Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
grafika przedstawiająca nuty
Zdjęcie przedstawiające nuty utworu Andrzeja Trzecieska (ca 1525-ca 1584), Pieśń przy pogrzebie człowieka chrzesciańskiego, źródło: polona.pl.

Pracownia Muzykologii Cyfrowej w Instytucie Muzykologii UWr

Otwieramy pierwszą akademicką Pracownię Muzykologii Cyfrowej w Polsce. Prologiem do jej działalności będzie wykład Soni Wronkowskiej (Biblioteka Narodowa) dotyczący kodowania MEI.

Większość z nas wykorzystuje ułatwienia technologiczne. Dotyczy to również muzykologii. W Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego działania w zakresie muzykologii cyfrowej obecne są już od dłuższego czasu. Mamy ogromną przyjemność ogłoszenia, że z inicjatywy dra Grzegorza Joachimiaka i w zaangażowaniu pracowników i doktorantów z Zakładów Muzykologii Historycznej, Systematycznej i Antropologii Muzycznej otwieramy Pracownię Muzykologii Cyfrowej w Instytucie Muzykologii UWr, która będzie pierwszą tego rodzaju akademicką placówką w Polsce. Zapleczem wspierającym działania PMC będzie Uniwersyteckie Centrum Humanistyki Cyfrowej UWr, Regionalny GLAM, Pracownia Reprografii i Digitalizacji BUWr, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, Department of Computing Goldsmiths University of London, a także instytucje z którymi Instytut Muzykologii UWr ściśle współpracuje już od dłuższego czasu, jak Répertoire International des Sources Musicales (RISM) i Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Jesteśmy też otwarci na współpracę z innymi instytucjami. Prologiem do działalności PMC będzie wykład Soni Wronkowskiej (Biblioteka Narodowa), który odbędzie się 26 marca o godz. 10:00: „MEI – fundament najciekawszych projektów cyfrowej muzykologii” po którym odbędą się warsztaty dla studentów poświęcone „Music Encoding Initiative (MEI) – otwartemu standardowi kodowania notacji muzycznej”.

Punktem wyjścia wykładu będzie wyjaśnienie znaczenia Music Encoding Initiative (MEI) w kontekście współczesnego krajobrazu cyfrowej humanistyki. Autorka, czerpiąc z własnych doświadczeń z pracy w instytucjach dziedzictwa i w projektach naukowych, zaprezentuje rolę transparentnego i interdyscyplinarnego modelowania danych jako klucza do udanych przedsięwzięć na przecięciu humanistyki i informatyki. MEI zostanie przedstawione jako wzorcowy przykład inicjatywy łączącej środowiska badaczy, bibliotekarzy i informatyków współtworzących w zrównoważony sposób wartościowe merytorycznie rozwiązania technologiczne. Ten solidny fundament umożliwił realizację wielu ciekawych projektów naukowych, informatycznych i edytorskich w muzykologii ostatnich dwóch dekad. W trakcie warsztatów seria prostych ćwiczeń będzie miała na celu przyswojenie przez uczestników podstawowych reguł rządzących językiem znaczników XML i poznanie podstawowych elementów MEI. Prowadząca pokaże, że sekwencje trójkątnych nawiasów, znaków, cyfr i liter to jeden z możliwych sposobów zapisu muzyki, który można czytać jak partyturę czy tabulaturę. Nacisk położony zostanie na zrozumienie zależności między wiedzą muzykologiczną a specyfikacją techniczną, czyli jak owoce współpracy między humanistami i informatykami kształtują zrozumiały dla komputerów (i ludzi) kod. Efektem ubocznym warsztatów będzie nauka składni języka znaczników XML, uniwersalnego standardu reprezentowania danych – jedna z podstawowych kompetencji w cyfrowej humanistyce.

Sonia Wronkowska – w Bibliotece Narodowej kierowniczka Zakładu Zbiorów Muzycznych i pełnomocniczka dyrektora ds. rozwoju. W swojej pracy łączy muzykologię, bibliotekarstwo i informatykę.

Wykład odbędzie się w formie hybrydowej, dostęp online z wykorzystaniem MS Teams możliwy będzie po uprzednim wysłaniu maila z prośbą o link do uczestnictwa na adres marianna.kowal@uwr.edu.pl.

Udział w warsztatach możliwy będzie wyłącznie na miejscu. Wykład i warsztaty inauguruje projekt “Na szlaku dziedzictwa muzyczno-dźwiękowego Dolnego Śląska. Rozwój kompetencji miękkich, praktycznych i cyfrowych studentów muzykologii” finansowany przez JM Rektora UWr w ramach inicjatyw edukacyjnych skierowanych do studentów o charakterze ponadprogramowym (koordynacja: dr Sławomir Wieczorek).

grafika z tekstem

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail
Ułatwienia dostępu