Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
grafika z książką
fot. Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego

Poniedziałki z WUWr #53

Co nowego w Wydawnictwie Uniwersytetu Wrocławskiego?

W cyklu #poniedzialkizWUWr informujemy Was o najważniejszych wydarzeniach, nowościach książkowych i sprawach ważnych dla Wydawnictwa! Możecie też śledzić co się dzieje w WUWr zaglądając na stronę wuwr.eu oraz do mediów społecznościowych – FbLinkedIn,  Instagram oraz  YouTube. Zachęcamy do obserwowania!

Pierwsza powieść Wydawnictwa Uniwersytetu Wrocławskiego „Maurice z kurą” w polskim przekładzie!

Już 13 maja premiera książki Matthiasa Zschokke „Maurice z kurą”. Jest to pierwsza powieść wydana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego! Jest to też pierwsza powieść Zschokke po polsku. WUWR ma niebywałą okazję i szansę wprowadzenia na rynek polski jednego z najciekawszych współczesnych pisarzy niemieckojęzycznych, laureata prestiżowych nagród.

To pełna ironii, humoru i melancholii opowieść o samotności i absurdach egzystencji, gdzie codzienność miesza się z fantazją — w znakomitym przekładzie Ewy Szymani.

Powieść „Maurice z kurą” jest zapisem wrażeń bohatera Maurice’a, którego nie możemy bliżej opisać, a który w swych codziennych peregrynacjach po Berlinie (gdzie od ponad trzydziestu lat mieszka Zschokke) próbuje odnaleźć bliski, ciepły kontakt z ludźmi, jaki możemy zaobserwować na obrazie Alberta Ankera pod tym samym tytułem. Maurice Ankera, dziesięcioletni syn malarza, trzyma w rękach kurę w sposób, z którego emanuje spokój zarówno ze strony dziecka jak i zwierzęcia.

Książka pod patronatem Lubimyczytac.pl

Powieść dostępna jest już w przedsprzedaży!

Maurice nie ma kury. Ma biuro w podupadłej dzielnicy, w którym od niechcenia prowadzi zagadkowe interesy, a przede wszystkim nasłuchuje docierających zza ściany dźwięków wiolonczeli. W końcu wyrusza na jej poszukiwanie — choć tylko w wyobraźni. Ma także ulubioną kawiarnię z szorstką obsługą, w której prowadzi niejawną i niekontrolowaną, natomiast fantazyjnie pogłębioną obserwację ludzkich istot. Maurice bez wahania wykorzystuje rzeczywistość jako trampolinę, z której wskakuje do świata swobodnych fantazji na dowolny temat, od sarkastycznych przez idylliczne po erotyczne. Każdą taką eskapadę wieńczy list do przyjaciela, zawierający jej dokładny opis.

W codziennych spotkaniach z przechodniami czy przedmiotami, poznajemy z jednej strony rozczarowanie, lecz z drugiej pełen zachwyt nad chwilą, która tak szybko umyka. Maurice chciałby się cieszyć kawą, którą mógłby wypić w swojej dzielnicy Berlina, ale wie, że jego marzenie skazane jest na porażkę – z tej dzielnicy wszyscy uciekają, a kawiarnia zostanie zamknięta. W przepełnionej ironią oraz wysublimowanym, i tak lubianym przez polskiego czytelnika, humorem powieści Zschokke daje radość czytelnikowi z każdego pięknego zdania, które wiedzie nas na manowce, zgodnie z zamiarem estetycznym autora: nie czynić tego, co możliwe.

Więcej we wpisie.

Premierowe spotkanie z Matthiasem Zschokke w Warszawie!

13 maja o godz. 18:00 w Instytucie Goethego w Warszawie odbędzie się pierwsze premierowe spotkanie autorskie z Matthiasem Zschokke. To niepowtarzalna okazja, by poznać autora, którego teksty już dawno zdobyły serca czytelników we Francji, Niemczech czy Włoszech – i który właśnie debiutuje w Polsce.

Kolejne spotkania:
Wrocław, 17 maja, godz. 17:30 (OP ENHEIM)
Kraków, 18 maja, godz. 16:00 (Pałac Potockich)

Serdecznie zapraszamy!

Data publikacji: 5.05.2025
Dodane przez: M.K.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail