Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
Prof. Pacześniak
Źródło: https://www.facebook.com/photo/?fbid=629516102999781&set=a.247120614572667

Prof. Anna Pacześniak nominowana

Prof. Anna Pacześniak z Instytut Studiów Europejskich Uniwersytetu Wrocławskiego została nominowana – jako jedna z sześciu osób w całej Unii Europejskiej – do Komitetu Niezależnych Wybitnych Osobistości. W imieniu Konferencji Przewodniczących poinformowała o tym Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola.

Członkowie komitetu są wybierani na podstawie ich kwalifikacji osobistych i zawodowych na pięcioletnią kadencję przez Parlament Europejski (dwie osoby) oraz Komisję Europejską i Radę Unii Europejskiej (pozostałe cztery osoby).

Czym zajmuje się te osoby? Wydają opinie w sprawie wszelkiego ewentualnego wyraźnego i poważnego naruszenia przez europejską partię polityczną lub europejską fundację polityczną wartości, na których opiera się Unia. W wydawanych opiniach w pełni uwzględniają podstawowe prawo do swobody stowarzyszania się oraz konieczność zapewnienia pluralizmu partii politycznych w Europie.

A wszystko to na podstawie rozporządzenia PE i Rady nr 1141/2014 w sprawie statusu i finansowania europejskich partii politycznych i europejskich fundacji politycznych.

Czy zaskoczyła naszą naukowczynię ta nominacja? –  Sama nominacja nie była dla mnie stuprocentową niespodzianką, bo w tego typu przypadkach kandydaci są z wyprzedzeniem sondowani, czy w razie powołania przez Parlament Europejski podejmą się tego zadania. Miłe zaskoczenie miało miejsce na początku grudnia, kiedy zostałam o to zapytana. Sama nazwa organu jest niezwykle podniosła, więc tego typu wyróżnienie łechce ego, nie ma co ukrywać – mówi badaczka. 

A co oznacza praktycznie ta nominacja? – Naszym zadaniem jest przyglądać się europartiom i powiązanym z nimi fundacjom politycznym, czy ich działania nie są sprzeczne z wartościami Unii Europejskiej, czyli równością, praworządnością, demokracją, wolnością, prawami człowieka. Gdyby tak było, możemy uruchomić procedurę kontrolną, która mogłaby się zakończyć odebraniem statusu europartii lub fundacji, a tym samym cofnięcia unijnego finansowania. W przeszłości miało to miejsce w przypadku federacji partii skrajnych i nacjonalistycznych – wyajśnia prof. Pacześniak.

Gratulujemy

Oprac.kg

Data publikacji: 31.01.2025

Dodane przez: M.J.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail
Ułatwienia dostępu