
Prof. dr hab. Anna Brytek-Matera ponownie w University of Tokyo
Prof. dr hab. Anna Brytek-Matera gościła po raz drugi w Department of Psychosomatic Medicine, University of Tokyo Hospital, University of Tokyo na zaproszenie kierownika wydziału prof. Kazuhiro Yoshiuchi. 27 marca wygłosiła wykład gościnny pt. Overview of Orthorexia Nervosa: what do we know and what do we do?
W University of Tokyo odbyła się również prapremiera monografii prof. dr hab. Anny Brytek-Matery nt. Orthorexia Nervosa: Current Understanding and Perspectives wydanej przez Cambridge University Press. Jest to pierwsza na świecie książka naukowa poświęcona problematyce ortoreksji psychicznej.
Polska wersja opisu książki dostępnego w języku angielskim na stronach Cambridge University Press:
Wiele osób stara się dokonywać zdrowych wyborów żywieniowych, aby poprawić stan swojego zdrowia, niemniej jednak dla niektórych skupienie się na zdrowym odżywianiu może stać się obsesyjne i prowadzić do nieprzystosowawczych zachowań zachowań żywieniowych oraz pogorszenia stanu zdrowia. Ortoreksja psychiczna (orthorexia nervosa), bo o niej mowa, dotyczy zaabsorbowania spożywaniem wyłącznie zdrowej żywności zgodnie z kryteriami indywidulnymi osób, a odmowa spożywania niektórych pokarmów wynika z ich troski i pragnienia bycia zdrowym. Orthorexia Nervosa: Current Understanding and Perspectives to pierwsza na świecie monografia naukowa, która systematyzuje dotychczasowy stan wiedzy na temat kryteriów diagnostycznych, rozpowszechnienia, wielowymiarowej charakterystyki (z perspektywy klinicznej, społecznej, żywieniowej), przyszłych kierunków badań i metod leczenia ortoreksji psychicznej. Dodatkowo, komentarze ekspertów z międzynarodowych ośrodków naukowych dostarczają cennych spostrzeżeń, aby zapewnić Czytelnikom lepsze zrozumienie tego zjawiska. Ta pouczająca książka jest cennym źródłem informacji dla naukowców, badaczy, pracowników służby zdrowia i studentów zainteresowanych zachowaniami żywieniowymi. Jest to niezbędna lektura dla każdego, kto chce lepiej zrozumieć ortoreksję psychiczną i jej wpływ na zdrowie człowieka.
Uniwersytet Tokijski jest najlepszą uczelnią w Japonii i należy do ścisłej czołówki najlepszych uczelni na świecie – zajmuje 28. miejsce według QS World University Rankings 2024.