
„Johann Jacob Eybelwieser młodszy. Wrocławski malarz doby baroku” od sierpnia w sprzedaży!
W drukarni już produkuje się najnowsza książka doktora Marka Kwaśnego z Instytutu Historii Sztuki UWr, którego zainteresowania koncentrują się wokół śląskiej i europejskiej sztuki nowożytnej. Szczególnie ciekawe dla Kwaśnego jest życie malarzy XVII i XVIII wieku w społeczno-ekonomicznym kontekście, a także zagadnienia związane z nowożytnym mecenatem katolickim.
Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego czeka na egzemplarze wyczekiwanej książki prezentującej jednego z najpłodniejszych wrocławskich barokowych malarzy! Opracowanie jest wynikiem badań przeprowadzonych nad życiem i twórczością Johanna Jacoba Eybelwiesera Młodszego (1667-1744), tworzącego we Wrocławiu i na Śląsku malarza cechowego doby baroku. Choć artysta ten nie jest zupełnie nieznany, to jego twórcza sylwetka jak dotąd nie doczekała się monograficznego opracowania. Skromnie rozpoznany dorobek Eybelwiesera oraz szczątkowo zachowane źródła archiwalne nie zachęcały do podjęcia badań w tym kierunku. Tym samym nazwisko malarza pojawiało się głównie w syntetycznych opracowaniach dotyczących barokowej sztuki śląskiej. Fundamentalnym założeniem pracy było zatem zebranie, analiza i weryfikacja wszystkich informacji o artyście i jego dziełach, polegająca szczególnie na dokładnym przyjrzeniu się malowidłom mistrza – uwzględniając zarówno ich aspekty technologiczne i ikonograficzne, a także historię i okoliczności powstania – oraz samej problematyce działalności jego warsztatu.
Książka podzielona jest na dwie części. Pierwsza zawiera IV rozdziały opisujące życie, strategie kariery, warsztat oraz komercyjny kontekst twórczości mistrza, druga — katalog dzieł artysty obejmujący 230 dzieł malarza powstałych od rozpoczęcia samodzielnej kariery artystycznej w 1699 roku do śmierci w roku 1744. To także wnikliwe spojrzenie na twórczość mistrza — uwzględniające aspekty technologiczne i ikonograficzne, historię oraz okoliczności powstania dzieł, dzięki którym można wskazać ich miejsce w całym dorobku artysty.
Szczegółowe informacje znajdziecie w zapowiedzi na stronie WUWr: Zapowiedź: Johann Jacob Eybelwieser młodszy. Wrocławski malarz doby baroku | Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego (wuwr.eu)
Nowy Przypominamy o trwającym naborze wniosków na dofinansowanie publikacji z Funduszu Rektorskiego!
Na mocy zarządzenia Nr 110/2024 Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego, zmieniającego zarządzenie Nr 212/2022 Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego z dnia 28 września 2022 r. trwa nabór wniosków o wsparcie finansowe publikacji z funduszu na rzecz badań naukowych i komercjalizacji ich wyników będącego w dyspozycji Prorektora ds. badań naukowych.
Środki z funduszu mogą być przeznaczone na:
- sfinansowanie wydania: monografii naukowych (autorskich, wieloautorskich) w całości lub części; ksiąg jubileuszowych lub pamiątkowych wybitnych pracowników Uniwersytetu Wrocławskiego;
- pokrycie kosztów: otwartego dostępu w Internecie dla monografii naukowych i artykułów naukowych; wykonania korekt językowych publikacji w języku angielskim lub innym języku obcym; tłumaczeń monografii lub artykułów naukowych na język angielski lub inny język obcy.
Jeśli potrzebujecie kalkulacji lub chcecie wiedzieć więcej o procesie wydawniczym w Wydawnictwie Uniwersytetu Wrocławskiego sprawdźcie zakładkę DLA AUTORÓW.









