Logo Uczelnia Badawcza
Logo Arqus
Logo Unii Europejskiej
Widoczna do łokci kobieta w średnim wieku, o jasnych, kręconych włosach, z niebieskimi kolczykami, ubrana we wzorzysta koszulę, patrząca na wprost.

Prof. dr hab. Zuzanna Drulis-Kawa i Arqus Research Initiative

Prof. Zuzanna Drulis-Kawa reprezentuje Uniwersytet Wrocławski w Arqus Research & Innovation Board działającym w ramach Sojuszu Uniwersytetów Europejskich Arqus i odpowiedzialnym za koordynację działań badawczych i innowacyjnych w ramach sojuszu.

fot. Paweł Piotrowski

Czym zajmuje się Arqus Research and Innovation Board?

Arqus Research and Innovation Board to jeden z organów Arqusa odpowiedzialny za wspieranie badawczej współpracy międzyuczelnianej, promowanie interdyscyplinarnych projektów badawczych oraz różnych wspólnych inicjatyw badawczych.

Cele Arqus Research and Innovation Board obejmują również intensyfikację kontaktów i mobilności badaczy, wspieranie dużych, interdyscyplinarnych projektów badawczych oraz rozwijanie modelu najlepszych praktyk w zakresie współpracy badawczej i innowacyjnej. Dążymy również do tworzenia międzyuczelnianych instytucji badawczych, które będą kanałami dla finansowania i wspierania wspólnych przedsięwzięć badawczych.

Jakie konkretne działania podejmujecie w ramach wspierania badań i innowacji?

Podejmujemy działania, takie jak organizacja warsztatów, szkół letnich i zimowych, wspieranie mobilności małych zespołów badawczych oraz rozwijanie wspólnych wniosków o finansowanie zewnętrzne. Ponadto, promujemy otwartą naukę i wspieramy rozwój narzędzi i praktyk związanych z otwartą nauką w naszych instytucjach.

Jakie są główne wyzwania, przed którymi stoicie?

Finansowanie Arqusa skierowane jest przede wszystkim na aktywności dydaktyczne. Główne wyzwania to zatem stworzenie i zapewnienie trwałego finansowania dla naszych inicjatyw badawczych, integracja nowych członków sojuszu oraz adaptacja do zmieniających się warunków i potrzeb badawczych. Ważna jest również promocja otwartej nauki i wsparcie różnorodności w działaniach.

Czy istnieją więc mechanizmy finansowania przedsięwzięć projektów badawczych Arqusie?

Zespoły badawcze, które powstały w Arqusie aplikują głownie w ramach Horizon Europe, Digital Europe, a także w ramach krajowych i regionalnych źródeł. Ostatnim i długo wyczekiwanym programem jest Arqus Research Initiative . Jego celem jest inicjowanie i wspieranie długoterminowych działań badawczych, które mogą rozwijać się w większe projekty. Program promuje współpracę między różnymi dziedzinami nauki oraz zachęca do udziału zewnętrznych grup badawczych, choć ich koszty nie będą pokrywane z budżetu Arqus.

Zachęcam zatem badaczki i badaczy do zapoznania się ze szczegółami konkursu. Obejmuje on szeroki zakres działań, takich jak małe projekty badawcze, organizacja seminariów, szkół letnich i zimowych, warsztatów doktoranckich, mobilność małych zespołów badawczych oraz rozwój zespołów badawczych w celu przygotowania wspólnych wniosków o finansowanie zewnętrzne lub publikacji.

O finansowanie mogą ubiegać się zespoły składające się z co najmniej trzech instytucji wchodzących w skład sojuszu Arqus, w tym partnerów stowarzyszonych. Ważne jest, aby w każdym zespole byli młodzi naukowcy, a także, aby zespoły były interdyscyplinarne.

Termin naboru upływa niedługo! Wnioski należy składać drogą mailową do 23 maja 2025 roku. Formularz aplikacyjny musi być wypełniony w języku angielskim. Całkowity budżet na rok 2025 wynosi 100 000 EUR, a każdy zespół może otrzymać grant w wysokości od 5 000 do 30 000 EUR. Więcej informacji pod tym adresem na stronie: https://arqus-alliance.eu/call/arqus-research-initiative/ i pod adresem: research-calls@arqusalliance.eu

Zuzanna Drulis-Kawa jest profesorem zwyczajnym na Wydziale Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego i kieruje Zakładem Biologii Patogenów i Immunologii. Jej badania koncentrują się na możliwości zastosowania alternatywnych środków przeciwdrobnoustrojowych, w tym na aktywności przeciwbakteryjnej wirusów bakteryjnych (bakteriofagów) i ich enzymów specyficznych dla bakterii z grupy ESKAPE.

Projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Wrocławskiego 2018-2022” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego

NEWSLETTER
E-mail