Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
młoda kobieta ubrana wizytowo
fot. archiwum prywatne

On naprawia, a ona wyrzuca? Grant dla badaczki z WPAiE

Rolę konsumentów w kreacji zjawiska celowego postarzania produktów badać będzie dr Alicja Sielska, adiunkt w Zakładzie Ogólnej Teorii Ekonomii, Instytutu Nauk Ekonomicznych na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii UWr.

W lipcowym rozdaniu Miniatur NCN nasza badaczka otrzymała grant na projekt „Celowe postarzanie produktu w oparciu o kreację potrzeb ludzkich z uwzględnieniem różnic płciowych – analiza zjawiska na przykładzie wybranych miast Polski”.

Wyobraźmy sobie zatem sytuacje. Zaraz po okresie gwarancji psuje się nam pralka, albo telefon komórkowy coraz wolniej działa. Towary, podobnie jak ludzie, mają określony czas życia, tylko ten bywa intencjonalnie skracany przez producentów. Psujące się dobra oznaczają większe wydatki konsumentów oraz zanieczyszczenie środowiska, w głównej mierze e-śmieciami. Jaka jest tutaj rola konsumentów podążających ścieżką konsumpcjonizmu?

Dr Alicja Sielska z Instytutu Nauk Ekonomicznych Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii UWr postara się odpowiedzieć na to pytanie. Dzięki grantowi uzyskanemu w ramach konkursu NCN Miniatura 8 przeprowadzi badania ankietowe w ośmiu największych miastach Polski.

Rozważy nie tylko decyzje Polaków dotyczące nabywania sprzętów elektrycznych oraz elektronicznych, ale również świadomość społeczną na temat postarzania dóbr oraz wpływu tego zjawiska na środowisko naturalne. Dodatkowo w swojej analizie zajmie się decyzjami konsumenckimi uwzględniając podział na płeć.

– Przypuszczać można, że Polacy posiadają wiedzą na temat skracania życia posiadanych dóbr – mówi nasza badaczka. – Nie odbierają jednak tej strategii jako konsekwencji swoich decyzji zakupowych uważając, że pełna odpowiedzialność spoczywa na nieetycznych przedsiębiorcach.

Podobnie – mają wiedzę na temat zanieczyszczania środowiska, ale nie czują się współwinni. – Dodatkowo kobiety i mężczyźni podejmują inne decyzje zakupowe – uważa badaczka. – W konsekwencji kobiety mogą wyrzucać zepsuty sprzęt, zaś mężczyźni podejmą się samodzielnej jego naprawy, co by oznaczało odmienny wpływ płci na kreację zjawiska skracania życia dóbr.

Uzyskane w ramach grantu wyniki zostaną wykorzystane jako wstęp do szerszych badań uwzględniających wywiady z producentami oraz rolę prawodawstwa w zakresie niwelowania konsekwencji celowego postarzania.

Z UWr w lipcowym rozdaniu Miniatur NCN  granty otrzymali również:

dr Edyta Włodarczyk-Czech na projekt „Sytuacja polityczno-prawna zakonów niemieckich migrujących ze Śląska na tereny niemieckie po zakończeniu II wojny światowej”

dr Konrad Lipiński na projekt „Przestępstwa „bez winy”

dr Olga Hałub-Kowalczyk na projekt „Prawo dostępu do wody w prawie międzynarodowym”

dr Marcin Borowski na projekt „Obrazy „psychopatów” w twórczości Fiodora Dostojewskiego”

Więcej o lipcowym rozdaniu Miniatur NCN

oprac. Katarzyna Górowicz-Maćkiewicz

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

logo Fundusze Europejskie
flaga Rzeczypospolitej Polski
logo Unii Europejskiej - europejski fundusz społeczny
NEWSLETTER
E-mail
Ułatwienia dostępu