
Poniedziałki z WUWr #6
Przeczytajcie co nowego w Wydawnictwie Uniwersytetu Wrocławskiego
W cyklu #poniedzialkizWUWr informujemy Was o najważniejszych wydarzeniach, nowościach książkowych i sprawach ważnych dla Wydawnictwa! Trwa Ogólnopolski Tydzień Bibliotek więc prezentujemy coś na tę okazję, więcej znajdziecie wuwr.eu!
Książka i biblioteka w wybranych pracach Umberta Eco – Anna Lubińska
Już niedługo do sprzedaży trafi książka Anny Lubińskiej z Instytutu Nauk o Informacji i Mediach dotycząca znanego bibliofila – Umberto Eco! Zgadzając się z hasłem tegorocznych obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek „Biblioteka – miejsce na czasie” polecamy tą niezwykłą publikację Wydawnictwa Uniwersytetu Wrocławskiego.
Książka przez stulecia bywała narzędziem władzy, przedmiotem pożądania i wyznacznikiem wartości człowieka. Biblioteki, antykwariaty, wydawnictwa, średniowieczne skryptoria to motywy często przewijające się w twórczości literackiej i publicystycznej Umberta Eco. Były dowodem miłości autora do czytania, które nazywał duchową konsumpcją. W wielu publikacjach, na przykład w Imieniu róży czy Wahadle Foucaulta, składał hołd ludziom książki walczącym przez stulecia o przetrwanie i rozwój wiedzy.
W tekstach włoskiego mistrza znajdziemy wiele refleksji na temat rozwoju nowoczesnego bibliotekarstwa oraz przyszłości książki w dobie środków masowego przekazu. Anna Lubińska nie tylko umieszcza tę problematykę na tle ogólnych teorii bibliofilstwa, które Eco przedstawiał w licznych rozprawach, lecz także odnosi do jego życia prywatnego. Liczne przykłady z kultury wysokiej, popularnej i codziennej oraz charakterystyczne dla pisarza poczucie humoru pozwalają zrozumieć, jak ważną rolę odgrywała książka w jego życiu.
Wzbogacona ilustracjami i rysunkami autorstwa Eco publikacja gromadzi pojawiające się w jego twórczości wątki dotyczące roli książki w społeczeństwie oraz relacji książka–biblioteka–czytelnik. Wyłania się z niej wizerunek bibliofila, który swoje poglądy ukazywał za pomocą różnych środków wyrazu, a wiedzę naukową wykorzystywał w dziełach literackich, pamiętając, że to właśnie dzięki czytelnikowi książka „staje się książką”.
Nowe numery Prawa, Dziennikarstwa i mediów oraz Prac Kulturoznawczych
Na stronie Czasopisma Naukowe w Sieci ukazały się ostatnio trzy numery czasopism naukowych:
Tom 336 (2023) | Prawo (wuwr.pl)
Tom 336 w pierwszej części zawiera opracowania dotyczące znaczenia kodyfikacji w dziejach prawa. Są one pokłosiem XXVI Konferencji Historyków Państwa i Prawa zorganizowanej przez Instytut Historii Państwa i Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego w 2022 roku. Autorzy dodatkowo pogłębili teksty swoich referatów o wnioski płynące z dyskusji prowadzonej w trakcie obrad. W części Varia zamieszczone zostały trzy teksty z zakresu prawa rzymskiego, metodologii prawa oraz historii Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.
Tom 20 (2023): Media na usługach społeczeństwa | Dziennikarstwo i Media (wuwr.pl)
Sfera mediów i przestrzeń społeczna w oczywisty sposób wzajemnie się przenikają, oddziałują na siebie i pozostają w nierozłącznej zależności. I te ostatnie wyraźnie zostały zaznaczone w artykułach składających się na kolejny, dwudziesty już numer „Dziennikarstwa i Mediów”. Artykuły podejmują próbę wykazania wieloaspektowej relacji między społeczeństwem a mediami, poświęcone są opisowi wpływu mediów na jednostki społeczne, a także temu, jak te tworzą lub współtworzą sferę mediów. Kolejni autorzy dowodzą, że media rodzą się i funkcjonują na bazie społecznych zjawisk, kształtują się w wyniku społecznych konfliktów, będąc niejako ich odzwierciedleniem.
Tom 27, Nr 3 (2023): Imaginaria Feministyczne | Prace Kulturoznawcze (wuwr.pl)
Artykuły publikowane w niniejszym numerze „Prac Kulturoznawczych” to efekt namysłu nad feministycznym imaginarium, obejmującym określone figury, obrazy, idee i opowieści. Autorki badają feministyczne postawy, postulaty oraz nadzieje, artykułowane w obliczu osobistych, transformatywnych doświadczeń, jak i przemian społeczno-politycznych. Przyglądają się włączaniu feministycznych wartości w społeczne obiegi wiedzy oraz pokazują, w jaki sposób dochodzi do przemeblowania emancypacyjnej wyobraźni, będącej podłożem wspólnotowego działania. Autorki oferują także krytyczne, pogłębione spojrzenie na kwestie wspólnoty, troski, sztuki czy pracy. Zebrane teksty wskazują na różnorodność narracji feministycznych oraz mnogość feministycznie zorientowanych perspektyw badawczych.
Praca! Wydawnictwo poszukuje Redaktora_ki inicjującego_ej!
Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, w związku z gruntowną reorganizacją i nowymi wyzwaniami, do swojego zespołu poszukuje redaktora inicjującego w zakresie książek.
Wśród głównym obowiązków wymieniane są: inicjowanie nowych tytułów i nowych serii wydawniczych, zarządzanie projektami wydawniczymi na wszystkich etapach, pozyskiwanie praw do nabywania tytułów i materiału ilustracyjnego – kontakt z autorami i właścicielami praw, koordynowanie procesu zawierania oraz przygotowania umów i ich archiwizowania, udział w krajowych i zagranicznych targach książki w celu nabywania i sprzedaży praw autorskich oraz współpraca z autorami, agentami literackimi, tłumaczami i wydawcami zagranicznymi.
Szczegóły na stronie: Praca na stanowisku: Redaktor_ka inicjujący_a książek | Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego (wuwr.eu)
