
Poniedziałki z WUWr #15
Przeczytajcie co nowego w Wydawnictwie Uniwersytetu Wrocławskiego
W cyklu #poniedzialkizWUWr informujemy Was o najważniejszych wydarzeniach, nowościach książkowych i sprawach ważnych dla Wydawnictwa! Bądźcie na bieżąco zaglądając na wuwr.eu oraz do mediów społecznościowych WUWr – Fb, LinkedIn, Instagram oraz YouTube.
Zapowiedź: Między Śląskiem a Italią. Studia z historii sztuki nowożytnej dedykowane dr. Arkadiuszowi Wojtyle
Tom Między Śląskiem a Italią zawiera studia z historii sztuki nowożytnej polskich i włoskich autorów dedykowane Arkadiuszowi Wojtyle (1978–2021), wrocławskiemu historykowi sztuki i badaczowi, który swoje naukowe zainteresowania poświęcił barokowi, a szczególnie sztuce sakralnej tej epoki. Zakochał się od pierwszego wejrzenia w sztuce włoskiej, tropiąc jej ślady i związki między Śląskiem a Italią.
Zebrane w tomie teksty przyjaciół, współpracowników i badaczy podążających tą samą co Arkadiusz Wojtyła drogą dotyczą sztuki doby baroku w Europie w różnych jej przejawach. Są wśród nich artykuły omawiające malarskie wizualizacje miłości w dziełach artystów od Correggia do Luki Cambiaso, teksty poświęcone problematyce funeralnej — pogrzebowej ikonografii, emblematom i sarkofagom oraz prace opisujące piękno barokowych dzieł w dawnym kompleksie jezuickim we Wrocławiu (obecnie Uniwersytecie Wrocławskim), z ich najdoskonalszą egzemplifikacją — Aulą Leopoldyńską, a także prezentujące wyniki badań nad wystrojem kościołów w Legnickim Polu, Jaworze i Żaganiu oraz wnikające w tajniki mecenatu, bez którego trudno byłoby zaistnieć ówczesnym artystom. Swoistą puentą tych artykułów mogą być rozważania na temat wpływów włoskiego baroku na współczesną sztukę sakralną.
Księga zawiera ponadto kompletną bibliografię prac Arkadiusza Wojtyły, pokazującą ogrom i zakres jego zainteresowań oraz ponad 150 ilustracji. Ujawniają one nieprzemijającą urodę barokowych wnętrz, fresków i aranżacji, dzięki czemu pozwalają lepiej zrozumieć fascynację tą sztuką badacza, który odszedł zbyt wcześnie, by dokończyć dzieło swojego życia — rozprawę poświęconą sklepieniom niebieskim w katolickich kościołach i kaplicach na Śląsku i w hrabstwie kłodzkim od czwartego ćwierćwiecza XVII po XVIII wiek. Miała nosić biblijny tytuł Świątynia Boga w niebie się otwarła, który przyświecał badaniom Arkadiusza Wojtyły i wielu pracom zawartym w niniejszym tomie.
Ta pozycja będzie w przedsprzedaży od 1 sierpnia na wuwr.eu!
Błękitny fin de siècle wyprzedany!
Niezwykła książka i niezwykły sukces Wydawnictwa Uniwersytetu Wrocławskiego! 3 miesiące minęły od premiery książki Justyny Bajdy Błękitny fin de siècle. Kolor niebieski w kulturze i literaturze Młodej Polski (Gabriela Zapolska – Kazimierz Przerwa-Tetmajer – Stanisław Wyspiański) – o publikacji wciąż jest głośno, a WUWr czeka na dodruk, którego można się spodziewać w ostatnim tygodniu lipca.
Tymczasem zachęcamy do obejrzenia i przeczytania materiałów związanych z tą pozycją. To tylko kilka z nich – nie sposób wymienić wszystkich osób i mediów, które wspomniały publikację choćby w swoich mediach społecznościowych, a chwaliły ją także znane influencerki – jak Fireverka Weronika Zych czy Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz popkulturalny)!
- Spotkanie autorskie z Justyną Bajdą we Wrocławskim klubie Proza:
Justyna Bajda „Błękitny fin de siècle” I PREMIERA (youtube.com) - Wykład w Szafirowej Pracowni Stanisława Wyspiańskiego
“Woda” o wyprawie S. Wyspiańskiego nad Jezioro Czterech Kantonów – wykład Pani prof. Justyny Bajdy (youtube.com) - Fakty o Poranku:
Szczegóły filmu – YouTube Studio - Audycja w Dwójce Polskiego Radia:
Jak kolor niebieski przeniknął do literatury Młodej Polski – Dwójka – polskieradio.pl - Artykuł w Culture.pl:
Justyna Bajda, „Błękitny fin de siècle” | #literatura | Culture.pl - Artykuł w Tygodniku Powszechnym:
Elektryzujący błękit: jak niebieski stał się naszym ulubionym kolorem | Tygodnik Powszechny
Książkę możecie zamówić już teraz: https://wuwr.eu/produkt/blekitny-fin-de-siecle/
Nowy wygląd czasopism i okładkowa zagadka
Wspominaliśmy już, jak zmieniają się czasopisma wydawane przez WUWr, dostępne na platformie Czasopisma Naukowe w Sieci. Nowy layout zyskały już „Prace Literackie” oraz „Wrocławsko-Lwowskie Zeszyty Prawnicze”. Co następne? Na Facebooku i Instagramie Wydawnictwa opublikowano zagadkę. Kto odgadnie, ten może liczyć na drukowany numer poczytnego czasopisma (które może być ciekawe dla każdego!) oraz możliwość wyboru koloru kolejnej jego okładki! Zachęcamy do udziału. Wystarczy zostawić swój komentarz z odpowiedzią pod rolką.