Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
grupa słuchaczy na konferencji
fot. Piotr P. Chruszczewski

Podsumowanie IV edycji Międzynarodowej Konferencji BEYOND LANGUAGE 2024

„Samo czytanie artykułów, książek i gazet nie wystarczy. Trzeba spędzać czas, mnóstwo czasu, z ludźmi, którzy wiedzą z doświadczenia, o czym mówią”. Daniel Tammet (2017) 2022

IV edycja międzynarodowej konferencji młodych badaczy BEYOND LANGUAGE 2024 należy już do przeszłości.

W tym roku, Prelegenci z Izraela, Rumuni, Ukrainy, Drezna, Irlandii, Wrocławia, Poznania, Krakowa, Olsztyna, Gdańska i Warszawy spotykali się przez cztery dni majowe w Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Wrocławskim, Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza oraz w trybie online, aby porozmawiać m.in. o: humorze, chińskich powieściach, gruzińskich czasownikach, piśmie dongba, języku poezji, etymologii słów, gramatyce map, mitycznych bohaterach, homeryckich porównaniach, synkretycznych formach kultury, interferencji światów i przekładzie melicznym.

Konferencja BEYOND LANGUAGE to eklektyczne święto nauki i wiedzy, namacalny dowód na założenie Alberta Einsteina, że ciekawość nie istnieje bez przyczyny. To międzynarodowe wydarzenie dedykowane młodym naukowcom i badaczom języka, literatury i kultury rozumianych jako kluczowe społeczne wzorce ludzkich zachowań, którzy zajmują się aktualnymi problemami badawczymi i metodami prowadzenia badań w obszarze językoznawstwa antropologicznego, etnografii komunikacji, studiów przekładu i interpretacji, literaturoznawstwa, nauk społecznych, o religii i kulturze – w perspektywie beyond language.

grafika z tekstem

Gośćmi i prelegentami Międzynarodowej Konferencji BEYOND LANGUAGE są zarówno uznani profesorowie jak i początkujący akademicy. Od samego początku zachęcamy i wspieramy młodych badaczy, studentów i doktorantów do dzielenia się prowadzonymi przez nich badaniami.

Pasjonaci nauki mogą bez przeszkód upowszechniać wyniki swoich badań i korzystać z wyników badań innych naukowców bez ponoszenia jakichkolwiek opłat konferencyjnych. Udział w konferencji jest bezpłatny.

Autorzy prezentacji i wystąpień mogą równie bezkosztowo zgłosić swój artykuł naukowy do publikacji w naszym periodyku Academic Journal of Modern Philology (ISSN 2299–7164; e-ISSN 2353–3218). Academic Journal of Modern Philology jest publikowane w otwartym dostępie i bez opłat. Naukowcy mogą bez przeszkód upowszechniać wyniki swoich badań i korzystać z wyników badań innych naukowców, by nakłady na naukę były jak najefektywniej wykorzystane.

Propozycje artykułów prosimy przysyłać na adres: monika.piechota@uwr.edu.pl do połowy września 2024 r.

Każdy artykuł publikowany w Academic Journal of Modern Philology posiada cyfrowy identyfikator DOI i poddawany jest dwustronnej ślepej recenzji przy zachowaniu standardów etycznych publikacji w czasopiśmie naukowym.

Wszelkie niezbędne informacje dot. arkusza stylów AJMP znajdą Państwo na naszej stronie.

zdjęcie kwiatów

W poniedziałek, 20 maja, konferencję otworzyli: Pan prof. Przemysław Dębowiak, Prodziekana Wydziału Filologicznego UJ ds. dydaktyki, Pani prof. Izabela Gatkowska z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Pan prof. Piotr P. Chruszczewski z Uniwersytetu Wrocławskiego.

W tym roku, konferencja Beyond Language 2024 odbyła się między 20 a 23 maja w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu  oraz online i zgromadziła 62 młodych wybitnych językoznawców, badaczy i entuzjastów z całego świata. Uczestnicy konferencji reprezentowali takie ośrodki naukowe, jak: Uniwersytet Hebrajski w Jerozolimie, Uniwersytet Bukareszteński w Rumunii, Państwowy Uniwersytet w Mariupolu, Politechnika Lwowska, Uniwersytet Techniczny w Dreźnie, University College w Cork, Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Uniwersytet Gdański, Komisja Nauk Filologicznych Oddziału PAN we Wrocławiu.

Każdy dzień konferencji stanowił platformę do wymiany wiedzy na temat najnowszych badań i zainteresowań badawczych młodych badaczy w dziedzinie lingwistyki, a także innych obszarów naukowych.

Prezentacje i dyskusje obejmowały szeroki zakres tematów, od nowych sposobów tłumaczenia różnych tekstów, przez języki mniejszościowe, aż po wpływ technologii na ewolucję języka.

Szczegółowy program konferencji można znaleźć pod adresem.

grafika

Niezwykle intensywna i bogata w treści konferencja była okazją do nawiązywania cennych kontaktów i inspirowania się nawzajem do dalszych działań na rzecz rozwoju wiedzy o języku i innych obszarów badawczych.

Już za rok zapraszamy na kolejną odsłonę Konferencji Beyond Language w nowym odświeżonym wydaniu z nowymi uczelniami partnerskimi.

Autorkami tekstu są: Aleksandra R. Knapik oraz Monika Piechota

Pełna fotorelacja do obejrzenia na stronie Kolegium MSI.

Autorem wszystkich zdjęć jest Piotr P. Chruszczewski.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail