
Poniedziałki z WUWr #34
Co nowego w Wydawnictwie Uniwersytetu Wrocławskiego?
W cyklu #poniedzialkizWUWr informujemy Was o najważniejszych wydarzeniach, nowościach książkowych i sprawach ważnych dla Wydawnictwa! Możecie też śledzić co się dzieje w WUWr zaglądając na stronę wuwr.eu oraz do mediów społecznościowych – Fb, LinkedIn, Instagram oraz YouTube. Zachęcamy do obserwowania!
Wrocławskie Targi Dobrej Książki już w tym tygodniu!
Nie da się ukryć, że ostatnie tygodnie mijają Wydawnictwu na przygotowaniach do Wrocławskich Targów Dobrej Książki, które już w tym tygodniu – od 5 do 8 grudnia odbywać się będą na Hali Stulecia.
Wydawnictwo w tym roku będzie miało dwukrotnie większe stoisko, bo i nowości książkowych jest znacznie więcej niż w poprzednich latach! Wśród książek, które będą miały na targach swoją premierę jest m.in. wyczekiwana pozycja „Od lokomotyw do czołgów. Przed Pafawagiem: 100 lat zakładów Linke-Hoffman” Patricka Starczewskiego.
Koncern Linke-Hofmann Werke AG (LHW), na bazie którego powstał po wojnie polski Pafawag, to legenda na historycznej mapie przemysłowego Wrocławia. Podwaliny pod jego rozwój położyło połączenie sił dwóch konkurujących do tej pory firm: Fabryki Budowy Wagonów Gotffried Linke i Fabryki Wagonów Braci Hofmann. Fabryka Linkego wystartowała w 1834 r. i produkowała m.in. powozy konne, żeby wkrótce wytwarzać platformy kolejowe i lokomotywy dla powstających właśnie Kolei Górnośląskich. Spółka Hofmannów zaczęła od pomp strażackich, które dość szybko zamieniła na wagony kolejowe i tramwajowe.
Po fuzji powstał jeden z największych wówczas w Europie zakładów przemysłowych (200 hektarów powierzchni, z czego blisko 80 pod dachem), zatrudniający cztery tysiące ludzi. Spółka akcyjna Linke-Hofmann-Werke w czasie obu wojen światowych przestawiała swoją produkcję na potrzeby wojska. W fabryce powstawały wówczas samoloty, pociągi pancerne, ciągniki półgąsienicowe i elementy do tajnej broni Hitlera — rakiet V2, między innymi z wykorzystaniem robotników przymusowych z Polski.
Po 1945 roku Państwowa Fabryka Wagonów we Wrocławiu (Pafawag) zaczęła produkować pojazdy szynowe. Historię koncernu do 1939 roku opisuje Patrick Starczewski, historyk i przedsiębiorca. Dzięki temu książka oprócz walorów czysto historycznych pozwala także na wgląd w biznesowy aspekt drogi, którą przeszła mała wrocławska spółka, by stać się europejskim gigantem. Książka zawiera ponad 200 ilustracji i zdjęć, w tym wiele niepublikowanych, oraz prezentuje plany założenia architektonicznego oraz urbanistycznego fabryki.
Polecamy tą publikację! https://wuwr.eu/produkt/od-lokomotyw-do-czolgow-pafawag/
I zapraszamy na spotkanie autorskie, które odbędzie się w niedzielę, 8 grudnia w Sali Żółtej Hali Stulecia o godzinie 12:00! Rozmowę z autorem poprowadzi prof. Tomasz Głowiński.
Oprócz tego, zapraszamy jeszcze na dwa spotkania wokół książek WUWr:
Niebo, morze, prąd i klasyczne dżinsy. Odkryj niebieski świat z Justyną Bajdą
Czy wiecie, że niebieski to ulubiony kolor ludzi z całego świata? Skąd właściwie wziął się ten kolor, skoro tak rzadko występuje w naturze? Książka Justyny Bajdy jest arcyciekawie pomyślaną, świetnie napisaną i bardzo sugestywną publikacją. Idea, by prześledzić estetyczne, a wraz z nimi artystyczne tendencje dziewiętnastego wieku, dzięki prześledzeniu kariery błękitu w kulturze, okazała się bardzo owocna! Spotkanie poprowadzi Izabela Magdziarczyk z Instytutu Historii Sztuki. To ona pierwsza usłyszała o pomyśle na tę książkę. Zapowiada się niezwykle ciekawa rozmowa w odcieniach błękitu!
8 grudnia, g. 14:00, Sala Zielona Hali Stulecia
Odkryj niebieski świat z Justyną Bajdą, autorką „Błękitny fin de siècle”
Piłka nożna na celowniku polityki. Spotkanie autorskie z Dariuszem Wojtaszynem
Piłka nożna to najpopularniejsza dyscyplina sportu w Europie, wyzwalająca szczególnie silne emocje i przyciągająca tłumy kibiców. Znaczenie futbolu w XX i XXI wieku spowodowało liczne próby jego politycznej instrumentalizacji. Politycy starali się wykorzystać i odpowiednio ukierunkować namiętności związane z widowiskiem piłkarskim, by osiągnąć pożądane cele polityczne bądź społeczne. Doprowadziło to do wielu patologii obecnych we współczesnym sporcie. O historii i kulisach piłki nożnej z Dariuszem Wojtaszynem porozmawia dziennikarz Jarosław Tomczyk (Piłka Nożna).
Zapraszamy w niedzielę, 8 grudnia, o godzinie 16:00 do Sali Zielonej w Hali Stulecia!
Piłka nożna na celowniku polityki. Spotkanie autorskie z Dariuszem Wojtaszynem | Facebook
Poza tymi spotkaniami, już w najbliższy czwartek – 5 grudnia o g. 18:00 odbędzie się w klubie PROZA spotkanie wokół książki „Co Pan na to, Panie P.? Sztuka / Kultura / Komunikacja”.
Dzięki inicjatywie Wydawnictwa Uniwersytetu Wrocławskiego i uprzejmości Wrocławskiego Domu Literatury będzie okazja spotkać się z uwielbianym przez wszystkich Profesorem Leszkiem Pułką z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, pretekstem będzie jubileuszowa książka stworzona właśnie dla niego!
„Książki jubileuszowe zazwyczaj monumentalizują bohatera, chcielibyśmy jednak zaprosić, także w jego imieniu, do rozmowy na temat, który wspomniany tom paradoksalnie przywołuje. Pragniemy, aby autorzy tekstów zamieszczonych w tomie oraz goście spotkania podyskutowali o prawie do bycia zapomnianym. Podczas spotkania porozmawiamy o społecznych i filozoficznych aspektach prawa do zapomnienia, zastanowimy się nad jego wpływem na naszą tożsamość, pamięć zbiorową oraz o tym, co oznacza dla nas możliwość zapomnienia w świecie, w którym internet „pamięta wszystko””. – czytamy na stronie wydarzenia.
Serdecznie zapraszamy! Spotkanie poprowadzi red. Mariusz Urbanek z Wydawnictwa Uniwersytetu Wrocławskiego.