Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
prof Strauhold uwr
Fot. Joanna Wilk-Kaźmierczak

Poniedziałki z WUWr #42

Co nowego w Wydawnictwie Uniwersytetu Wrocławskiego?

W cyklu #poniedzialkizWUWr informujemy Was o najważniejszych wydarzeniach, nowościach książkowych i sprawach ważnych dla Wydawnictwa! Możecie też śledzić co się dzieje w WUWr zaglądając na stronę wuwr.eu oraz do mediów społecznościowych – Fb, LinkedIn,  Instagram oraz  YouTube. Zachęcamy do obserwowania!

Zapowiedź publikacji „Od izolacji do resocjalizacji. 100 lat historii więziennictwa w niepodległej Polsce. Wybrane aspekty”

Wśród najnowszych książkowych zapowiedzi Wydawnictwa Uniwersytetu Wrocławskiego znajduje się interdyscyplinarne studium, które łączy historię, prawo i socjologię i przedstawia historię polskiego więziennictwa od odzyskania niepodległości w 1918 roku po współczesne dążenia do resocjalizacji. Składa się z 15 artykułów naukowych poświęconych różnym aspektom funkcjonowania systemu więziennictwa w Polsce.

Od izolacji do resocjalizacji. 100 lat historii więziennictwa w niepodległej Polsce. Wybrane aspekty” pod red. prof. Grzegorza Straucholda z Instytutu Historycznego, oraz prof. Jerzego Korczaka, dr. Rafała Nowakowskiego i dr. Bartłomieja Perlaka to publikacja, w której autorzy analizują zmiany prawne, społeczne i ideologiczne, kształtujące system penitencjarny. Ukazują ewolucję od modelu represyjnego do bardziej humanitarnego podejścia. Jak czytamy w recenzji – jest to udany zbiór, przybliżający meandry funkcjonowania więziennictwa na ziemiach polskich w XX wieku. Każdy z tekstów przyczynia się do poszerzenia stanu wiedzy o uwarunkowaniach polityki penitencjarnej w omawianym okresie oraz czynnikach wpływających na jej formułę. Od prezentacji warunków architektoniczno-urbanistycznych do praktycznego funkcjonowania systemu więziennictwa w okresie II wojny światowej i w latach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Książka już niedługo będzie w przedsprzedaży, a więcej informacji znajdziecie tutaj: Zapowiedź: Od izolacji do resocjalizacji. 100 lat więziennictwa w niepodległej Polsce

Spotkanie promocyjne wokół książki „Dziedzictwo kulturowe księstwa świdnicko-jaworskiego” w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy

Serdecznie zapraszamy – zwłaszcza świdniczan, a także mieszkańców Jawora oraz terenów skupionych wokół tych miejscowości na spotkanie promocyjne wokół książki „Dziedzictwo kulturowe księstwa świdnicko-jaworskiego” pod redakcją:

Spotkanie odbędzie się 20 lutego 2025 roku o g. 17:00 w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy (Rynek 37) . Zaplanowano dyskusję z autorami, którą poprowadzi zastępca dyrektora Wydawnictwa Uniwersytetu Wrocławskiego – Mariusz Urbanek.

Nowości na platformie Czasopisma Naukowe w Sieci

W ostatnim tygodniu opublikowany został m.in. numer czasopisma „Literatura i kultura popularna” za rok 2024. We wspomnieniu otwierającym 30 tom redakcja żegna dr. Jacka Ladoruckiego, zasłużonego łódzkiego bibliologa. Artykuły pomieszczone dalej dzielą się na cztery zasadnicze części. W pierwszej z nich rozmaite teksty kultury popularnej poddane są oglądowi z nieoczywistych perspektyw, na przykład kontekstów słowackich w Draculi Brama Stokera lub semantyzacji świata zwierzęcego w Czterech pancernych i psie. Część druga koncentruje się na literaturze fantastycznej, zwłaszcza praktykom konstruowania (bezpośrednio lub pośrednio) światów fikcyjnych — na przykład nawiązaniach intertekstualnych w polskich przekładach dzieł Tolkiena lub wykorzystaniu poetyki naturalistycznej w „Pieśni Lodu i Ognia” George’a R.R. Martina. Trzecia grupa tekstów opisuje różne sposoby podejmowania dialogu między kulturą popularną i rzeczywistością, na przykład drugie życie Stanisława Wokulskiego w internetowych memach oraz nieoczywisty status gatunków filmowych w kinie słowackim. W dziale czwartym autorzy przyglądają się literaturze kryminalnej, w tym przewrotnej grze Agathy Christie z regułami „dobrego kryminału” oraz nie mniej przewrotnej zabawy Gai Grzegorzewskiej z konwencją noir. Tom zamyka artykuł recenzyjny poświęcony monografii Agnieszki Trześniewskiej-Nowak o thrillerze medycznym.

Czytajcie tutaj: Tom 30 (2024) | Literatura i Kultura Popularna

Oprócz tego polecamy również opublikowane w ostatnim czasie:

Data publikacji: 10.02.2025

Dodane przez: M.J.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail