
Poniedziałki z WUWr #58
Co nowego w Wydawnictwie Uniwersytetu Wrocławskiego?
W cyklu #poniedzialkizWUWr informujemy Was o najważniejszych wydarzeniach, nowościach książkowych i sprawach ważnych dla Wydawnictwa! Możecie też śledzić co się dzieje w WUWr zaglądając na stronę wuwr.eu oraz do mediów społecznościowych – Fb, LinkedIn, Instagram oraz YouTube. Zachęcamy do obserwowania!
„Na drodze do porozumienia. Relacje polsko-ukraińskie w XX i XXI wieku” już w sprzedaży!
Historia stosunków polsko-ukraińskich pełna jest napięć, ale i prób wzajemnego zrozumienia. Ostatnie stulecie, obfitujące w dramatyczne wydarzenia – od walk o niepodległość, przez zmiany granic, aż po utratę suwerenności i konflikty zbrojne – pokazuje nie tylko trudne momenty, lecz także wspólne dążenia obu narodów.
Właśnie tej tematyce poświęcona jest najnowsza publikacja „Na drodze do porozumienia. Relacje polsko-ukraińskie w XX i XXI wieku”. Książka prezentuje relacje polsko-ukraińskie przez pryzmat działań na rzecz dialogu i budowania wzajemnego zaufania. Autorzy – uznani historycy i eksperci z Polski oraz Ukrainy – analizują, jak przeszłość wpływa na obecne relacje i jakie wnioski można wyciągnąć z historii dla przyszłości obu społeczeństw.
Zbiór zawiera siedemnaście artykułów w językach polskim i ukraińskim, które pogłębiają wiedzę na temat relacji polsko-ukraińskich oraz wskazują możliwe kierunki dalszej współpracy. Autorzy nie unikają trudnych tematów, takich jak polityka narodowościowa, przymusowe migracje czy konsekwencje trwającej wojny rosyjsko-ukraińskiej dla kształtowania tożsamości i wspólnej pamięci historycznej.
Książka pod redakcją dr Magdaleny Gibiec i prof. Grzegorza Hryciuka z Instytutu Historycznego to nie tylko zbiór opracowań historycznych – to wielowątkowa opowieść o pamięci, tożsamości i próbach pojednania. Interdyscyplinarne podejście i różnorodność perspektyw sprawiają, że książka zainteresuje zarówno historyków, jak i wszystkich, którzy chcą lepiej zrozumieć złożoność dziejów Europy Środkowo-Wschodniej. Szczególną uwagę zwrócono na analizę polityki Rosji oraz jej wpływu na stosunki polsko-ukraińskie – to ważny głos na rzecz dialogu, współpracy i głębszego zrozumienia historycznych procesów.
Warto podkreślić, że publikacja została wysoko oceniona przez środowisko naukowe. Jak zauważa dr hab. prof. UWr Karol Sanojca: Rola historyków, zwłaszcza w kontekście toczących się rosyjsko-ukraińskich zmagań, może mieć istotne znaczenie na przyszłość. Warto pisać o tym, co łączy Ukrainę i Polskę, aby unikać pretekstów do kontynuowania wojny o pamięć, akcentować obopólną dobrą wolę i chęć porozumienia, ale równocześnie nie unikać rozmów o istniejących problemach.
Również dr hab. prof. UMCS Roman Wysocki zwraca uwagę na wysoki poziom merytoryczny książki, podkreślając, że autorami poszczególnych części są wybitni znawcy tematyki. Jego zdaniem, różnorodność form – od esejów naukowych po klasyczne opracowania monograficzne – oraz solidna podstawa źródłowa przekładają się na wysoką jakość, wagę i rzetelność naukową tej publikacji.
Zachęcamy do lektury wszystkich zainteresowanych historią, polityką i współczesnymi wyzwaniami w relacjach polsko-ukraińskich. Książka dostępna jest już na stronie Wydawnictwa: Na drodze do porozumienia. Relacje polsko-ukraińskie w XX i XXI wieku | Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego
Relacje polsko-ukraińskie to także historia Łemków
W ostatni piątek, 6 czerwca w Muzeum Miedzi w Legnicy odbyło się spotkanie z cyklu „Między miastem a regionem. Dolny Śląsk po 1945 r. widziany z różnych perspektyw” organizowane przez Centrum Historii Zajezdnia. Warto o tym wspomnieć, bo tegoroczna edycja poświęcona jest właśnie pojednaniu. Było więc w Legnicy o pojednaniu między rożnymi narodami, grupami, społecznościami, ale też z trudnym dziedzictwem i historią. Wśród rozmówców był także prof. Jarosław Syrnyk, w debacie nie mogło bowiem zabraknąć tematu Łemków. Na zdjęciach, które obiegły media społecznościowe widzieliśmy też najnowszą książkę prof. Syrnyka w związku z czym przypominamy, że najświeższe opracowanie dotyczące historii Łemków, pt. „Łemkowskie rozdroże” dostępne jest jeszcze na stronie internetowej wydawnictwa i w najlepszych księgarniach! 😊
Łemkowskie rozdroże. Oprawa miękka | Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego
Nowości na platformie Czasopisma Naukowe w Sieci
Nowa Kodyfikacja Prawa Karnego 74
Prace Kulturoznawcze 29.1
Studia Philosophica Wratislaviensia 19.4
Studia Filmoznawcze 48
Data publikacji: 9.06.2025
Dodane przez: M.K.