
PROT-TOWING: opracowanie innowacyjnej technologii molekularnego holowania do selektywnej inaktywacji chorobotwórczych białek

Cel projektu:
Rozregulowane białka chorobotwórcze POI (ang. Protein of Interest) stanowią czynniki wywołujące wiele chorób u ludzi i stanowią cele molekularne dla interwencji terapeutycznych. Tradycyjnie do hamowania chorobotwórczych POI stosuje się niskocząsteczkowe inhibitory enzymów lub blokery kanałów jonowych, które stanowią większość obecnie stosowanych leków. Pomimo niewątpliwego sukcesu opracowanych konwencjonalnie leków, podejście to okazało się skuteczne jedynie dla około 10% białek chorobotwórczych, a większość chorobotwórczych POI (np. czynniki transkrypcyjne, białka budulcowe) jest obecnie poza naszym zasięgiem.
Celem projektu PROT-TOWING jest opracowanie innowacyjnej technologii pozwalającej na ukierunkowaną inaktywację chorobotwórczych białek w komórce, w tym celów molekularnych niedostępnych dla obecnych podejść terapeutycznych, co może umożliwić w przyszłości rozwój strategii terapeutycznych na do tej pory nieuleczalne choroby.
W ramach projektu przeprowadzone zostaną eksperymenty z pogranicza chemii organicznej, biofizyki, biochemii, biologii molekularnej i komórkowej, które pozwolą na opracowanie wysoce innowacyjnej technologii ukierunkowanej inaktywacji białek. Do realizacji projektu zakupiona zostanie zaawansowana aparatura badawcza w postaci interferometru biowarstwowego (BLI) oraz zamrażarka niskotemperaturowa.
Rezultatem projektu będzie nowa technologia umożliwiająca selektywną inaktywację białek cytozolowych PROT-TOWING.
Grupami docelowymi projektu są firmy biotechnologiczne, chemiczne lub farmaceutyczne, a w dalszej perspektywie pacjenci (w przypadku opracowania w przyszłości leków opartych na technologii PROT-TOWING). Projekt doprowadzi też do rozwoju nowych kadr badawczych.
Projekt realizowany będzie we współpracy z krajowym partnerem gospodarczym – firmą Captor Therapeutics S.A. oraz z zagranicznym partnerem naukowym – zespołem prof. Idy van der Klei z Uniwersytetu w Groningen, w Holandii.
Projekt finansowany jest ze środków Unii Europejskiej.
PI (główny wykonawca): prof. dr hab. Łukasz Opaliński
Wartość projektu: 3 878 448,40 zł
Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 3 878 448,40 zł

Data publikacji; 2.07.2025
Dodane przez: M.K.