
Pokaźny grant z NCN dla badaczki z Wydziału Biotechnologii
Prof. dr hab. Dagmara Jakimowicz z Wydziału Biotechnologii otrzymała grant w ramach konkursu OPUS Narodowego Centrum Nauki na realizację projektu „Współdziałanie białek wiążących nukleoid i czynników transkrypcyjnych w regulacji ekspresji genów u bakterii produkujących antybiotyki (kwota dofinansowania to 2 745 000 zł).
Wszystkie organizmy żywe reagują na zmiany środowiskowe i dostosowują się do nich. Jednym ze sposobów tej fascynującej adaptacji jest uruchomienie lub wyłączenie wybranych genów.
– Mechanizmy kontroli ekspresji genów są bardzo złożone i zależą od organizacji materiału genetycznego oraz działania białek regulujących transkrypcję – mówi prof. Dagmara Jakimowicz. – Badanie tych procesów jest pasjonujące, ale ma też znaczenie praktyczne, na przykład dla optymalizacji hodowli mikroorganizmów produkujących cenne substancje – tłumaczy.
W ramach projektu Zespół pod kierownictwem prof. Jakimowicz zbada mechanizmy regulacji ekspresji genów u Streptomyces – bakterii produkujących antybiotyki i inne biologicznie aktywne związki, takie jak cytostatyki, czy immunosupresanty.
– Większość tych cennych związków nie jest jednak produkowana w optymalnych warunkach wzrostu bakterii – opisuje badaczka. – Ich produkcja jest ściśle regulowana poprzez wciąż nie do końca poznane mechanizmy molekularne.
Nowy projekt jest kontynuacją wieloletnich badań organizacji materiału genetycznego u Streptomyces wykonywanych przez prof. Jakimowicz.
– Nasze badania będą miały na celu poznanie roli białek kontrolujących strukturę chromosomów (białek wiążących nukleoid) oraz ich współdziałanie z innymi regulatorami ekspresji genów. Skupimy się przede wszystkim na genach odpowiadających za biosyntezę aktywnych biologicznie związków – tłumaczy prof. Jakimowicz.
W przedsięwzięcie zaangażowanych będzie czterech naukowców z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz co najmniej dwoje doktorantów. Projekt będzie realizowany we współpracy z grupą badawczą z Uniwersytetu McMaster w Hamilton, w Kanadzie.
– Spodziewamy się, że nasze kompleksowe badania pozwolą na uzyskanie pełnego obrazu przedstawiającego powiązanie pomiędzy organizacją chromosomu i ekspresją genów bakteryjnych – podsumowuje prof. Dagmara Jakimowicz.
Jakie jeszcze projekty z UWr uzyskały finansowanie w ramach Opus oraz Preludium NCN czytaj tutaj.