
Poniedziałki z WUWr #52
Co nowego w Wydawnictwie Uniwersytetu Wrocławskiego?
W cyklu #poniedzialkizWUWr informujemy Was o najważniejszych wydarzeniach, nowościach książkowych i sprawach ważnych dla Wydawnictwa! Możecie też śledzić co się dzieje w WUWr zaglądając na stronę wuwr.eu oraz do mediów społecznościowych – Fb, LinkedIn, Instagram oraz YouTube. Zachęcamy do obserwowania!
PREMIERA: Musica i memoria, czyli jak uczono muzyki w średniowieczu?
Na stronie WUWr niedawno pojawiła się nowa publikacja „Musica i memoria w środkowoeuropejskich traktatach muzycznych pierwszej połowy XV wieku” napisana przez dr. Ryszarda Lubienieckiego, muzykologa, instrumentalistę i kompozytora, który jest związany obecnie z Instytutem Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego. To opowieść o tym, jak uczono muzyki przed wynalezieniem druku. Pokazuje, że pamięć i wyobraźnia były równie ważne co nuty.
Schyłek średniowiecza to szczególnie interesujący okres w dziejach kultury europejskiej. Choć rozwój technologii księgarskich zwiększył dostęp do pisma, pamięć i przekaz ustny nadal odgrywały podstawową rolę. Zespół średniowiecznych metod wzmacniania i kształtowania pamięci, występującej pod ogólnym terminem memoria, pozostawił wyraźny ślad na metodach nauczania dawnych sztuk — w tym muzyki
Ryszard Lubieniecki analizuje średniowieczne traktaty muzyczne z Europy Środkowej, badając ich związki z technikami pamięci i edukacją muzyczną. Śledzi relacje między przekazem ustnym a tekstem pisanym, zwracając uwagę na rolę diagramów i grafiki. Refleksje te wzbogaca własnym doświadczeniem wykonawczym, podkreślając społeczny wymiar muzyki.
Więcej we wpisie: Musica i memoria w środkowoeuropejskich traktatach muzycznych pierwszej połowy XV wieku
Akademickie Zacisze- rozmowa o pedagogii pozytywnej
Już jutro, we wtorek 29. kwietnia o godz. 20:00 odbędzie się spotkanie LIVE z serii „Akademickie zacisze”, w którym rozmowy będą się toczyć wokół najnowszej książki pod red. dr Marty Kondrackiej- Szali oraz Weroniki Mazurek „Pedagogia pozytywna w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej – z doświadczeń pozytywnych nauczycieli, pedagogów i dyrektorów”. Prowadzący, prof. dr hab. Roman Leppert, polski pedagog i profesor nauk społecznych porozmawia z dr Martą Kondracką- Szalą o tym, jak wprowadzać radość, akceptację i twórczość do codziennej pracy z dziećmi, o budowaniu relacji opartych na zaufaniu i szacunku, rozwijaniu samoświadomości u dzieci, czy tworzeniu środowiska sprzyjającego radości i zaangażowaniu.
Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/1220103056402628
Spotkanie autorskie w Instytucie Grotowskiego
12 maja, o godzinie 18:00 zapraszamy na spotkanie autorskie z Przemysławem Radwańskim, autorem książki „Wartości urzeczywistniane kultury czynnej Jerzego Grotowskiego”.
Publikacja poświęcona jest Jerzemu Grotowskiemu, wybitnemu reformatorowi teatru, i koncentruje się na realnych doświadczeniach oraz działaniach artysty, a nie tylko na ich deklaracjach. Autor w barwny, metaforyczny sposób opisuje mało znany okres parateatralny Grotowskiego z lat 70., próbując uchwycić istotę jego pracy poza tradycyjnym teatrem. To sugestywna opowieść o poszukiwaniu głębokiego sensu w sztuce i kulturze.
Wydarzenie odbędzie się w Czytelni im. Ludwika Flaszena Instytutu Grotowskiego, wstęp wolny, wymagana rezerwacja bezpłatnej wejściówki (www.bilety.grotowski-institute.pl)
Szczegóły wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1596313897747874
Najnowsze numer Quarta już dostępny
Na platformie Czasopisma Naukowe w Sieci możecie czytać już w otwartym dostępie tom 75 kwartalnika Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego QUART. Nowy numer zaprasza do refleksji nad pojęciem graficzności, podobieństwa oraz przemianami w projektowaniu architektonicznym od XX wieku po dziś dzień. Autorzy przybliżają także wykorzystanie cyfrowych narzędzi w dokumentacji zabytków oraz publikują nieznane listy młodzieńcze Jana Białostockiego. Całość dopełnia sprawozdanie z konferencji poświęconej Angelusowi Silesiusowi – filozofii, mistyce i sztuce.
Więcej informacji: https://wuwr.pl/quart/issue/view/1319
Praca na stanowisku: Współpracownik księgarni internetowej WUWr
W związku z gruntowną reorganizacją i nowymi wyzwaniami, Wydawnictwo do swojego zespołu poszukuje wsparcia w zakresie prowadzenia księgarni internetowej i sprzedaży bezpośredniej. Do obowiązków należeć będzie m.in. kontakt z klientami, obsługa sklepu internetowego (WooCommerce), prenumerat i magazynu oraz rozliczenia finansowe. Wymagana jest znajomość MS Office, umiejętność pracy w chmurze i dokładność; mile widziane doświadczenie w sprzedaży i status studenta. Szczegóły ogłoszenia oraz kontakt do aplikacji dostępne są w linku: https://wuwr.eu/wspolpracownik-ksiegarni/
Zachęcamy do obserwowania strony i mediów społecznościowych WUWr, ponieważ czeka tam sporo nowości. Już niedługo, dzięki współpracy z Instytutem Filologii Germańskiej UWr, ukaże się powieść z gatunku literatury pięknej i będzie to pierwsza premiera tego autora w Polsce!
Data publikacji: 28.04.2025
Dodane przez: M.K.