Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
młody mężczyzna z nagrodą
fot. Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego

Poniedziałki z WUWr #54

Co nowego w Wydawnictwie Uniwersytetu Wrocławskiego?

W cyklu #poniedzialkizWUWr informujemy Was o najważniejszych wydarzeniach, nowościach książkowych i sprawach ważnych dla Wydawnictwa! Możecie też śledzić co się dzieje w WUWr zaglądając na stronę wuwr.eu oraz do mediów społecznościowych – FbLinkedIn,  Instagram oraz  YouTube. Zachęcamy do obserwowania!

GŁÓWNA NAGRODA WYDAWNICZA SILESIANA 2025 dla Wydawnictwa Uniwersytetu Wrocławskiego!

Tegoroczne obchody 14. Targów Książki Regionalnej SILESIANA, organizowane przez Dolnośląską Bibliotekę Publiczną im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu zakończyły się w tym roku ogromnym sukcesem dla Wydawnictwa, które otrzymało główną nagrodę!

Doceniona została publikacja Patricka Starczewskiego „Od lokomotyw do czołgów. Przed Pafawagiem. Sto lat zakładów Linke-Hoffman 1839-1939” za wartościową poznawczo i bogatą dokumentacyjnie rekonstrukcję zakładów Linke-Hoffman w latach 1839-1939, przedstawioną w szerokim kontekście zmian cywilizacyjnych oraz kulturowych Wrocławia i Śląska. Ten projekt  wydawniczy był stworzony we współpracy z Muzeum Historycznym w Lubinie oraz Wydawnictwem Gajt.

Książka przedstawia historię jednej z największych fabryk Europy — wrocławskiego koncernu, który powstał z połączenia dwóch rywalizujących firm i stał się przemysłowym sercem miasta. Autor łączy perspektywę historyczną z biznesową, ukazując drogę od produkcji powozów po wojenną machinę i przemysłową potęgę. Książka wzbogacona jest o ponad 200 unikalnych ilustracji, zdjęć i planów, które przenoszą czytelnika w świat przedwojennego Wrocławia i jego przemysłowego dziedzictwa.

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z publikacją, która jest dostępna na stronie.

Nagrodę, obraz wrocławskiej artystki autorstwa Pauliny Mager, przedstawiający jeden z wrocławskich mostów, odebrał dyrektor Wydawnictwa Uniwersytetu Wrocławskiego, Marcin Skrabka.

Dodatkowo przed 4 dni można było odwiedzić stoisko Wydawnictwa, które przyciągnęło wielu pasjonatów lokalnej historii i prawdziwej miłości do książek.

Już dziś! Spotkanie w Instytucie Grotowskiego

12 maja 2025 o godz. 18:00 spotkanie wokół książki „Wartości urzeczywistniane kultury czynnej Jerzego Grotowskiego” autorstwa Przemysława Radwańskiego — badacza, ale też uczestnika działań Grotowskiego. Serdecznie zapraszamy do Czytelni im. Ludwika Flaszena w Instytucie Grotowskiego na wrocławskim Rynku.

Publikacja koncentruje się na realnych działaniach Jerzego Grotowskiego, zwłaszcza jego mało znanym okresie parateatralnym z lat 70., ukazując go jako twórcę poszukującego sensu poza tradycyjnym teatrem. To sugestywna, metaforyczna opowieść o sztuce jako drodze duchowej i kulturowej przemiany.

Spotkanie poświęcone będzie nie tylko książce, ale także wartościom i ideom, które wykraczają poza teatr. Będzie to rozmowa o Grotowskim jako twórcy duchowego projektu przemiany, a nie tylko reżyserze. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych: ludzi teatru, badaczy, studentów kierunków teatralnych i artystycznych, pasjonatów teatru i sztuki, oraz wszystkich, którym bliska jest idea kultury czynnej i pracy twórczej. Wstęp wolny!

Wydarzenie

Powieść Matthias Zschokke po raz pierwszy w Polsce!

Już jutro premiera powieści „Maurice z kurą”, nagrodzonej prestiżowym Prix Femina Étranger i uznawanej za jedno z najoryginalniejszych dzieł współczesnej literatury niemieckojęzycznej. Spotkanie z autorem, Matthiasem Zschokke, 13 maja o godz. 18:00 w Instytucie Goethego w Warszawie. Książka to pełna ironii, humoru i melancholii podróż po berlińskich zakamarkach, gdzie codzienność miesza się z fantazją. To niepowtarzalna okazja, by poznać autora, którego teksty już dawno zdobyły serca czytelników we Francji, Niemczech czy Włoszech – i który właśnie debiutuje w Polsce.

Kolejne spotkania odbędą się we Wrocławiu oraz Krakowie, serdecznie zapraszamy!

Nowości w czasopismach!

Na stronie Czasopisma Naukowe w Sieci są już dostępne nowe numery:

  • Praca Kulturoznawcze Tom 28 Nr 4 (2024): Problemy kultury — problemy z kulturą. W tej części podjęto temat roli teorii kultury jako narzędzia kształtującego nasze myślenie i działanie — zarówno poprzez metafory, jak i kategorię wartości. Autorzy podejmują refleksję nad teorią jako aktywnym sposobem rozumienia kultury, badając jej związki z historią idei, literaturą oraz debatą filozoficzną. Szczególne miejsce zajmuje tu dialog między teorią a praktyką, widoczny m.in. w analizie twórczości Joanny Ślósarskiej oraz polemice wokół książki Udręki fatum.
    • Miscellanea Posttotalitariana Wratislaviensia Tom 11 (2023): Transformacja systemowa a społeczny wymiar kultury w krajach postkomunistycznej Europy. Ten numer czasopisma poświęcony jest kulturowym konsekwencjom transformacji ustrojowej w Europie Środkowo-Wschodniej po 1989 roku, ze szczególnym uwzględnieniem rozrachunku z przeszłością, redefinicji wolności i budowania nowej tożsamości. Autorzy – badacze i twórcy z Polski i byłej Jugosławii – analizują, jak teatr, film i literatura odzwierciedlają i współtworzą społeczne przemiany w postkomunistycznych społeczeństwach.
    • Wrocławskie Studia Politologiczne Tom 34 (2024) dotyczą głównie współczesnych wyzwań dla demokracji, polityki międzynarodowej oraz transformacji społecznych i instytucjonalnych w różnych państwach. Artykuły obejmują m.in. zagadnienia związane z populizmem, bezpieczeństwem energetycznym, polityką zagraniczną, mediami i prawami człowieka w kontekście lokalnym i globalnym .

     Można czytać w otwartym dostępnie, polecamy na www.wuwr.pl

    Data publikacji: 12.05.2025
    Dodane przez: M.K.

    Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

    NEWSLETTER
    E-mail