Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
A5 _ Czachor_ Spór o Wyspy Kurylskie _okładka_ WYBRANA

Poniedziałki z WUWr #4

Przeczytajcie co nowego w Wydawnictwie Uniwersytetu Wrocławskiego

W cyklu #poniedzialkizWUWr informujemy Was o najważniejszych wydarzeniach, nowościach książkowych i sprawach ważnych dla Wydawnictwa! Dziś kolejne poniedziałkowe podsumowanie. Po więcej zapraszamy na stronę wuwr.eu!

Spór o Wyspy Kurylskie

Niebawem w druku ukaże się książka profesora Rafała Czachora Spór o Wyspy Kurylskie w perspektywie prawa międzynarodowego publicznego i stosunków międzynarodowych. Studium krytyczne. Książka jest pierwszym całościowym polskojęzycznym studium prawnomiędzynarodowych i politycznych uwarunkowań trwania sporu. Celem autora nie było podjęcie się jego rozstrzygnięcia, lecz omówienie przesłanek historycznych, argumentów prawnych podnoszonych przez obie strony oraz politycznych motywów mającego obecnie miejsce w kwestii kurylskiej „ślepego zaułka”.

Przyjęta, krytyczna perspektywa rozważań pozwoliła przyjrzeć się konfliktowi wokół archipelagu szeroko. Prawo okazuje się bowiem tylko jednym z regulatorów stosunków społecznych, w tym międzypaństwowych, i to zdecydowanie nie najbardziej znaczącym. Spór o Wyspy Kurylskie to przykład rywalizacji mocarstw, które swoje imperialne ambicje próbują ukryć za argumentami prawnymi, pozostając obojętnymi na los tych, którzy nie mieszczą się w kategorii „narodów cywilizowanych”.

Wychodząc poza utarte schematy dochodzenia roszczeń terytorialnych, autor zwraca uwagę na przemilczany przez prawo międzynarodowe los wymarłych w XX wieku gospodarzy Kuryli — Ajnów. Książka wypełnia lukę w wiedzy na temat prawnych i politycznych uwarunkowań sporu o archipelag. Pokazuje też, w jakim stopniu współczesne stosunki międzynarodowe oraz prawo odzwierciedlają uwarunkowane historycznie i kulturowo stosunki oparte na patriarchacie i przemocy.

Zachęcamy do zakupu w przedsprzedaży! Kupując bezpośrednio od wydawcy wspierasz autorów. Zapowiedź znajdziesz na stronie: Spór o Wyspy Kurylskie. | Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego (wuwr.eu)

Ostatnie dni wiosennej wyprzedaży

Przypominamy, że do końca kwietnia trwa promocja – z kodem WUWR30 otrzymać można 30% rabatu na wszystkie książki i czasopisma z księgarni Wydawnictwa Uniwersytetu Wrocławskiego (wuwr.eu). Promocja obowiązuje dla społeczności Uniwersytetu Wrocławskiego. Zdążycie jeszcze przed majówką zamówić publikacje uzupełniające biblioteczkę naukową!  

Spotkanie autorskie z Justyną Bajdą, autorką Błękitny fin de siècle

Na 9 maja g. 18:00 w klubie Proza (Przejście Garncarskie 2) zaplanowane jest spotkanie autorskie wokół książki Błękitny fin de siècle. Z profesor Justyną Bajdą na temat błękitów rozmawiał będzie redaktor Mariusz Urbanek. Spotkanie będzie transmitowane na kanałach Wrocławskiego Domu Literatury, Wrocław Miasto Literatury i klubu Proza. A na miejscu będzie możliwość zakupu książki!

Przypominamy, że ta niezwykła, pięknie wydana i bogato ilustrowana pozycja uzyskała patronat medialny Programu 2 Polskiego Radia oraz Wrocław Miasto Literatury UNESCO.

Link do wydarzenia:  Justyna Bajda „Błękitny fin de siècle” I PREMIERA | Facebook

Komunikacja Multimodalna – rozmowa z trojgiem badaczy

Serdecznie zapraszamy również na spotkanie online wokół numeru 61.1 czasopisma „Anglica Wratislaviensia”. Rozmowę z trojgiem badaczy komunikacji multimodalnej poprowadzi dr hab. Michał Szawerna z Instytutu Filologii Angielskiej UWr. Uczestnikami będą dr Hiroki Hanamoto z Japonii, dr Kimberley Pager-McClymont z Wielkiej Brytanii oraz dr Ilhana Nowak z Francji.

Link do wydarzenia na fb, gdzie znaleźć można wszystkie szczegóły: https://www.facebook.com/events/796505262374415

Nowy numer czasopisma „Ekonomia – Wroclaw Economic Review

Na platformie Czasopisma Naukowe w Sieci znalazł się najnowszy numer Ekonomia – Wroclaw Economic Review. Tom 29/3 pod redakcją dr Wioletty Nowak oraz prof. Katarzyny Szalonki możecie czytać tutaj: https://wuwr.pl/ekon/issue/view/998

W najnowszym numerze znajdują się m.in. artykuły dotyczące wykorzystania narzędzi cyfrowych i innowacji technologicznych w obsłudze klienta i zarządzaniu zaangażowaniem nabywców, poprawie jakości w organizacjach, Zrównoważonym Rozwoju, cohousingu i o wiele więcej!

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail