunkta. W 1998 r. otrzymał nagrodę Ministra Edukacji Narodowej za osiągnięcia naukowe. W 2000 r. Rada Wydziału Fizyki i Astronomii UWr nadała mu stopień naukowy doktora habilitowanego nauk fizycznych w zakresie fizyki o specjalności fizyka matematyczna na podstawie rozprawy nt. „Klasyczne i kwantowe półgrupy dynamiczne w opisie ewolucji układów fizycznych”. Niedługo potem, w 2004 r. otrzymał stanowisko profesora nadzwyczajnego, a cztery lata później profesora zwyczajnego. W tym samym roku Prezydent RP nadał mu tytuł profesora nauk fizycznych. Odbył staż naukowy w Imperial College w Londynie oraz był stypendystą Fundacji Alexandra von Humboldta na Uniwersytecie w Bielefeld.
Poza działalnością naukowo-dydaktyczną na swojej macierzystej uczelni pełnił szereg istotnych funkcji organizacyjnych. W latach 2001–2005 kierował Zakładem Metod Matematycznych w Instytucie Fizyki Teoretycznej UWr, w kadencji 2005–2008 był dyrektorem tego instytutu, a od 2008 do 2012 r. dziekanem Wydziału Fizyki i Astronomii UWr. Był kierownikiem i głównym wykonawcą kilku grantów Komitetu Badań Naukowych, organizatorem dwóch Szkół Zimowych Fizyki Teoretycznej, 21. Sympozjum Maksa Borna, a w 2011 r. przewodniczącym komitetu organizacyjnego „Asia – Europe Physics Summit”. W 2012 r. został wybrany prorektorem Uniwersytetu Wrocławskiego ds. ogólnych, a w kadencji 2016-2020 dyrektorem ds. informatyzacji. Dotychczas pełnił funkcję Dyrektora Instytutu Fizyki Teoretycznej.
Motto w kadencji 2024/28: Uniwersytet wspólnotą celów i działań

Prorektorka ds. umiędzynarodowienia
dr hab. Patrycja Matusz, profesorka UWr
pl. Uniwersytecki 1, pok. 118
50-137 Wrocław
tel. +48 71 375 22 70
e-mail: vicerector.international@uwr.edu.pl
Biogram
Prorektorka ds. umiędzynarodowienia – dr hab. Patrycja Matusz, profesorka UWr
Przez większość życia związana z Uniwersytetem Wrocławskim. W latach 1996–2000 studiowała niderlandystykę i germanistykę. W latach 2016–2020 pełniła funkcję prodziekanki ds. studenckich i rozwoju WNS UWr, od roku 2020 jest prorektorką ds. projektów i relacji międzynarodowych. Naukowo zajmuje się kwestiami migracji międzynarodowej, zarządzania migracjami, integracją imigrantów i edukacją międzykulturową; kieruje dwoma projektami finansowanymi z programu Horyzont 2020.
Dzięki działaniom prof. Matusz Uniwersytet Wrocławski jest członkiem sojuszu Arqus oraz wzmocnił współpracę z partnerami sieci InclusU, prof. Matusz doprowadziła także do podpisania listu intencyjnego o współpracy z Politechniką Wrocławską, w celu wspólnego działania na rzecz umiędzynarodowienia.
6 marca 2024 roku minister nauki Dariusz Wieczorek powołał dr hab. Patrycję Matusz, prof. UWr na funkcję pełnomocniczki ministra nauki do spraw europejskich i prezydencji Rzeczypospolitej Polskiej w Radzie Unii Europejskiej.
Prof. Matusz współpracuje także z Radą Europy, Komisją Europejską, samorządem terytorialnym oraz samorządem lokalnym.

Prorektor ds. nauczania
dr hab. Łukasz Machaj, prof. UWr
pl. Uniwersytecki 1, pok. 238
50-137 Wrocław
tel. +48 71 375 22 55
e-mail: prorektor.nauczanie@uwr.edu.pl
Biogram
Prorektor ds. nauczania – dr hab. Łukasz Machaj, prof. UWr
Prawnik, od 2005 r. pracownik Katedry Doktryn Politycznych i Prawnych na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii. Jego zainteresowania naukowe ogniskują się przede wszystkim wokół analiz, jak rozmaite idee filozoficzne, polityczne, społeczne czy ekonomiczne przekładają się na konkretne rozwiązania legislacyjne. Autor blisko stu publikacji naukowych, poświęconych w szczególności problematyce wolności słowa, polskiej myśli politycznej i sądownictwu konstytucyjnego w Stanach Zjednoczonych. W latach 2016-2022 Prodziekan WPAE ds. Jakości Kształcenia (od 2020 roku także ds. Ewaluacji Jakości Działalności Naukowej). Zwolennik tradycyjnego modelu uniwersytetu, łączącego doskonałość naukową z wysokiej jakości kształceniem.
Prywatnie miłośnik sportu, zwłaszcza koszykówki (nadal trochę czynnie!); zapalony czytelnik i widz wszelkiego rodzaju kryminałów i sensacji; fan muzyki zarówno dobrej, jak i trochę gorszej.
Motto w kadencji 2024/28: E pluribus unum

Prorektor ds. studenckich
dr Łukasz Prus
pl. Uniwersytecki 1, pok. 128
50-137 Wrocław
tel. +48 71 375 22 63
fax +48 71 375 28 20
e-mail: prorstud@uwr.edu.pl
Biogram
Doktor nauk prawnych, adwokat, trener m.in. z zakresu przeciwdziałania mobbingowi, dyskryminacji i legalizacji zatrudnienia cudzoziemców.
Jego zainteresowania badawcze dotyczą porównawczego prawa konstytucyjnego i administracyjnego, prawa UE, ochrony środowiska, praw zwierząt, zgromadzeń publicznych, imprez masowych, samorządu terytorialnego, NGOsów oraz procedur równościowych.
Autor publikacji naukowych, poświęconych w szczególności problematyce praw podstawowych i zasad chroniących jednostkę, procedur administracyjnych UE, szczególnych ich form takich jak procedury kompozytowe i kontroli sądowej administracji UE.
Dwukrotnie pełnił funkcję Rzecznika ds. równego traktowania i przeciwdziałania dyskryminacji w UWr. Wykonywał także obowiązki pełnomocnika Rektora UWr ds. bezpieczeństwa, pełnomocnika Dziekana Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii ds. bezpieczeństwa Studentów i Doktorantów oraz pełnomocnika Dyrektora Instytutu Nauk Administracyjnych ds. hospitacji.
Kierownik studiów podyplomowych z zakresu zatrudnienia cudzoziemców, m.in. odpowiedzialny za organizacje studiów finansowanych z grantów norweskich.
Pełnił funkcje eksperckie dla organów administracji publicznej oraz organizacji pozarządowych z zakresu zatrudnienia cudzoziemców, dostępu do informacji publicznej i przeciwdziałanie zjawiskom nielegalnych składowisk odpadów.
W tej kadencji przyświeca Mu motto: „Studenci i Doktoranci są przyszłością UWr”, a to wymaga:
– wzmocnienia systemu wsparcia ich aktywności, usunięcia formalnych barier ograniczających inicjatywy studenckie i doktoranckie;
– tworzenia przestrzeni dialogu i integracji środowisk studenckich oraz doktoranckich;
– rozwoju infrastruktury akademików;
– poprawy zabezpieczenia socjalnego, pozyskiwania nowych źródeł stypendialnych, pełnego wykorzystania szans z Sojuszu Uniwersytetów Europejskich Arqus oraz funduszy europejskich i krajowych;
– rozwoju instytucji wsparcia psychologicznego, sytemu bezpieczeństwa oraz równego traktowania.
Visiting Professor w Uniwersytecie Masaryka w Brnie.
Członek zarządu Akademickiej Sieci Bezpieczeństwa i Równości. Prywatnie pasjonat biegania i piłki nożnej, bibliofil oraz kinoman.

Prorektor ds. badań naukowych
prof. dr hab. Artur Błażejewski
pl. Uniwersytecki 1, pok. 119
50-137 Wrocław
tel. +48 71 375 29 90
e-mail: prorektor.nauka@uwr.edu.pl
Biogram
Prorektor ds. badań naukowych – prof. dr hab. Artur Błażejewski
Urodzony w 1967 r., absolwent XIII Liceum Ogólnokształcącego. W latach 1986–1991 studiował archeologię na Uniwersytecie Wrocławskim. W latach 1989–1991 był pracownikiem technicznym w Ekspedycji Archeologicznej Uniwersytetu Wrocławskiego w Novae (Bułgaria).
W latach 1991–1995 był doktorantem Śląskoznawczego Studium Doktoranckiego UWr, pracę doktorską „ Obrządek pogrzebowy Kultury przeworskiej na Śląsku” napisaną pod kierunkiem prof. dr. hab. Stanisława Pazdy, obronił w 1996 r. W latach 1995–1996 był asystentem w Dziale Archeologicznym Muzeum Regionalnego w Środzie Śląskiej. Od 1996 r. był adiunktem w Instytucie Archeologii UWr. W 2000 r. był profesorem gościnnym w Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales w Paryżu (Oddział w Marsylii). W 2007 r. habilitował się na podstawie rozprawy „Kultura przeworska a reńsko-wezerska strefa kulturowa”, od 2010 r. pracuje na stanowisku profesora na Uniwersytecie Wrocławskim.
Jest promotorem ok. 60 prac licencjackich, 70 magisterskich i 5 doktoratów; autorem i współautorem 120 prac naukowych, w tym 5 książek, wydanych w kraju i za granicą.
W latach 2012–2016 był dyrektorem Instytutu Archeologii UWr, od 2016 r. jest senatorem UWr, od 2020 r. dziekanem Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych. Od 2014 r. jest członkiem-korespondentem Deutsches Archäologisches Institut. Jest również wiceprezesem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich.
Motto w kadencji 2024/28: Bierzmy lekcje z przeszłości, przez naukę twórzmy przyszłość

Prorektor ds. finansów i rozwoju
dr hab. Arkadiusz Lewicki, prof. UWr
pl. Uniwersytecki 1, pok. 117
50-137 Wrocław
tel. +48 71 375 22 70
e-mail: prorektor.finanse@uwr.edu.pl
Biogram
Prorektor ds. finansów i rozwoju – dr hab. Arkadiusz Lewicki, prof. UWr
Absolwent Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, filmo- i medioznawca związany z Instytutem Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Autor książek o filmowym postmodernizmie, erotyce w kinie pierwszych dekad oraz seryjności w kulturze popularnej, a także współredaktor 12 monografii wieloautorskich i twórca ponad 80 artykułów o kinie, mediach i kulturze (nie tylko) popularnej.
W kadencji 2020-2024 dziekan Wydziału Filologicznego. Prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami, członek dwóch Komitetów PAN (Komitetu Nauk o Sztuce oraz Komitetu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach). Prywatnie – mąż i ojciec dwójki dorosłych już ludzi, trzydzieści kilo temu aktywny sportowiec, który próbuje czasem powrócić do gry w koszykówkę, wielbiciel pierwszorzędnej literatury drugorzędnej.
Motto w kadencji 2024/28: Finanse zapewniają rozwój, rozwój zapewnia finanse