
Projekt z Wydziału Biotechnologii we współpracy z Czechami
Siedem projektów polsko-czeskich i dwa projekty trójstronne z udziałem zespołów z Czech, Niemiec i Słowenii zostało zakwalifikowanych do finansowania w konkursie Weave-UNISONO 2024. Wśród nich jest projekt dr hab. Małgorzaty Zakrzewskiej, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego z Wydziału Biotechnologii.
Narodowe Centrum Nauki poinformowało 13 stycznia 2025 r., że polscy badacze i badaczki zrealizują granty o łącznej wartości ponad 9,5 miliona złotych. Wśród laureatów znalazły się również zespoły z Warszawy, Krakowa i Katowic reprezentujące wszystkie grupy nauk: ścisłe i techniczne, humanistyczne, społeczne i o sztuce oraz o życiu.
Nauki o życiu reprezentowane są przez prof. Małgorzatę Zakrzewską z Zakładu Inżynierii Białka Wydziału Biotechnologii UWr, która we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu im. Masaryka w Brnie opracuje krótkie oligonukleotydy DNA (aptamery), które będą w sposób selektywny oddziaływać z receptorami białek FGF (FGFR).
– W ramach projektu wygenerowane zostaną wysoce specyficzne i silne inhibitory, jak i aktywatory receptorów, tworząc w ten sposób narzędzia do kontroli aktywności poszczególnych białek FGFR – tłumaczy prof. Zakrzewska. – Wyniki projektu będą stanowić podstawę dla przyszłych zastosowań aptamerów w terapiach przeciwnowotworowych i regeneracyjnych.
Konkurs Weave-UNISONO to efekt wielostronnej współpracy między instytucjami finansującymi badania naukowe, skupionymi w stowarzyszeniu Science Europe. Został ogłoszony w celu uproszczenia procedur składnia i selekcji projektów badawczych we wszystkich dyscyplinach nauki, angażujących badaczy z dwóch lub trzech krajów europejskich.
Konkurs Weave-UNISONO jest otwarty w trybie ciągłym. Zachęcamy zespoły planujące współpracę z partnerami z Austrii, Czech, Słowenii, Szwajcarii, Niemiec, Luksemburga i Belgii-Flandrii do zapoznania się z treścią ogłoszenia konkursowego i składania wniosków. Więcej szczegółów: https://www.ncn.gov.pl/
Oprac. kg
Data publikacji: 14.01.2025
Dodane przez: M.J.