
Poniedziałki z WUWr #41
Co nowego w Wydawnictwie Uniwersytetu Wrocławskiego?
W cyklu #poniedzialkizWUWr informujemy Was o najważniejszych wydarzeniach, nowościach książkowych i sprawach ważnych dla Wydawnictwa! Możecie też śledzić co się dzieje w WUWr zaglądając na stronę wuwr.eu oraz do mediów społecznościowych – Fb, LinkedIn, Instagram oraz YouTube. Zachęcamy do obserwowania!
Książka o dorobku wybitnego kulturoznawcy, Stanisława Pietraszki, w druku!
W pierwszym kwartale tego roku Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego szykuje kilka ciekawych nowości wydawniczych. Do redakcji dotarł już egzemplarz próbny książki prof. Jerzego Żurki z Instytut Socjologii Uniwersytet Wrocławski „Kulturoznawcza teoria kultury Stanisława Pietraszki a socjologia”. Autor zapoznał się z plano i mógł wnieść swoje uwagi, udało się również wykonać kilka pamiątkowych zdjęć z tego spotkania. Teraz czekamy już tylko na druk właściwy.
Książka to podróż przez dorobek Stanisława Pietraszki – jednego z najwybitniejszych w Polsce po drugiej wojnie światowej teoretyków kultury, twórcy nowej nauki, której jedynym przedmiotem badań była kultura. Profesor był też twórcą pierwszych w świecie studiów z zakresu kulturoznawstwa — kierunek powstał na Uniwersytet Wrocławski w 1972 roku. Autor ukazuje wpływ przełomowych idei Stanisława Pietraszki na naukę o kulturze oraz kształtowanie się wrocławskiego środowiska kulturoznawczego w kontekście debat i sporów drugiej połowy XX wieku.
Więcej informacji o publikacji znajdziecie we wpisie: Zapowiedź: Kulturoznawcza teoria kultury Stanisława Pietraszki a socjologia
Tom „Testamenty szlacheckie z ksiąg grodzkich i ziemskich ziemi chełmskiej z XVII wieku” już w sprzedaży!
Na stronie wuwr.eu dostępny jest już najnowszy tom z serii wydawnictw źródłowych, pod redakcją dr. hab. Pawła Klinta, prof. UWr, dr. hab. Konrada Rzemienieckiego oraz doktorantki Julii Pomian. Książkę można kupić w przedsprzedaży, a realizacja zamówień będzie po 5.02.2025.
Prezentowany zbiór blisko 180 dokumentów to niezwykłe źródło wiedzy na temat mentalności szlachty z XVII wieku. Testamenty to nie tylko bowiem zestaw informacji o dysponowaniu majątkiem dla spadkobierców, także pożegnanie się z doczesnością i rozliczenie się z życiem. Szlachcic w ostatniej woli decydował się wyznać swoją wiarę, wydać dyspozycję względem pogrzebu i wesprzeć pieniędzmi wybrane instytucje kościelne.
Publikacja zawiera testamenty spisane zarówno przez magnatów (między innymi Koniecpolskiego i Ossolińską), jak i średniozamożną i ubogą szlachtę z ziemi chełmskiej. To materiały pełne osobistych wyznań, rodzinnych dramatów i historii z pogranicza wojen i epidemii. Niepublikowane do tej pory dokumenty, które odsłaniają życie, wiarę i codzienność szlacheckich rodów.
To coś więcej niż historyczny zapis – to inspirujące źródło wiedzy, które wciąga, zaskakuje i pozwala zrozumieć mentalność naszych przodków.
Link do książki: Testamenty szlacheckie z ksiąg grodzkich i ziemskich ziemi chełmskiej z XVII wieku | Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego
Dodatkowo w wersji pdf dostępne są wszystkie pozostałe publikacje z serii testamentów.
Spotkanie z prof. Jarosławem Syrnykiem, autorem książki „Łemkowskie rozdroże” w Muzeum Etnograficznym
W niedzielę 23 lutego o godz. 15:00 w Muzeum Etnograficznym odbędzie się spotkanie z prof. Jarosławem Syrnykiem, wokół książki „Łemkowskie rozdroże”. Publikacja przedstawia trwający od XIX wieku spór o tożsamość Łemków – czy są jedynie grupą etniczną, czy narodem z przysługującymi mu prawami. Analizuje wpływ historii i polityki na kształtowanie ich tożsamości, zwłaszcza w kontekście wysiedleń i prób narzucenia jednolitej narracji o przeszłości. Książka uzyskała patronat tygodnika „Nasze Słowo!”, a okładkę zdobi obraz Dawida Zdobylaka „W dniu końca świata”, który zajął II miejsce na Biennale sztuki w Tarnowie 2024.
Spotkanie poprowadzi dr Marcelina Jakimowicz- etnolożka, kulturoznawczyni, absolwentka Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego
Wstęp wolny!
Dołączajcie do wydarzenia na Facebooku: https://fb.me/e/8sGCQ4vxx
Najnowszy numer „Studia Philosophica Wratislaviensia” dostępny online na wuwr.pl
Numer 3/2024 „Studia Philosophica Wratislaviensia” zawiera teksty skłaniające do nowego spojrzenia na różne obszary filozofii. Marek Więcław analizuje neuronaukę poznawczą przez pryzmat Mocnego Programu Socjologii Wiedzy, a Maciej Chlewicki broni obiektywnej kategorii prawdy. Bartosz Piotr Bednarczyk bada rolę figury „Boga” u Derridy, a Łukasz Remisiewicz odpowiada na polemikę dotyczącą formalnego statusu teologii. Katarzyna Liszka przybliża myśl Avishaia Margalita, Andrzej Lorczyk ocenia niewykorzystaną szansę dialogu Ingardena i Elzenberga, a Jan Krasicki recenzuje książkę Janusza Dobieszewskiego o filozofii religii.
Zainteresowani?
Najnowsze wydanie na stronie: Tom 19 Nr 3 (2024) | Studia Philosophica Wratislaviensia