
Poniedziałki z WUWr #21
Przeczytajcie co nowego w Wydawnictwie Uniwersytetu Wrocławskiego
W cyklu #poniedzialkizWUWr informujemy Was o najważniejszych wydarzeniach, nowościach książkowych i sprawach ważnych dla Wydawnictwa! Bądźcie na bieżąco zaglądając na wuwr.eu oraz do mediów społecznościowych WUWr – Fb, LinkedIn, Instagram oraz YouTube.
Pierwsza książka nowej serii WUWr już w sprzedaży!
Mogłoby się wydawać, że o romantyzmie i tradycji romantycznej w polskiej literaturze powiedziano już wszystko. Ale obok romantyzmu europejskiego i wpisanego weń polskiego romantyzmu emigracyjnego, reprezentowanego przez Mickiewicza, Słowackiego, Krasińskiego i Norwida, istnieje także traktowany niesłusznie gorzej, czasem wręcz zapominany, romantyzm krajowy obejmujący twórczość poetycką i dramatyczną powstałą w podzielonej po zaborach Polsce.
Właśnie wydana książka „Romantyzm rozdwojony? Pytania nierozstrzygnięte” inauguruje nową serię wydawniczą „Romantyzm Krajowy. Studia i Interpretacje”, której celem jest przełamywanie stereotypowych analiz i oceny „wyczerpanej” rzekomo tradycji romantyzmu. Publikowane artykuły uzupełniają dotychczasowe ustalenia dotyczące romantycznego paradygmatu i prowokują do podjęcia na nowo dyskursu na jego temat.
Wincenty Pol, Władysław Syrokomla, Seweryn Goszczyński, Józef Ignacy Kraszewski, a także Aleksander Fredro wnieśli w polską literaturę wkład wcale nie mniejszy i równie ważny, co twórcy emigracyjni. Różniło ich, że pierwsi byli „tam”(na emigracji) i „tu” (w polskiej historii, tradycji i podzielonym kraju), drudzy „tu” i „tam”. Ale także oni – jak choćby Wincenty Pol, ikona romantyków krajowych – odwoływali się do najważniejszych nurtów epoki: filozoficznych, estetycznych i artystycznych. Jak najdalej od zaściankowości i epigonizmu. To także dzięki ich utworom europejski ferment ideowy trafiał nad Wisłę i nad Niemen.
Tom napisany został pod redakcją Małgorzata Łoboz — historyczki literatury XIX wieku, kierowniczki Zakładu Historii Literatury Romantyzmu Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Olgi Taranek-Wolańskiej, literaturoznawczyni, adiunktki w Zakładzie Edytorstwa.
Polecamy! https://wuwr.eu/produkt/romantyzm-rozdwojony/
Współczesny kierunek badań osadniczych w książce Katarzyny Kuzary: „Zmiany sieci osadniczej w Legnicko-Głogowskim Okręgu Miedziowym”
Czekamy na publikację doktorantki Katarzyny Kuzary, realizującej swoje badania naukowe w Zakładzie Geografii Społeczno-Ekonomicznej Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego. Jej opracowanie to wielopłaszczyznowe spojrzenie na kwestie zmian ludnościowych, przestrzennych, społecznych i gospodarczych, a analiza dostarcza szczegółowych informacji na temat funkcjonowania zespołu osadniczego skupionego wokół wydobycia miedzi. Analiza obejmuje obszar powiatów głogowskiego, lubińskiego, legnickiego, polkowickiego i miasta Legnicy.
Odkrycie złóż miedzi okazało się przełomowym wydarzeniem dla rozwoju społeczno-gospodarczego Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego, który w wyniku zniszczeń spowodowanych II wojną światową stanowił jeden z najmniej uprzemysłowionych i zurbanizowanych obszarów w kraju. Rozpoczęcie działalności przemysłowej pobudziło rozwój społeczny i ekonomiczny na terenie, który dziś, dzięki KGHM jest liderem górnictwa i hutnictwa miedzi w Polsce.
Książka zawiera blisko sto ilustracji, map i wykresów prezentujących zmiany zachodzące w Zagłębiu Miedziowym. Znajdują się w niej porównania archiwalnych materiałów kartograficznych oraz autorskie mapy i infografiki obrazujące zmiany funkcji tego obszaru. Zaprezentowany współczesny kierunek badań osadniczych pozwala na podejmowanie świadomych i bardziej efektywnych decyzji w zakresie planowania przestrzennego, rozwoju gospodarczego, polityki społecznej czy ochrony środowiska.
Publikacja dofinansowana ze środków funduszu na rzecz badań naukowych i komercjalizacji ich wyników, a współwydawcą jest także Muzeum Historyczne w Lubinie.
Zachęcamy do obserwowania zakładki Kariera | Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego (wuwr.eu) – wkrótce pojawią się nowe oferty pracy w Wydawnictwie Uniwersytetu Wrocławskiego!