Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
zdjęcie przedstawiające młodą, uśmiechniętą kobietę z książką na tle regałów z książkami
fot. Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego

Poniedziałki z WUWr #59

Co nowego w Wydawnictwie Uniwersytetu Wrocławskiego?

W cyklu #poniedzialkizWUWr informujemy Was o najważniejszych wydarzeniach, nowościach książkowych i sprawach ważnych dla Wydawnictwa! Możecie też śledzić co się dzieje w WUWr zaglądając na stronę wuwr.eu oraz do mediów społecznościowych – FbLinkedIn,  Instagram oraz  YouTube. Zachęcamy do obserwowania!

Głosuj, broń, wybieraj. Polskie hasła polityczne z lat 1918–2020

Hasła pojawiające się na sztandarach, transparentach, plakatach i w kampaniach wyborczych, podczas protestów i wydarzeń organizowanych przez ruchy obywatelskie są nie tylko narzędziem komunikacji politycznej, ale także odzwierciedleniem przemian zachodzących w polskiej polityce, społeczeństwie i kulturze publicznej. Ich treść, forma oraz kontekst użycia pozwalają uchwycić zmiany w wartościach, priorytetach i stylu uprawiania polityki. Najnowsza książka Marty Śleziak „Głosuj, broń, wybieraj. Polskie hasła polityczne z lat 1918–2020”, której premiera będzie miała miejsce 26 czerwca, to to kompleksowa analiza tej swoistej formy komunikacji — od odzyskania niepodległości po współczesne protesty. Autorka pokazuje, jak krótkie, zwięzłe formuły stawały się nie tylko narzędziem agitacji oraz kształtowania lub wyrażania emocji społecznych, ale i zwierciadłem epoki, w której powstawały.   Autorka, łącząc perspektywę językoznawczą, komunikologiczną, historyczną i socjologiczną, analizuje ponad dwa tysiące haseł, które pojawiały się na sztandarach, ulotkach, plakatach, transparentach, w prasie, na murach i w mediach cyfrowych.

To barometr zmian w polskiej polityce. Ich treść, forma i kontekst użycia odzwierciedlają przemiany wartości, stylu komunikacji oraz strategii politycznych. Analiza tych haseł pozwala uchwycić zarówno długofalowe trendy, jak i nagłe zwroty wynikające z przełomowych wydarzeń społecznych i politycznych. Chcecie wiedzieć więcej?

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Martą Śleziak, 26 czerwca o g. 18:00 widzimy się w klubie Proza, na kolejnym spotkaniu w cyklu *Z przypisami, organizowanym przez Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego i Wrocławski Dom Literatury.

Z przypisami: Marta Śleziak „Głosuj, broń, wybieraj. Polskie hasła polityczne z lat 1918–2020” | Facebook

Książka w przedsprzedaży tutaj: Głosuj, broń, wybieraj. Polskie hasła polityczne z lat 1918–2020 | Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego

Fundamenty nowego procesu karnego

Czy polska procedura karna wymaga gruntownych zmian? Jakie wartości powinny stanowić fundament nowoczesnego modelu postępowania karnego? Autorki i autorzy kolejnych rozdziałów monografii pod redakcją Jerzego Skorupki i Artura Kowalczyka, czołowi przedstawiciele doktryny prawa karnego procesowego oraz praktycy związani z postępowaniami karnymi, nie tylko stawiają powyższe pytania, ale też proponują odpowiedzi.

Publikacja Fundamenty nowego procesu karnego jest efektem dyskusji nad kształtem procesu karnego — z uwzględnieniem zarówno aspektów teoretycznych, jak i doświadczeń płynących z codziennej praktyki. Składa się z dwóch części: pierwsza prezentuje opinie ekspertów wygłoszone podczas IX Wrocławskiego Seminarium Karnoprocesowego, druga zawiera komentarze rozwijające podjęte zagadnienia
i analizujące przyszłe kierunki reform.

W zawartych w książce artykułach znalazł się nie tylko przegląd najważniejszych problemów współczesnej procedury karnej, ale także pogłębiona refleksja nad rolą stron postępowania, aktywnością sędziego i aksjologicznymi podstawami systemu. Fundamenty nowego procesu karnego to ważny głos w dyskusji o koniecznych zmianach w procedurze karnej. Głos, który powinien zostać wykorzystany w procesie legislacyjnym.

Serdecznie polecamy! Fundamenty nowego procesu karnego | Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego

Wydawnictwo szuka osób do współpracy

Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego poszukuje nowych osób do współpracy w dwóch obszarach: wsparcia dla wydawców oraz wsparcia marketingowego. Jeśli interesuje Cię praca w branży wydawniczej, masz doświadczenie w promocji lub znasz się na prawie autorskim, sprawdź ogłoszenia i wyślij swoje zgłoszenie!
Jesteśmy pewni, że możecie liczyć na udział w ciekawych projektach oraz współpracę z kreatywnym zespołem i poznać od środka funkcjonowanie rynku książki!

Zajrzyj do zakładki kariera na www.wuwr.eu:

Potrzebne wsparcie dla wydawców (prawa autorskie)! | Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego

Potrzebne wsparcie marketingowe!

Data publikacji: 16.06.2025
Dodane przez: M.K.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail