
Poniedziałki z WUWr #25
Co nowego w Wydawnictwie Uniwersytetu Wrocławskiego? W cyklu #poniedzialkizWUWr informujemy Was o najważniejszych wydarzeniach, nowościach książkowych i sprawach ważnych dla Wydawnictwa! Możecie też śledzić co się dzieje w WUWr zaglądając na stronę wuwr.eu oraz do mediów społecznościowych – Fb, LinkedIn, Instagram oraz YouTube. Zachęcamy do obserwowania!
Doświadczenie mistyczne w kulturze i nauce
Zachęcamy do zapoznania się z niezwykle ciekawą pozycją „Doświadczenie mistyczne w kulturze i nauce”, przygotowaną pod redakcją dr hab. Marleny Krupy-Adamczyk i dr. Tomasza Szymańskiego i z Instytutu Filologii Romańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.
Niejednoznaczność stanów i przeżyć religijnych to kwestia dyskutowana od czasów, kiedy nauka przekroczyła granice wiary. Kłopotom racjonalnego myślenia zaczęło wówczas towarzyszyć uczucie, które stało się zasadnicze dla pojmowania religii i metafizycznych doznań.
Doświadczenia mistyczne, jak zauważył amerykański filozof i psychofizjolog William James, pozostają zawsze niewypowiadalne, nieuchwytne i tymczasowe. Doznający ich ludzie mogą jedynie im się poddać, później jednak próbować o nich opowiedzieć, nazwać je, a ich przekaz może stać się inspiracją dla artystów, fascynującym przedmiotem dociekań dla badaczy oraz impulsem do duchowych poszukiwań innych ludzi.
Doświadczeniu mistycznemu można przyglądać się z rozmaitych perspektyw: filozoficznej, historycznej, religioznawczej, literackiej i literaturoznawczej, antropologicznej i neuronaukowej. Można też próbować przekraczać granice między tymi dyscyplinami. Prezentowany tom zawiera artykuły w pięciu językach autorstwa badaczy z różnych krajów, którzy poświęcili swoją uwagę najbardziej mglistym i najtrudniejszym do uchwycenia aspektom doświadczeń mistycznych.
Książkę znajdziecie tutaj: Doświadczenie mistyczne w kulturze i nauce | Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego (wuwr.eu)
Czasopisma Naukowe w Sieci
Na platformie czasopism prowadzonej przez WUWr opublikowano najnowszy numer „Studia Philosophica Wratislaviensia”. Jak czytamy we wstępie, prezentowany zbiór artykułów stanowi „wprowadzenie zarówno do problematyki zdefiniowanej (jak najszerzej) jako metafizyka islamu, jak i do samych studiów (stanu, tendencji i koniunktur badań) dotyczących czy należących do tego obszaru wiedzy. […] Jedną z inspiracji przedstawionego tu projektu badania metafizyki muzułmańskiej są ambitne i nowatorskie prace Jassera Audy na temat prawa muzułmańskiego, nie zawężonego do technicznej, specjalistycznej nauki o podstawach (fundamentach), źródłach, prawoznawstwie (fiqh) lub szczegółowym orzecznictwie czy ustawodawstwie związanym z szariatem. Podchodzi on do tego obszaru wiedzy ze znacznie bardziej ogólnej perspektywy, kwestionując przy tym wiele historycznych i aktualnie reprodukowanych linii podziałów w różnych sferach, domenach, szkołach, tradycjach w ramach „nauk muzułmańskich”, i pokazuje jego potencjalnie dalekosiężne oddziaływania”. Niezwykle ciekawe teksty zebrała i opracowała redakcja naukowa tomu w składzie: dr Urszula Lisowska, dr hab. Artur Pacewicz, prof. Mariusz Turowski.
Teksty w otwartym dostępie możecie czytać na stronie: | Studia Philosophica Wratislaviensia (wuwr.pl)
Kolejne czasopisma w bazie DOAJ
Z zadowoleniem informujemy, że dzięki rzetelnej pracy wydawnictwa i uwadze poświęcanej czasopismom naukowym, kolejne dwa tytuły zostały przyjęte do jednej z najlepiej rozpoznawanych baz indeksujących, przyjmujących czasopisma wydawane w otwartym dostępie.
Mowa tym razem o tytułach „Prawo” (https://doaj.org/toc/2957-2355) i „Studia Linguistica” (https://doaj.org/toc/0137-1169). Serdecznie gratulujemy redakcjom!