
fot.: Wikimedia Commons
Pierwsza kobieta z samodzielnym „Noblem z ekonomii”- komentarz naszej badaczki
Nagrodzenie Goldin może wydawać się pewnym zaskoczeniem. Co prawda od ponad trzydziestu lat zajmowała się ona wyjaśnieniem „kwestii kobiecych” na gruncie ekonomii, jednak trudno je uznać za w pełni oryginalne bądź przełomowe. Co więcej, nie trzeba długo szukać, by znaleźć naukowców z podobnym dorobkiem o tej samej tematyce – pisze dr Alicja Sielska.
Tegoroczny ‘Nobel z Ekonomii’ trafił w ręce profesorki z Harwardu. Klaudia Goldin została wyróżnia za „pogłębienie wiedzy na temat wyników kobiet na rynku pracy”. Laureatka nie tylko rozważała kwestie edukacji czy technologii wpływające na różnice płciowe, ale również wiele miejsca poświęcała problemowi niższych zarobków kobiet względem wynagrodzeń mężczyzn. To dopiero trzecia nagroda dla kobiety w tej dziedzinie i miejmy nadzieję, że nie ostatnia.
Tematem zainteresowała się dr Alicja Sielska (pracowniczka naukowo-dydaktyczna Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego). Badaczka opracowała go w formie artykułu Claudia Goldin – pierwsza kobieta z samodzielnym „Noblem z ekonomii”. Tekst opublikowany został przez Instytutu Edukacji Ekonomicznej im. Ludwiga von Misesa. Cały artykuł, również do pobrania w wersji na czytniki elektroniczne, znajduje się na stronie Instytutu Misesa.