
Poniedziałki z WUWr #43
Co nowego w Wydawnictwie Uniwersytetu Wrocławskiego?
W cyklu #poniedzialkizWUWr informujemy Was o najważniejszych wydarzeniach, nowościach książkowych i sprawach ważnych dla Wydawnictwa! Możecie też śledzić co się dzieje w WUWr zaglądając na stronę wuwr.eu oraz do mediów społecznościowych – Fb, LinkedIn, Instagram oraz YouTube. Zachęcamy do obserwowania!
„Łemkowskie rozdroże” – spotkanie autorskie w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu
O najnowszej książce prof. Jarosława Syrynka z Instytutu Etnologii i Antropologii już pisaliśmy, mogliście również przeczytać wywiad z profesorem: Łemkowskie rozdroże – rozmowa z prof. Jarosławem Syrnykiem – Uniwersytet Wrocławski. Dziś zapraszamy na spotkanie autorskie, które odbędzie się już w najbliższą niedzielę w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu, o g. 15:00.
Spór o to, kim są Łemkowie – mieszkańcy osad położonych na terenie Beskidu Sądeckiego i Beskidu Niskiego – rozpoczął się w II poł. XIX w. i trwa do dziś. Czy są oni tylko grupą etniczną, czy może narodem – już od rewolucji francuskiej, jak pisał Frederico Chabod: „nowym bóstwem współczesnego świata”? A jeśli są narodem, to jakie wynikają z tego dla Łemków prawa?
Nie przerwało tych sporów nawet fizyczne unicestwienie łemkowskiej Arkadii i brutalne wysiedlenia w latach 1944–1947 do Związku Sowieckiego i na tak zwane Ziemie Odzyskane powstałej po II wojnie światowej Ludowej Polski.
Szczególnie ważnym argumentem w sporach o tożsamość i prawa Łemków stała się ich przeszłość. Sprawy będące dotąd tematem legend i baśni zaczęła zastępować historia, próbująca wymusić jednomyślność o przeszłości. Łemkowie stali się jej ofiarą, a pamięć o ich dziejach – elementem politycznych gier.
Dziś, w zależności od tego, kto i w jakim celu mówi o Łemkach, jedne elementy ich historii nagłaśnia, inne przemilcza.
O tym jak książka „Łemkowskie rozdroże” ukazuje ten problem, skupiając się na wydarzeniach lat 1944–1947 i opisując późniejsze próby ich mitologizacji na użytek określonych ideologii, z prof. Syrnykiem porozmawia dr Marcelina Jakimowicz – etnolożka, kulturoznawczyni, której zainteresowania badawcze to antropologia pamięci (w szczególności problematyzacja pamięci), etniczność Europy Środkowo-Wschodniej, oral history/biografistyka i antropologia historyczna.
Publikacja uzyskała patronat tygodnika „Nasze Słowo!”, a okładkę zdobi obraz Dawida Zdobylaka „W dniu końca świata”, który zajął II miejsce na Biennale sztuki w Tarnowie 2024.
Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1173928894515893
Zapowiedź: „Schematy realizacji aktów mowy. Analiza korpusowa wpisów na forach dyskusyjnych”
Już wkrótce premiera książki Kamila Wabnica – przełomowej pracy, w której autor bada, jak użytkownicy sieci formułują swoje wypowiedzi w internecie, jakie stosują schematy i jakie funkcje pełni ich język. To naukowe opracowanie języka polskich forów dyskusyjnych. Autor bada pragmatyczne aspekty komunikacji cyfrowej, łącząc lingwistykę, kognitywistykę oraz analizę korpusową.
„Schematy realizacji aktów mowy. Analiza korpusowa wpisów na forach dyskusyjnych” jest efektem badań nad współczesnym potocznym językiem polskim w wypowiedziach użytkowników polskojęzycznych cyfrowych forów dyskusyjnych.
Autor stworzył naukowy opis schematów i struktury wewnętrznej aktów mowy w tekstach internetowych: zbadał jak ludzie wypowiadają się w internecie i czemu służą konkretne sformułowania. W tym celu przeanalizował wpisy na najbardziej popularnych forach dyskusyjnych w polskiej sieci, takich jak: BabyBoom, Dogomania, Elektroda, Kafeteria, Miau, PCLab, SFD, Vitalia oraz Wizaz. Podstawą opisu są najnowsze opracowania teoretyczne i metodologiczne z zakresu badań nad aktami mowy, przede wszystkim teoria gramatyki lokalnej (local grammar). Autor przeprowadził badania, których celem nie jest jednak weryfikowanie istniejących teorii, ale naukowe poszukiwanie odpowiedzi na podstawie badanego materiału.
Czytaj więcej: Zapowiedź: Schematy realizacji aktów mowy. Analiza korpusowa wpisów na forach dyskusyjnych

Poszukiwana księgowa / księgowy!
Uniwersytet Wrocławski ogłosił konkurs na stanowisko Specjalisty – Księgowej(-go) w Wydawnictwie Uniwersytetu Wrocławskiego.
Jeśli masz doświadczenie w rachunkowości, znasz się na finansach publicznych, szukasz dla siebie nowego miejsca pracy aplikuj! Będziemy też wdzięczni za podesłanie oferty osobom, które mogą być zainteresowane.
Data publikacji: 17.02.2025
Dodane przez: M.J.