Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego
Fot. Archiwum prywatne

Poniedziałki z WUWr #44

Co nowego w Wydawnictwie Uniwersytetu Wrocławskiego?

W cyklu #poniedzialkizWUWr informujemy Was o najważniejszych wydarzeniach, nowościach książkowych i sprawach ważnych dla Wydawnictwa! Możecie też śledzić co się dzieje w WUWr zaglądając na stronę wuwr.eu oraz do mediów społecznościowych – Fb, LinkedIn,  Instagram oraz  YouTube. Zachęcamy do obserwowania!

Spotkania promocyjne wokół książek WUWr

Jeśli śledzicie działania Wydawnictwa Uniwersytetu Wrocławskiego i #Poniedziałki z WUWr, dobrze wiecie, że w ostatnim tygodniu odbyły się kolejne spotkania wokół niedawno wydanych książek! Ciekawe to były rozmowy w salach pełnych osób zainteresowanych tematem! Frekwencja dopisała i nie brakowało pytań od słuchaczy, co utwierdza nas w przekonaniu, że warto szeroko promować publikacje naukowe!

Na zdjęciu prezentujemy jeden z kadrów wykonanych podczas spotkania wokół książki „Dziedzictwo Kulturowe księstwa świdnicko-jaworskiego”, które odbyło się w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy. Na zdjęciu oprócz prowadzącego spotkanie Mariusza Urbanka (zastępcy dyrektora WUWr), autorów i redaktora tego tomu – doktora Dobiesława Karsta, znajduje się prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska, miasto Świdnica dofinansowało bowiem ten projekt wydawniczy.

Niedługo będziemy zapraszać na kolejne spotkania organizowane przez Wydawnictwo –  już dziś wiemy, że wiosną będzie można spotkać się z prof. Rafałem Czachorem, autorem książki „Spór o Wyspy Kurylskie w perspektywie prawa międzynarodowego publicznego i stosunków międzynarodowych. Studium krytyczne”; z dr. Markiem Kwaśnym wokół książki, a raczej postaci „Johann Jacob Eybelwieser młodszy – wrocławski malarz doby baroku”, z profesorem Jackiem Schindlerem wokół niewydanej jeszcze pozycji „Kapitalizm jako źródło wartości. Wartości jako źródło katastrofy” i z profesorem Straucholdem i innymi redaktorami pozycji „Od izolacji do resocjalizacji. 100 lat więziennictwa w niepodległej Polsce”.

Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego partnerem konferencji „Dolnośląskie tematy”

W ramach tej edycji organizatorzy – Instytut Dolnośląski, Książnica Karkonoska, Karkonoski Park Narodowy oraz Pałac Sobieszów chcą  podjąć tematykę dotyczącą regionu dolnośląskiego w wymiarach turystycznym i historycznym, porozmawiać o przyrodzie i dziedzictwie kulturowym, o tym jak jest i jak może być.

Podczas tego spotkania, które odbędzie się 25-26 kwietnia 2025 w Jeleniej Górze nie zabraknie prezentacji Wydawnictwa Uniwersytetu Wrocławskiego, książek o regionie oraz autorów i redaktorów których publikacje już się ukazały albo niedługo zostaną wydane!  

Do końca lutego można zgłosić swój udział w konferencji, do czego serdecznie zachęcamy! Szczegóły na stronie https://regionalista.org/

Zapowiedź: „Kapitalizm jako źródło wartości. Wartości jako źródło katastrofy” prof. Jacka Schindlera

Już niebawem nakładem WUWr ukaże się publikacja, która z pewnością zainteresuje badaczy ekonomii, socjologii, filozofii oraz osoby zajmujące się ekologią i zrównoważonym rozwojem. Może również być inspirująca dla działaczy społecznych i decydentów poszukujących nowych sposobów myślenia o gospodarce i środowisku. Profesor Jacek Schindler analizuje w niej mechanizmy gospodarcze i kulturowe, które utrwalają paradygmat wzrostu, utrudniając realne zmiany na rzecz zrównoważonej przyszłości.

W dojrzałym kapitalizmie budowa wartości produktu opiera się na technologiach kulturowych wykorzystywanych powszechnie przez marketing. Kulturowe znaczenia i toposy kształtują twarz i misję oferty rynkowej. Zwrotnie wpływa to na sposoby rozumienia podstawowych kategorii określających nasze relacje ze światem: użyteczność, niezbędność, niedostatek, unikatowość, autoteliczność itp. W ten sposób kapitalizm staje się kulturą i źródłem wartości.

O ile jednak technologie produkcji muszą uwzględniać opór materii i ograniczoność ziemskich zasobów, o tyle kreacje marketingowe oparte na kulturze już nie. Odwołujące się do wartości doznania i opowieści wytwarzane na potrzeby komercyjne wymagają wszak materialnych wehikułów. W efekcie dochodzi do niekontrowanej eksploatacji zasobów przyrodniczych i ludzkich. W tym sensie wartości stają się źródłem katastrofy.

Czytajcie więcej: Zapowiedź: Kapitalizm jako źródło wartości. Wartości jako źródło katastrofy

Data publikacji: 24.02.2025

Dodane przez: M.J.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail