Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
poniedziałki z wydawnictwem
Fot. Joanna Świerczyńska

Poniedziałki z WUWr #3

W Wydawnictwie Uniwersytetu Wrocławskiego dużo się dzieje i chcemy, byście byli na bieżąco!

W cyklu #poniedzialkizWUWr informujemy Was o najważniejszych wydarzeniach, nowościach książkowych i sprawach ważnych dla Wydawnictwa! Dziś kolejne poniedziałkowe podsumowanie. A po więcej zapraszamy na stronę wuwr.eu!

Wspólnota ekspertów. Zarządzanie marką kraju

Powoli opadają emocje po gorącej kampanii wyborczej we Wrocławiu i w wielu innych miejscach kraju (aż w 9 miastach wojewódzkich odbywała się druga tura wyborów!). Właśnie teraz, gdy polityczny kurz osiada, czas na ewaluację, refleksję nad przyszłością i wzmacnianie wizerunku społeczności lokalnych. Dla polityków, urzędników, samorządowców niezależnie od przynależności politycznej i prezentowanych wartości – dla tych, którzy pragną podnieść prestiż i rozpoznawalność swojego regionu, polecamy lekturę książki Waldemara Bojakowskiego „Wspólnota ekspertów. Zarządzanie marką kraju”. Według wielu badaczy, polityków oraz przedstawicieli biznesu państwo musi efektywnie zarządzać własną marką w celu zwiększenia konkurencyjności i sprawczości. Autor rozważa więc relacje i wzajemne przenikanie między tytułową wspólnotą ekspertów i mediami współkształtującymi społeczne i polityczne realia. Wnioski płynące z lektury mogą być inspiracją do dyskusji na temat postrzegania oraz wykorzystywania wiedzy eksperckiej w czasach później nowoczesności. Polecamy serdecznie!

Wspólnota ekspertów. Zarządzanie marką kraju | Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego (wuwr.eu)

ZAPOWIEDŹ! Odkryj polskie gwary na nowo z nową książką prof. Włodzimierza Wysoczańskiego

W tym tygodniu do druku skierowane zostanie niezwykłe opracowanie: „Kody językowo-kulturowe w polskiej frazematyce gwarowej” profesora Włodzimierza Wysoczańskiego. Autor uchwycił niezwykłą złożoność i różnorodność zasobu polskich gwar. Analizując dorobek językowej kreatywności pokoleń użytkowników gwar, autor porusza zagadnienie wpływu kultury na język i kwestię pamięci kulturowej. W proponowanej przez siebie nowatorskiej koncepcji, wykorzystującej podejście kodowo-tematyczne, umożliwia „odkrywanie gwar na nowo”. Dzięki temu pomaga chronić dziedzictwo kulturowe, budować tożsamość regionalną i wzmacniać pokoleniową więź. 

Obszerny materiał źródłowy obejmuje ponad 20 tysięcy frazeologizmów, podanych w formie zapisu źródłowego wraz z lokalizacją geograficzną ich występowania i znaczeniem.  Autor ukazuje mnogość polskich gwar, ich odrębność, ale także łączność z językiem ogólnopolskim oraz powiązania z językami naszych sąsiadów (niemieckim, czeskim, słowackim, ukraińskim itp.). Prezentowany zbiór frazeologizmów to swoista „podróż po słowach”, które od wieków nazywają i interpretują otaczającą nas rzeczywistość. A posiłkując się jedną z gwar można byłoby powiedzieć, że autor nie daje czytelnikowi gduli pod nos, nie bajtluje, a oczy mu się na tę książkę same zaśmieją.


ZAPOWIEDŹ! Spór o Wyspy Kurylskie

Kończą się również prace nad książką „Spór o Wyspy Kurylskie w perspektywie prawa międzynarodowego publicznego i stosunków międzynarodowych. Studium krytyczne” prof. Rafała Czachora.

Źródłem japońsko-rosyjskiego sporu o Wyspy Kurylskie są nieprecyzyjne regulacje dotyczące strat terytorialnych Japonii po II wojnie światowej. Sformułowania użyte w aktach prawa międzynarodowego oraz ich odmienne interpretacje przez strony sporu zaprowadziły je w „ślepy zaułek” w kwestii kurylskiej. Tym sposobem obszar peryferyjny w sensie geograficznym stał się kluczowym, wręcz geopolitycznym ogniwem w ich wzajemnych stosunkach. Ma bowiem istotne znaczenie dla polityki zagranicznej i bezpieczeństwa obu krajów, ich gospodarek, a także postrzegania samych siebie w kategoriach ról i tożsamości międzynarodowych.

Przyjęta perspektywa krytyczna rozważań, pozwoliła przyjrzeć się szeroko konfliktowi wokół archipelagu. Prawo okazuje się tylko jednym z regulatorów stosunków społecznych, w tym międzypaństwowych, i to zdecydowanie nie najbardziej znaczącym. Spór o Wyspy Kurylskie to przykład rywalizacji mocarstw, które swoje imperialne ambicje próbują ukryć za argumentami prawnymi, pozostając obojętnymi na los tych, którzy nie mieszczą się w kategorii „narodów cywilizowanych”.

Wychodząc poza utarte schematy dochodzenia roszczeń terytorialnych, autor zwraca uwagę na przemilczany przez prawo międzynarodowe los, wymarłych w XX wieku, gospodarzy Kuryli — Ajnów. Książka wypełnia lukę w wiedzy na temat prawnych i politycznych uwarunkowań sporu o archipelag. Pokazuje też, w jakim stopniu współczesne stosunki międzynarodowe oraz prawo odzwierciedlają uwarunkowane historycznie i kulturowo stosunki oparte na patriarchacie i przemocy.

Kolejne numery czasopism

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z treścią najnowszych numerów trzech periodyków, które opublikowane zostały ostatnio na platformie Czasopisma Naukowe w Sieci.

Oblicza Komunikacji, tom 15

Praktyka Teoretyczna, nr 1(51)  

Germanica Wratislaviensia, tom 148

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail