
Poniedziałki z WUWr #55
Co nowego w Wydawnictwie Uniwersytetu Wrocławskiego?
W cyklu #poniedzialkizWUWr informujemy Was o najważniejszych wydarzeniach, nowościach książkowych i sprawach ważnych dla Wydawnictwa! Możecie też śledzić co się dzieje w WUWr zaglądając na stronę wuwr.eu oraz do mediów społecznościowych – Fb, LinkedIn, Instagram oraz YouTube. Zachęcamy do obserwowania!
Premiera „Maurice z kurą” i spotkania autorskie w Polsce
„Dziewczyna Maurice’a ostatnimi czasy niekiedy płacze z wyczerpania. Bardzo ładnie wtedy wygląda. Jest kobietą w średnim wieku, a płacze nadal jak dziecko. Łzy płyną jej po policzkach, usta się wykrzywiają, twarz robi się czerwona i pojawia się na niej grymas. Zakrywa ją rękami i mówi już nie mogę. Z biegiem lat wszystkich dopada zmęczenie i w końcu już nie mają pomysłu, jak sobie radzić z życiem. Maurice przeczytał, że wiatr, który wieje nam w twarz, pochodzi z raju; popycha nas w przyszłość, do której wchodzimy odwróceni plecami, a przed naszymi oczyma rośnie aż do nieba stos zmarnowanych szans i rozwianych nadziei. Chandra mojej dziewczyny na pewno ma z tym związek, myśli. Jeśli akurat przyjdzie mu do głowy powiedzieć jej ale gdzie tam, pewnie, że możesz, a ona przestaje płakać, czuje radość. Co prawda niezbyt to pomysłowe powiedzieć „ale gdzie tam, pewnie, że możesz, dasz sobie radę w życiu”, ale czasami wystarcza, i to jest piękne. Maurice nigdy dobrze nie nauczył się myślenia. Do dziś jest głupi i żyje w ciągłym strachu, że zostanie zdemaskowany jako ktoś, kim jest, a na koniec jako ktoś, kim był: kurą dziobiącą ziarenka wiedzy, kurą w jego własnych objęciach”.
Między innymi ten fragment powieści „Maurice z kurą” czytany był podczas pierwszego spotkania szwajcarskiego autora, Matthiasa Zschokke z polskimi czytelnikami w Goethe-Institut w Warszawie podczas polskiej premiery pierwszej powieści wydanej przez Wydwanictwo Uniwersytetu Wrocławskiego. 17 maja autora można było spotkać we wrocławskim OP ENHEIM, gdzie prof. Dariusz Komorowski, Kierownik Pracowni Niemieckojęzycznej Literatury Szwajcarii i tłumaczka dr Ewa Szymani wprowadzali czytelników w klimat tej niezwykłej powieści. Swój tydzień w polsce Zschokke skończył na spotkaniu w Pałacu Potockich w Krakowie, rozmawiając z Anną Marchewką o samotności, miłości, absurdach codzienności, o Berlinie. Polecamy wszystkim „Maurice z kurą”! Maurice z kurą | Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego – książka pod patronatem lubimyczytac.pl.
Matthias Zschokke urodzony w 1954 roku w Szwajcarii – aktor, pisarz i reżyser filmowy jest niezwykle barwną postacią sceny teatralnej, filmowej oraz literackiej. To jeden z najciekawszych współczesnych pisarzy niemieckojęzycznych, laureat prestiżowych nagród literackich, m.in. Nagrody Gerharta Hauptmanna czy Szwajcarskiej Nagrody Literackiej, a także – jako jedyny dotychczas niemieckojęzyczny autor – Prix Femina étranger.
„Książka i biblioteka w wybranych pracach Umberta Eco” dr Anny Lubińskiej z główną nagrodą Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich!
Z radością informujemy, że publikacja „Książka i biblioteka w wybranych pracach Umberta Eco. Studium bibliologiczne” autorstwa dr Anny Lubińskiej została wyróżniona prestiżową Nagrodą Naukową SBP im. Adama Łysakowskiego za rok 2024 w kategorii prac o charakterze teoretycznym, metodologicznym i źródłowym.
To zaszczytne wyróżnienie przyznawane jest przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich autorom prac o szczególnym znaczeniu dla rozwoju teorii i praktyki bibliotekarstwa oraz informacji naukowej.
Przypominamy, że monografia Anny Lubińskiej to wnikliwe studium obecności motywów książki i biblioteki w twórczości Umberta Eco – od Imienia róży po Wahadło Foucaulta. Autorka ukazuje ich znaczenie w kulturze wysokiej i popularnej, a publikację wzbogacają ilustracje i unikatowe rysunki samego Eco.
Serdecznie gratulujemy autorce i Wydawnictwu UWr tego wyjątkowego osiągnięcia! Zachęcamy do zapoznania się z jej pracą, która stanowi cenny wkład w badania nad kulturą książki i bibliotekoznawstwa.
Książka i biblioteka w wybranych pracach Umberta Eco | Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego
Spotkanie promocyjne wokół książki „Od izolacji do resocjalizacji. 100 lat historii więziennictwa w niepodległej Polsce”
Redaktorzy książki „Od izolacji do resocjalizacji. 100 lat historii więziennictwa w niepodległej Polsce”, wraz z Wydawnictwem Uniwersytetu Wrocławskiego, Zakładem Karnym nr 1 we Wrocławiu, Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej w Opolu i Aresztem Śledczym w Świdnicy serdecznie zapraszają na spotkanie promocyjne wokół publikacji.
Więzienia i kara pozbawienia wolności towarzyszą społeczeństwom od starożytności, jednak sposób ich wykonywania zmieniał się z upływem czasu. Polski system penitencjarny przeszedł fundamentalne zmiany po odzyskaniu przez Rzeczpospolitą niepodległości po zaborach.
7 i 8 lutego 1919 roku Naczelnik Państwa Józef Piłsudski wydał dwa dekrety o organizacji więziennictwa w odrodzonej Polsce. Na ich podstawie określono kompetencje Służby Więziennej, która została poddana rygorom wojskowym, a więzienia trafiły pod zarząd Ministerstwa Sprawiedliwości. Od tego momentu system penitencjarny przeszedł długą drogę, podlegając zmianom wynikającym z przemian ustrojowych przed i po drugiej wojnie światowej.
Od izolacji do resocjalizacji. 100 lat historii więziennictwa w niepodległej Polsce to książka, która szczegółowo ukazuje tę transformację. Autorzy analizują zmiany w przepisach prawa oraz ideologiczne przekształcenia, które wpływały na funkcjonowanie instytucji penitencjarnych. Opisują stosowany pierwotnie, tradycyjny model izolacyjno-represyjny oraz rosnącą stopniowo rolę resocjalizacji.
Dzięki interdyscyplinarnemu podejściu, łączącemu historię, prawo i socjologię, powstało studium, które kompleksowo omawia problematykę więziennictwa i wykonywania kary pozbawienia wolności w Polsce w XX wieku. Jest ono także próbą znalezienia odpowiedzi na pytanie o przyszłość polskiego więziennictwa, dążącego do równowagi między karą a resocjalizacją.
Podczas spotkania redaktorzy opowiedzą o tym, co w książce, ale także o historii więziennictwa na Dolnym Śląsku.
Spotkanie odbędzie się 29 maja, o g. 17:00 w Zakładzie Karnym nr 1 we Wrocławiu (ul. Kleczkowska 35) – sala konferencyjna na II piętrze. Wstęp wolny!
Porozmawiajmy o pozytywnej edukacji
We wtorek, 3 czerwca 2025 o godzinie 16:30 w Dolnośląskiej Bibliotece Pedagogicznej (ul. Stanisława Worcella 25-27, Wrocław) odbędzie się spotkanie z redaktorkami wyjątkowej książki w pudełku: „Pedagogia pozytywna w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej – z doświadczeń pozytywnych nauczycieli, pedagogów i dyrektorów” – dr Martą Kondracką-Szalą oraz Weroniką Mazurek.
„Pedagogia pozytywna w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej” to niezwykła książka, która pokazuje, że edukacja może być pełna akceptacji, wzmacniania mocnych stron i autentycznych relacji. Spotkanie to okazja, by poznać inspirujące historie nauczycieli i pedagogów, którzy na co dzień wprowadzają małe zmiany o wielkim znaczeniu – dla dzieci, ale też dla całej kultury uczenia się. Jak wspierać rozwój dziecka i budować jego pewność siebie, opierając się na jego mocnych stronach, a nie brakach? Odpowiedzi na to i wiele innych pytań dotyczących edukacji pozytywnej nie zabraknie podczas tej rozmowy!
Zapraszamy nauczycieli edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, pedagogów i psychologów szkolnych, studentów kierunków pedagogicznych, bibliotekarzy i animatorów kultury, pracowników instytucji edukacyjnych prowadzących zajęcia dla dzieci. Zapraszamy także rodziców i opiekunów dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, którzy szukają sposobów na wspieranie rozwoju swojego dziecka w atmosferze zrozumienia, wzmacniania więzi i codziennej radości z odkrywania świata oraz wszystkich zainteresowanych!
Wstęp wolny, ale wymagana jest rezerwacja bezpłatnej wejściówki.
Data publikacji: 19.05.2025
Dodane przez: M.K.