
Poniedziałki z WUWr #49
Co nowego w Wydawnictwie Uniwersytetu Wrocławskiego?
W cyklu #poniedzialkizWUWr informujemy Was o najważniejszych wydarzeniach, nowościach książkowych i sprawach ważnych dla Wydawnictwa! Możecie też śledzić co się dzieje w WUWr zaglądając na stronę wuwr.eu oraz do mediów społecznościowych – Fb, LinkedIn, Instagram oraz YouTube. Zachęcamy do obserwowania!
Wydanictwo Uniwersytetu Wrocławskiego i Wrocławski Dom Literatury we wspólnym cyklu „Z przypisami”
W kwietniu Wrocławski Dom Literatury inauguruje nowy cykl spotkań „Z przypisami”. Wspólnie z naszym uniwrsyteckim wydawnictwem organizowane będą rozmowy wokół nowych publikacji, poświęconych najróżniejszym zagadnieniom z dziedziny szeroko pojętej humanistyki. Rozpoczynamy spotkaniem wokół nowego wydania książki Andrzeja Kozieła „Angelus Silesius, Bernhard Rosa i Michael Willmann, czyli sztuka i mistyka na Śląsku w czasach baroku”. Autor zabierze nas w podróż do epoki, gdy Śląsk stanowił centrum duchowej i artystycznej Europy.
Kluczową rolę w opowieści Kozieła odgrywają trzy postacie, które wyznaczały kierunki rozwoju swoich czasów: Angelus Silesius (Johannes Scheffler) – protestant nawrócony na katolicyzm, lekarz, mistyk i poeta, którego pisma inspirowały wiele pokoleń artystów (jego utwory tłumaczył Adam Mickiewicz); Bernhard Rosa – opat klasztoru w Krzeszowie, który przez sztukę umacniał ludową wiarę; oraz Michael Willmann – nazywany śląskim Rembrandtem malarz, którego monumentalne dzieła na trwałe wpisały się w sztukę nie tylko Śląska. Efektem ich wyjątkowej w skali europejskiej współpracy było połączenie elementów doświadczenia mistycznego z różnymi formami masowej pobożności o kontrreformacyjnym charakterze. Co ważne, wszystkie te formy były ściśle połączone z wykorzystaniem dewocyjnych dzieł sztuki (obrazów, rzeźb, grafik), projektowanych głównie przez Willmanna. Stały się one jednymi z najpopularniejszych przedstawień w kulturze religijnej Śląska aż do końca XVIII wieku i dzisiaj możemy je śmiało uznać za ewenement w europejskim baroku.
Książka stanowi pierwsze całościowe opracowanie relacji między sztuką a mistyką w XVII wieku, które ożywia zapomnianą nieco potęgę śląskiej sztuki barokowej.
Serdecznie zapraszamy na pierwsze spotkanie z cyklu – wstęp wolny.
Gdzie: Klub Proza | Wrocławski Dom Literatury (Przejście Garncarskie 2)
Kiedy: 14 kwietnia 2025, godz. 18:00
Wydarzenie na Facebooku znajdziecie tutaj: Z przypisami: Andrzej Kozieł „Angelus Silesius, Bernhard Rosa i Michael Willmann” | Facebook
A tą wyjątkową publkację możecie nabyć na wuwr.eu: Angelus Silesius, Bernhard Rosa i Michael Willman czyli sztuka i mistyka na Śląsku w czasach baroku | Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego – aktualnie w promocji!
Wiosenny kiermasze książek i czaspism WUWr na WPiA
Pierwszy tegoroczny kiermasz, zorganizowany na Wydziale Komunikacji Społecznej i Mediów spotkał się z ogromnym zainteresowaniem, spieszymy więc z informacją o kolejnym. Książki i czasopisma – tym razem głównie z zakresu prawa, administracji i ekonomii będzie można nabyć w wyjątkowych cenach w najbliższą w środę, 2 kwietnia, w godzinach od 11:00 do 14:00 na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego (hol budynku D, parter). Przypominamy, że poodczas kiermaszu można płacić kartą.
WIOSENNY KIERMASZ KSIĄŻEK z WUWr na WPAiE! | Facebook
Nowość: Funkcje polityczne rocznic historycznych w Polsce Ludowej
Możecie już zamawiać książkę Barbary I. Rogowskiej z Instytutu Politologii pt. „Funkcje polityczne rocznic historycznych w Polsce Ludowej (1944–1952)”, poświęconą politycznemu wykorzystywaniu i instrumentalizacji rocznic historycznych w latach 1944–1952. Autorka odsłania kulisy propagandy stosowanej przez system, który zakładał sprawowanie totalnej władzy nad społeczeństwem — nie tylko jego teraźniejszością i przyszłością, także nad przeszłością.
Polscy komuniści już pod koniec okupacji hitlerowskiej, a potem w okresie podporządkowania Polski Związkowi Sowieckiemu, układali kalendarz obchodów rocznic historycznych w sposób, który miał ułatwić im sprawowanie rządów i wprowadzenie „nowej tradycji”, z nowymi bohaterami i wartościami. Oficjalne uroczystości z okazji rocznic historycznych stały się narzędziem manipulacji, a pamięć historyczna — polem walki o umysły społeczeństwa. Podporządkowując przestrzeń publiczną ideologii komunistycznej tworzono narrację propagującą marksistowsko-leninowską wizję dziejów, walkę z religią, sojusz robotniczo-chłopski oraz obowiązkową przyjaźń polsko-radziecką. Polacy, dostrzegając ignorowanie tradycji narodowej, uodpornili się na historyczne manipulacje. Uroczystości zamiast jednoczyć, budziły sprzeciw i opór. Przeczytacie o tym wszystkim w tym niezwykle ciekawym opracowaniu!
Zapraszamy do księgarni internetowej WUWr.

Data publikacji: 31.03.2025
Dodane przez: M.J.