Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
zdjęcie przedstawiające książkę
fot. Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego

Poniedziałki z WUWr #60

Co nowego w Wydawnictwie Uniwersytetu Wrocławskiego?

W cyklu #poniedzialkizWUWr informujemy Was o najważniejszych wydarzeniach, nowościach książkowych i sprawach ważnych dla Wydawnictwa! Możecie też śledzić co się dzieje w WUWr zaglądając na stronę wuwr.eu oraz do mediów społecznościowych – FbLinkedIn,  Instagram oraz  YouTube. Zachęcamy do obserwowania!

Grupy dyspozycyjne. Analiza socjologiczna już w drukarni!

Do sprzedaży wraca książka „Grupy dyspozycyjne. Analiza socjologiczna”  prof. Jana Maciejewskiego. To trzecie, uzupełnione i poprawione wydanie książki, która nie tylko analizuje procesy selekcji, szkolenia i integracji członków grup dyspozycyjnych, ale także ukazuje, jak te formacje adaptują się do wyzwań globalnych — cyberzagrożeń, migracji, katastrof naturalnych czy nowych form przestępczości. Publikacja od lat stanowi nieocenione źródło wiedzy, a wyodrębniona przez Jana Maciejewskiego nowa grupa szczegółowa w socjologii — socjologia grup dyspozycyjnych sytuuje się na styku takich dziedzin jak socjologia wojska, socjologia organizacji, socjologia pracy, nauki o bezpieczeństwie oraz psychologia społeczna. Zajmuje się analizą zorganizowanych struktur, które są zdolne do błyskawicznej interwencji w celu ochrony ludzi oraz najważniejszych zasobów państwa.

Książka niezwykle szybko znika z rynku, tym razem Wydawnictwo zadbało o zwiększony nakład i dystrybucję, ale zachęcamy – jeśli chcesz mieć swój egzemplarz śledź stronę www.wuwr.eu, gdzie już niedługo pojawi się zapowiedź i uruchomiona zostanie sprzedaż tego wydania.

Informujemy również, że 1 lipca o godz. 15:00  w Oratorium Marianum prof. Jan Maciejewski organizuje  spotkanie promocyjne wokół tej publikacji.

Nowe numery czasopism

Redakcje nie zwalniają tempa, w roku ewaluacyjnym nadrabiają pracę, możecie więc czytać sporo nowych tekstów w otwartym dostępie, korzystając z platformy Czasopisma Naukowe w Sieci dostępnej na wuwr.pl. W ostatnim tygodniu pojawiły się m.in.:

„Dziennikarstwo i Media” numer 23 (2025)

Artykuły zamieszczone w dwudziestym trzecim numerze „Dziennikarstwa i Mediów” zogniskowane są wokół form mediatyzacji doświadczenia i (w mniejszym stopniu) na figurze autorytetu. Nie tylko odnoszą się do różnych doświadczeń, ale ujmują je w różnorodnych perspektywach badawczych. Wszystkie łączy dyscyplina metodologiczna i empiryczne podejście. Na początek Kamil Olender ze smartfonem w ręku poprowadzi nas za pomocą aplikacji mobilnych przez europejskie stolice, jak dobry lekarz komunikacji (human-centered design) zdiagnozuje pojawiające się dysfunkcje i odniesie je do kulturowego wymiaru niepewności. Potem Aleksander Włodarczyk zanurzy nas w powódź okołopowodziowych doświadczeń medialnych i precyzyjnie opisze dynamikę radzenia sobie z katastrofą przez media lokalne i regionalne. Dalej Elwira Olejniczak skupi się na językowych wyznacznikach medialnej konstrukcji lokalnych autorytetów na przykładzie wybitnych łodzianek. Ann Hanc drobiazgowo zbada formy popularyzacji nauki w „Newsweeku” i okaże się, że autorytet nauki ma się dobrze i nie taka (medialna) nauka straszna, jak mogłoby się wydawać, gdy dba się o bliskość ludzkich spraw i atrakcyjność przekazu. Na zakończenie Zofia Greblicka przybliży nam doświadczenie pustki, osamotnienia i zatrzymania czasu w trakcie epidemii COVID-19, udokumentowane na najważniejszych fotografiach z owego czasu.

„Ekonomia —  Wroclaw Economic Review”, numer 30/2 (2024)

 Artykuły w tym tomie poświęcone są różnorodnej tematyce. Pierwszy artykuł dotyczy czynników ryzyka w usługach kreatywnych. Drugi porusza kwestię wydatków emerytów na zakup dóbr i usług konsumpcyjnych na tle ich dochodów. Trzeci bada rolę teorii liberalnej w rozwoju dobrobytu na przykładzie wybranych wydarzeń historycznych. Czwarty omawia wielkość przedsiębiorstwa jako czynnik determinujący wykorzystanie i ocenę płatności bezgotówkowych — przypadek Polski. Piąty analizuje model procesu innowacji stosowany przez przedsiębiorstwa w Polsce. Szósty przedstawia rolę dofinansowania UE w rozwoju regionów: Kornwalii i Zachodniej Walii. Siódmy wyjaśnia charakterystykę rad nadzorczych spółek indeksowych WIG-ESG notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

 I inne:

„Nowa Kodyfikacja Prawa Karnego”:
tom 72
tom 71
tom 73

„Studenckie Prace Prawnicze, Administratywistyczne i Ekonomiczne”:
nr 51
nr 52

„Śląski Kwartalnik Historyczny Sobótka”:
tom 79, nr 4

Z przypisami – kolejne spotkanie w cyklu organizowanym przez WUWr i Wrocławski Dom Literatury

Przypominamy, że już w najbliższy czwartek, 26 czerwca o godzinie 18:00 odbędzie się we wrocławskim klubie Proza spotkanie z cyklu „Z przypisami” poświęcone książce „Głosuj, broń, wybieraj. Hasła polityczne z lat 1918-2020” Marty Śleziak. Doktor Robert Zontek z Wydawnictwa UWr poprowadzi rozmowę o tym jakie słowa poruszają tłumy i kształtują historię, co mówią o nas hasła polityczne i jaki ładunek noszą w sobie rozmaite komunikaty! W książce „Głosuj, broń, wybieraj, hasła polityczne z lat 1918-2020” znajdziecie nie tylko analizę głosu władzy w PRL, wyborów w ’89, kampanii wyborczych w drugiej RP czy trzeciej RP. To także głos obywateli – rodziców i opiekunów osób z niepełnosprawnościami, którzy protestowali w latach 2018 i 2019, głos nauczycieli z kwietnia 2019 roku, protestujących lekarzy i rezydentów, rolników, a także analiza protestów kobiet z 2016 i z 2020 roku. Serdecznie zapraszamy, wstęp wolny!

Data publikacji: 23.06.2025
Dodane przez: M.K.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail