
O wymiarach unijnej demokracji
W dobrej nauce nie chodzi tylko o publikowanie i cytowalność, ale także o to, aby wyniki naszych badań trafiały do instytucji, które mają wpływ na kształtowanie rzeczywistości, w tym do tych, które są obiektem naszych badań. To bardzo ważne zatem, że wyniki pracy badawczej naszej politolożki prof. UWr dr hab. Karoliny Borońskiej-Hryniewieckiej trafiły do samej Przewodniczącej Parlamentu Europejskiego, Roberty Metsoli.
Karolina Borońska-Hryniewiecka z Instytutu Politologii jest współredaktorką (wraz z Lucy Kinski, Salzburg University) książki pt. „Parliamentary Dimension of the Conference on the Future of Europe: synergies and legitimacy clashes” wydanej przez wydawnictwo Routledge w październiku 2024 roku.
Publikacja ta będąca efektem pracy międzynarodowej grupy 13 badaczy i badaczek – jest pierwszym międzynarodowym studium porównawczym zaangażowania Parlamentu Europejskiego oraz parlamentów narodowych w Konferencję w sprawie Przyszłości Europy – bezprecedensowy, transnarodowy proces demokratycznych deliberacji i konsultacji obywatelskich zorganizowany przez instytucje Unii Europejskiej w latach 2021-2022. Publikacja ta jest także jednym z efektów grantu badawczego OPUS Narodowego Centrum Nauki, którym kieruje prof. Karolina Borońska-Hryniewiecka.
O czym jest książka?
Pomimo słusznej krytyki samego procesu oraz metodologii Konferencji w sprawie Przyszłości Europy, nie ulega wątpliwości, że dostarczyła ona badaczom demokracji pierwszego tak wyrazistego studium przypadku zetknięcia się przedstawicielskiego (parlamentarnego) oraz partycypacyjnego (obywatelskiego) wymiaru unijnej demokracji. – Pamiętajmy bowiem, że Unia Europejska jest oparta na demokracji przedstawicielskiej, której bezpośrednio wybieranymi filarami są z jednej strony ponadnarodowy Parlament Europejski, a z drugiej parlamenty narodowe państw członkowskich – mówi nasza badaczka.
Celem książki jest analiza tego w jaki sposób Parlament Europejski, parlamenty narodowe oraz parlamenty regionalne angażowały się w proces Konferencji i jego działania następcze, wykorzystując je jako okazję do wypełniania swoich demokratycznych funkcji reprezentacji, pośrednictwa i współkształtowania polityki publicznej.
Podejmując się tej analizy, w jedenastu rozdziałach książki autorzy opisują, wyjaśniają i oceniają pojawiające się synergie i zderzenia legitymizacji pomiędzy przedstawicielskim i partycypacyjnym wymiarem unijnej demokracji. Stawiają tym samym pytania o przyszłość i kierunek ewolucji UE jako demokratycznego wielopoziomowego systemu politycznego.
Jak napisała w swojej przedmowie do książki wiodąca badaczka europejskiej demokracji, profesorka Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego we Florencji, Kalypso Nicolaidis: – “Czytelniku, niezależnie od tego, czy od dawna pytasz, czy też pytasz na nowo o stan europejskiej demokracji, czy wbrew wszystkiemu wierzysz, że parlamenty mogą mieć decydujący wpływ na zdrowie naszych demokracji (…), czy też jesteś sceptykiem lub fanem władzy ludu – jest to książka, którą musisz przeczytać, zwłaszcza po wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2024 roku.”
Dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z IDUB Uniwersytetu Wrocławskiego oraz z Salzburg University, książka, a także jej poszczególne rozdziały, są do pobrania w otwartym dostępie: Parliamentary Dimension of the Conference on the Future of Europe: Synergies and Legitimacy Clashes.
Zapraszamy do lektury!
Kto otrzymał Opus NCN w ostatnim w tym roku rozdaniu czytaj tu:
Nasi badacze i badaczki z kolejnymi grantami NCN – Uniwersytet Wrocławski
Kto otrzymał granty w rozstrzygniętym właśnie konkursie wenętrznym IDUB czytaj tu:
Granty wewnętrzne – WYNIKI – Uniwersytet Wrocławski
Oprac. kg
Data publikacji: 9.12.2024.
Dodane przez: M.J.


Data publikacji: 9.12.2024.
Dodane przez: M.J.