
Poniedziałki z WUWr #31
Co nowego w Wydawnictwie Uniwersytetu Wrocławskiego?
W cyklu #poniedzialkizWUWr informujemy Was o najważniejszych wydarzeniach, nowościach książkowych i sprawach ważnych dla Wydawnictwa! Możecie też śledzić co się dzieje w WUWr zaglądając na stronę wuwr.eu oraz do mediów społecznościowych – Fb, LinkedIn, Instagram oraz YouTube. Zachęcamy do obserwowania!
Listopadowe spotkania z autorami!
Serdecznie zapraszamy na listopadowe spotkania z autorami, które Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego realizuje przy współpracy z Wrocławskim Domem Literatury oraz z Muzeum Narodowym we Wrocławiu! Dodajcie do kalendarza 23.11.2024 oraz 28.11.2024!
Poznaj Johanna Jacoba Eybelwiesera, wrocławskiego malarza barokowego
Serdecznie zapraszamy na spotkanie wokół książki „Johann Jacob Eybelwieser młodszy. Wrocławski malarz doby baroku” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
Z Markiem Kwaśnym o kulisach powstawania książki i ciekawostkach malarstwa barokowego rozmawiać będzie Barbara Andruszkiewicz.
Malarstwo barokowe na Śląsku to fenomen, który nie przestaje intrygować. Książka „Johann Jacob Eybelwieser młodszy. Wrocławski malarz doby baroku”, prezentuje światu sylwetkę Johanna Jacoba Eybelwiesera młodszego, uznawanego za jednego z czołowych i najpłodniejszych malarzy działających w osiemnastowiecznym Wrocławiu. Życie Eybelwiesera i organizacja jego warsztatu przypominają casus wielkiego mistrza wcześniejszego pokolenia — Michaela Willmanna, zwanego śląskim Rembrandtem.
Bycie artystą schyłku baroku wymagało nie tylko talentu artystycznego, ale też instynktu wytrawnego dyplomaty. Strategia rozwoju kariery artysty, świadomie budującego swoją pozycję we wrocławskim społeczeństwie, musiała uwzględniać lawirowanie między zleceniami od protestanckich mieszczan i wpływowych zakonów katolickich. Dzięki wielostronnej analizie warsztatu malarskiego i uwzględnieniu kontekstu komercyjnego możemy lepiej zrozumieć ekonomiczne aspekty produkcji artystycznej, w tym rzadko poruszane kwestie marketingu i marki osobistej.
Na kartach książki znajduje się ponad 260 ilustracji oraz klarownie usystematyzowany katalog 230 dzieł malarza powstałych od rozpoczęcia samodzielnej kariery artystycznej w 1699 roku do śmierci w roku 1744. To także wnikliwe spojrzenie na twórczość mistrza — uwzględniające aspekty technologiczne i ikonograficzne, historię oraz okoliczności powstania dzieł, dzięki którym można wskazać ich miejsce w całym dorobku artysty.
Czas: 23 listopada, godz. 15:00
Miejsce: Kawiarnia Muzeum Narodowego we Wrocławiu
Pl. Powstańców Warszawy 5, 50-153 Wrocław
Wstęp wolny
Link do wydarzenia na Facebooku: SPOTKANIE AUTORSKIE I Marek Kwaśny „Johann Jacob Eybelwieser młodszy. Wrocławski malarz doby baroku” | Facebook
Dlaczego zwracamy się ku magii i czego nie doświadczamy bez pisma?
Zapraszamy na premierowe spotkanie z dr. Michałem Rydlewskim, autorem książki „Magia i pismo. O dwóch odmianach komunikowania: obrazowym i pojęciowym”. Niezwykła książka wydana w prestiżowej, Złotej Serii Uniwersytetu Wrocławskiego. Czy jesteśmy magiczni? Dlaczego ludzie zwracają się ku magii? Czego nie doświadczamy bez pisma? Na te wszystkie pytania będziemy szukać odpowiedzi na listopadowym spotkaniu, które poprowadzi dziennikarka Dominika Tworek.
Kultura Zachodu zwraca się dziś ku magii. Ale czy ów powrót jest na pewno oznaką jej ewolucji? A może raczej dowodem rozpadu kultury? Jakie będzie to miało konsekwencje dla naszego sposobu uczestnictwa w kulturze? Kim będzie nowy kapitalistyczno-metamorficzny podmiot? Czy naprawdę czeka nas epoka magii?
„Magia i pismo” znacząco poszerza wiedzę o zachodzącym w kulturze zachodniej procesie jej umagiczniania. Wiąże się on z przemianami technologicznymi we współczesnym świecie, odchodzeniem kultury od pisma jako głównego medium komunikacji, bankructwem Rozumu, rozwojem kapitalizmu oraz utratą przez ludzi bezpieczeństwa ontologicznego. Umagicznia się także humanistyka, czego przykładem są posthumanizm i nowy animizm, które są nie tylko sposobami magicznego „poznawania” rzeczywistości, ale projektują nowe wzory bycia-w-świecie uwzględniające obecność w nim magii i niejako legitymizujące jej perspektywę przyglądania się rzeczywistości.
To książka o wybitnie interdyscyplinarnym charakterze, autor płynnie porusza się po obszarach antropologii kulturowej, filozofii, psychologii, literaturoznawstwai medioznawstwa ukazując wieloaspektowość tropienia magii z perspektywy tych dyscyplin.
Czas: 28 listopada 2024, godz. 18:00
Miejsce: Klub PROZA | Wrocławski Dom Literatury
Przejście Garncarskie 2
Wstęp wolny
Link do wydarzenia na Facebooku: Michał Rydlewski „Magia i pismo” | PREMIERA | Facebook
Targi Książki w Katowicach
Zespół Wydawnictwa szykuje się na Targi Książki, które odbędą się już w najbliższy weekend w Katowicach! Przed grudniowymi Targami Dobrej Książki we Wrocławiu to będzie dobra okazja do spotkań z czytelnikami i zainteresowania ofertą WUWr. Tym bardziej, że dla wydawców naukowych w Katowicach jest specjalna strefa „Spotkania z nauką”. Spore zainteresowanie powinna tam wywołać książka „Piłka nożna na celowniku polityki” pod redakcją prof. Dariusza Wojtaszyna. W książce znaleźć można sporo informacji o Ruchu Chorzów, o piłce nożnej i stosunkach narodowościowych na Śląsku, a co najważniejsze – przesiąkniętą polityką historię Ernesta Wilimowskiego! Piłkarza legendy, reprezentanta Polski (1934–1939) i III Rzeszy (1941–1942)!
Zainteresowanym polecamy serdecznie: Piłka nożna na celowniku polityki Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego