
Perły Nauki dla naszych młodych badaczy
Wśród 60 wniosków zakwalifikowanych do finansowania przez Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu „Perły Nauki II” znalazły się cztery z naszego Uniwersytetu. Granty powędrują do naszych młodych badaczy i badaczek Magdaleny Szmitki, Jagny Rity Sobel, Kacpra Rosner – Leszczyńskiego i Bartosza Rusina.

Celem projektu Jagny Rity Sobel „Dokumenty i kancelaria biskupa wrocławskiego Henryka z Wierzbnej (1302-1319)” jest prześledzenie rozwoju wrocławskiej kancelarii biskupiej w czasie pontyfikatu Henryka z Wierzbnej (1302-1319). Będą one zatem kontynuacją prowadzonych dotychczas na naszym Uniwersytecie przez dr Annę Skowrońską i prof. Rościsława Żerelika badań nad tą kancelarią w XIII stuleciu. Przeanalizowane zostaną stosowany w niej formularz oraz dukt i dyktat używane w wystawianych przez biskupa Henryka dokumentach. Ważnym zadaniem będzie również przyjrzenie się personelowi kancelaryjnemu, a zwłaszcza roli kanonika Arnolda ze Zwróconej, któremu przypisywane jest dokonanie reformy tejże instytucji. Wreszcie, przeprowadzone w ramach projektu badania udzielą odpowiedzi na pytanie o funkcjonowanie biskupiego dokumentu jako środka społecznej komunikacji na średniowiecznym Śląsku. Opiekunem naukowym projektem jest dr hab. prof. UWr Marek L. Wójcik (Instytut Historyczny UWr).

Projekt Kacpra Rosner-Leszczyńskiego „Ślady wojny na »Ziemiach Odzyskanych« – oswajanie i percepcja przez nowych mieszkańców–1945-1949” koncentruje się na zbadaniu stosunku, przybyłych na tereny przyłączone do Polski po 1945 r. mieszkańców, względem wizualnych śladów II wojny światowej. Podstawowe pytanie badawcza brzmi: – czy ślady po II wojnie światowej wpłynęły na proces oswajania krajobrazu przez osadników? Chcąc znaleźć na nie odpowiedź, postanowił przenalizować pamiętniki, dzienniki i dokumenty wytworzone przez dawnych mieszkańców. Celem projektu jest nie tylko wykazanie różnic w osadnictwie w poszczególnych regionach „Ziem Odzyskanych”, ale także zrozumienie procesu adaptacji i recyklingu przedmiotów bezpośrednio kojarzonych z militaryzmem i tragedią II wojny światowej.

Głównym celem projektu „W kierunku ferroptozy lekoopornych komórek nowotworowych: nowe fosfinowe kompleksy Fe(II)/Fe(III)” naszej chemiczki Magdaleny Szmitki (1 rok Szkoły Doktorskiej ) jest synteza oraz szczegółowa charakterystyka nowych FeII/FeIII kompleksów prowadzących do ferroptozy lekoopornych komórek nowotworowych. Układy takie będą ponadto składać się z mono- i di-fosfin będących pochodnymi biologicznie aktywnych amin (homopiperydyna lub homopiperazyna). Różne centra metaliczne mogą wykazywać różną geometrię koordynacyjną i zdolności redoks, podczas gdy ligandy mogą dodatkowo wykazywać różną aktywność biologiczną. Ponadto, jony metali wykazują duże powinowactwo do biologicznie ważnych wewnątrzkomórkowych tioli, co może w istotny sposób zakłócać wewnątrzkomórkową równowagę redoks, prowadzić do dysfunkcji białek i enzymów, a nawet do akumulacji nadtlenków lipidów wewnątrz komórki, czego skutkiem może być jej śmierć na drodze tzw. ferroptozy. Opiekunką naukową projektu a zarazem promotorką jest dr hab. Urszula Komarnicka.

Celem projektu Bartosza Rusina pt. „Nadprzewodnictwo w stopach wysokiej entropii krystalizujących w strukturach typu CsCl oraz CuAl2” (239 800 zł) jest poszukiwanie nowych nadprzewodników o wysokiej entropii. Dotychczas uwaga naukowców zajmujących się nadprzewodzącymi HEA skupiała się głównie na prostych strukturach krystalicznych typu BCC. W swoim projekcie chciałbym skupić swoją uwagę na nowych nadprzewodnikach HEA o strukturach trochę bardziej złożonych tj. CsCl oraz CuAl2 w celu zbadania tych układów pod kątem lepszych parametrów krytycznych. Mam nadzieję, że moje badania przyczynią się do znalezienia nowych materiałów, które będzie można zastosować potem np. w budowie magnesów nadprzewodzących. Opiekunem naukowym projektu jest dr hab. Rafał Idczak, prof. UWr.
Oprac. Katarzyna Górowicz-Maćkiewicz
Data publikacji: 19.12.2024
Dodane przez: M.J.