
Oświadczenie
Od 1999 roku Uniwersytet Viadrina przyznaje Nagrodę Viadriny wybitnym osobowościom i znaczącym inicjatywom z różnych dziedzin życia społecznego za ich zaangażowanie na rzecz porozumienia, współpracy i pojednania między Polską i Niemcami. Nagroda Viadriny symbolizuje porozumienie, pokój i wolność we wspólnym europejskim domu – wartości, które stanowią fundament założonej w 1991 r. jako Uniwersytet Europejski Viadriny. W tym roku Nagrodę przyznano wrocławskiemu historykowi prof. Krzysztofowi Ruchniewiczowi.
Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Robert Olkiewicz w dniu 1 czerwca 2023 r. osobiście uczestniczył w tym wydarzeniu, chcąc tym samym podkreślić znaczenie nagrody dla naszej Uczelni, całej Wspólnoty Uniwersyteckiej oraz profesora Krzysztofa Ruchniewicza.
W laudacji na cześć laureata Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku i redaktor naczelny polsko-niemieckiego magazynu DIALOG, podkreślał zasługi profesora Krzysztofa Ruchniewicza jako naukowca charakteryzującego się odwagą cywilną i jako historyka, który nie odwraca się od teraźniejszości. Niestety sporą część swojego wystąpienia poświęcił ostrej krytyce wewnętrznej sytuacji politycznej Polski.
W ocenie władz Uniwersytetu Wrocławskiego uroczystość wręczenia tak ważnej Nagrody powinna być poświęcona podkreśleniu zasług i osiągnięć osoby nagrodzonej, a nie miejscem wyrażania własnych – słusznych lub nie, bo nie to jest istotą problemu – poglądów politycznych.
W akcie niezgody na zamienienie laudacji na cześć prof. Ruchniewicza w polityczny wiec przez pana Basila Kerskiego, rektor prof. Robert Olkiewicz wyszedł przed zakończeniem wykładu uznając, że tak ważna dla obu Uniwersytetów uroczystość powinna być wolna od bieżącej polityki.
W opinii władz Uniwersytetu Wrocławskiego każdy członek społeczności akademickiej ma prawo do swoich własnych poglądów, w tym oczywiście politycznych, do ich wyrażania i manifestowania. Można się z tymi poglądami zgadzać lub nie, co nie zwalnia nas od obowiązku wzajemnego szacunku. Są jednak miejsca i uroczystości, gdzie zdecydowanie powinniśmy się powstrzymywać od nadawania im charakteru politycznego. Takim miejscem był Uniwersytet Europejski Viadriny i odbywająca się 1 czerwca uroczystość.
Przy okazji przypominamy, że była to w ostatnim czasie druga wizyta Rektora UWr w Viadrine. 27 kwietnia prof. Robert Olkiewicz uczestniczył w uroczystości objęcia urzędu Prezydenta Uniwersytetu Europejskiego Viadrina przez prof. dr. Eduarda Mühle. Natomiast we wrześniu planowana jest wizyta prof. dr. Eduarda Mühle we Wrocławiu, mająca na celu zacieśnienie współpracy między naszymi partnerskimi Uniwersytetami.
Rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Wrocławskiego Katarzyna Górowicz-Maćkiewicz