
Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Badaczy Śląska – podsumowanie
25 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Wrocławskim odbyła się pierwsza i – jak zapowiadają organizatorzy – nieostatnia Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Badaczy Śląska. Wydarzenie zorganizowało studenckie Koło Badań Interdyscyplinarnych działające przy Kolegium Międzydziedzinowych Studiów Indywidualnych.
Jak nietrudno jest się domyślić, tematem przewodnim konferencji był Śląsk, ale należy zaznaczyć, że chodzi o Śląsk rozumiany holistycznie, bez dychotomii na ten Górny czy Dolny, Opolski czy Cieszyński. Jak twierdzi Michał Tórz, prezes zarządu KBI:
Naszym głównym celem było przede wszystkim stworzenie platformy do integracji środowiska naukowego badaczy Śląska, ponieważ uważamy, że istnieje stosunkowo mało takich przestrzeni, które poświęcone byłyby wymianie doświadczeń w badaniach związanych z regionem, w którym przecież mieszkamy.
Wydarzenie to odbywało się w ramach rozpoczętych jeszcze w poprzednim roku obchodów dziesięciolecia istnienia Koła Badań Interdyscyplinarnych. Jego członkowie propagują podejście interdyscyplinarne w nauce, z tego też powodu ponaddziedzinowy charakter miała sama konferencja. Podczas trzech paneli referatów i komunikatów wystąpili młodzi naukowcy reprezentujący nauki humanistyczne (historię, historię sztuki, muzykologię, literaturoznawstwo, językoznawstwo, socjologię) i nauki przyrodnicze (m.in. geografię, mikrobiologię, ekologię). Pojawiły się też wątki z wciąż raczkujących, ale prężnie rozwijających się dziedzin, takich jak np. humanistyka cyfrowa. Przekrój zagadnień był więc bardzo szeroki.
Konferencja przybrała formę hybrydową, aby umożliwić zaprezentowanie swoich osiągnięć naukowych badaczom z najdalszych zakątków Polski. Część osób zdecydowała się więc wystąpić zdalnie, a część stacjonarnie. Odwiedziło nas w sumie 11 prelegentów, którzy pochodzili z Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Instytutu Śląskiego w Opolu, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu w Białymstoku oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
W czasie wydarzenia miały miejsce również dwa wykłady gościnne. Konferencję zainaugurował dr Grzegorz Joachimiak z Instytutu Muzykologii UWr, który przygotował wykład pt. Muzyka jako nośnik pamięci zbiorowej: »Heilige Seelen-Lust« Angelusa Silesiusa w kulturze Śląska XVII wieku. Mówił m.in. o tym, jak ważna jest konieczność zabezpieczania wielokulturowego dziedzictwa Śląska, oraz że jest to misja młodych pokoleń naukowców. Niemałym zainteresowaniem uczestników cieszyła się również ślōnsko godka, którą wygłosił prof. dr hab. Wojciech Soliński z Instytutu Filologii Polskiej UWr. W czasie wykładu profesora goście mogli zapoznać się z pozycjami literackimi po śląsku, usłyszeć, jaka jest różnica między pniokiem, krzokiem i ptokiem, a także zastanowić się nad cechami bezpośrednich i pośrednich przekładów literackich.
Podczas wydarzenia nie zabrakło również owocnych dyskusji. Interesujące pytania pojawiały się praktycznie po każdym wystąpieniu, a odpowiedzi prelegentów okazywały się niezwykle cennym uzupełnieniem referatów. Z kolei przerwy pomiędzy panelami zdawały się za każdym razem zbyt krótkie, aby wypić kawę lub zjeść coś z konferencyjnego bufetu i jednocześnie wymienić się poglądami.
Organizatorzy zachęcają, aby śledzić na bieżąco stronę internetową Koła Badań Interdyscyplinarnych (www.kbi.uwr.edu.pl). Wkrótce pojawią się tam zdjęcia z wydarzenia oraz nagrania z wybranych wystąpień. Niektórzy prelegenci otrzymają też zaproszenie do nagrania podcastu naukowego związanego z tematem ich wystąpienia. Nagranie zostanie zrealizowane i opublikowane we współpracy z Akademickim Radiem Luz we Wrocławiu, które to było patronem medialnym Konferencji.
Dziękujemy za udział wszystkim prelegentom i słuchaczom oraz zapraszamy na nasze kolejne wydarzenia.
fot. Dobrochna Wojciechowska i Klaudia Sobolewska


















Data publikacji: 7.05.2025
Dodane przez: M.K.