
Poniedziałki z WUWr #10
Przeczytajcie co nowego w Wydawnictwie Uniwersytetu Wrocławskiego
W cyklu #poniedzialkizWUWr informujemy Was o najważniejszych wydarzeniach, nowościach książkowych i sprawach ważnych dla Wydawnictwa! Zachęcamy również do śledzenia strony wuwr.eu oraz mediów społecznościowych Wydawnictwa – Fb, LinkedIn i Instagram.
Polski Toxophilus – premiera 15 czerwca w Lesie Osobowickim
Sporo wydarzeń Wydawnictwa Uniwersytetu Wrocławskiego odbywa się w tym tygodniu, szczególnie zachęcamy Was jednak do udziału w niezwykłej premierze – w najbliższą sobotę, podczas III Memoriału Piotra Goneta w Lesie Osobowickim WUWr pokaże pierwszy polski przekład XVI-wiecznego dzieła Toxophilus. Szkoła Łucznictwa w dwóch księgach (pierwszego traktatu poświęconego łucznictwie i jednego z pierwszych tekstów dydaktycznych w j. angielskim!). Książka pięknie wydana, w płóciennej oprawie jest ciekawą pozycją dla wszystkich tych, którzy chcieliby odkryć, jak na przykładzie łuku komentować można galopujące czasy i obyczaje renesansowej Europy. Roger Ascham, angielski dworzanin i humanista, stworzył je w czasie, gdy łucznictwo jako rzemiosło wojenne było wypierane przez broń palną. Dzięki Toksofilosowi stało się ono szlachetnym sportem, popularnym najpierw wśród arystokracji, a następnie przenikającym do wszystkich warstw społecznych. W tym samym czasie rozpowszechnione były już opowieści o Robin Hoodzie z Sherwood! Polskie wydanie tłumaczone przez dr hab. Michała Surmę i dr Katarzynę Byłów dedykowane jest pamięci Piotra Goneta – wybitnego łucznika i społecznika, twórcy Wrocławskiego Centrum Łucznictwa Tradycyjnego. Praktyczne wskazówki Aschama zostały wzbogacone o współczesne ilustracje autorstwa Andrzeja Graniaka. Treść opatrzona jest niezbędnymi przypisami oraz objaśnieniami i w XXI wieku wciąż pozostaje jednym z najbardziej ciekawych podręczników łucznictwa.
Książka to inicjatywa oddolna, wydana jest przy wsparciu sklepluczniczy.pl, oraz pracowni W Czarnym Lesie i dzięki licznym darczyńcom inicjatywy na zrzutce!
Szczegóły i przedsprzedaż już niedługo na www.wuwr.eu
Książka i biblioteka w wybranych pracach Umberta Eco – rozmowa Jacka Antczaka z Anną Lubińską
Wszystkich zainteresowanych szeroko tematem książek i bibliotek oraz zafascynowanych osobą i twórczością Umberta Eco zapraszamy na środowe spotkanie autorskie wokół książki „Książka i biblioteka w wybranych pracach Umberta Eco”. Kto czeka na tę pozycję? Warto zajrzeć na webinar, na uczestników czeka niespodzianka! Z Anną Lubińską rozmawiał będzie redaktor Jacek Antczak. Spotkanie odbędzie się online, 12.06.2024 o g. 10:00. Obowiązują zapisy:
https://goodbooks.clickmeeting.com/571914831/register
Wrocław, który nie zdążył zniknąć: Centrum Południowe – wykład doktoranta Adama Pacholaka, współautora „Czyj sen Wrocław śni?”
W czwartek o g. 18:00 w Barbarze na ul. Świdnickiej, odbędzie się wykład „Wrocław, który nie zdążył zniknąć: Centrum Południowe” doktoranta Adama Pacholaka z Instytutu Historii Sztuki. Współredaktor książki „Czyj sen Wrocław śni? Od Wilhelmstadt do Centrum Południowego” opowiadał będzie o projektach Centrum: od modernistycznych osiedli i wieżowców stylu międzynarodowym, do neoplastycznej interpretacji Müllerów, postmodernistycznej wolty Modlingerów i Szukały, dekonstruktywistycznej eksplozji Jarząbka i Lacha, minimalistycznej niespodzianki Vasconiego, wrocławskiego „Manhattanu” początku nowego tysiąclecia oraz ostatniej wizji o „compact city”. Szczegóły na stronie wydarzenia:
https://www.facebook.com/events/1129479798133088







